Slider

3d printer 2 - 3 boyutlu yazıcılar çalışanların sağlığı için kötü mü?*

3 boyutlu yazıcılar çalışanların sağlığı için kötü mü?*

Bazı yazıcılar büyük miktarlarda parçacıklar üretir ve işçilerde solunum yolu semptomlarına neden olurlar.

Brent Stephens 2013 yılında fizik ve iç mekan hava kirliğinin kimyası üzerine dersler veriyordu. Bir öğrenci çalıştığı mağazadaki 3D yazıcıların saçma bir koku yaydığından bahsetti. O da öğrencisinin söylediği yanık plastik kokusunu araştırmaya karar verdi ve çalışma başlattı.

“Bir 3D yazıcı bir plastik filament parçasını alır ve sıcak bir delikten geçirir. Kesinlikle gaz yayıyor ve muhtemelen kokladığın şey bu. Ancak, muhtemelen çok ince bir parçacık emisyonu da var ”diyor Chicago, Illinois Teknoloji Enstitüsü’de inşaat, mimarlık ve çevre mühendisliği bölümü profesörlerinden Stephens.

Üç boyutlu (3D) baskı, tipik olarak birçok ince malzeme katmanını (veya filamentleri) arka arkaya bırakarak, bilgisayar tarafından oluşturulan bir görüntüden fiziksel bir nesne oluşturma işlemidir. 3D baskının uygulamaları gittikçe yayılıyor. 3D’de basılan nesneler, havacılık, otomotiv ve ordu dahil olmak üzere birçok endüstride zaten bulunmaktadır. Sağlık hizmetlerinde, 3D baskı medikal protezlerin yanı sıra ortopedik ve diş implantları üretmek için kullanılır. Büyük ticari 3D yazıcıların yanı sıra, daha küçük masaüstü sürümleri de daha yaygın hale geliyor ve ofisleri küçük ölçekli üretim tesislerine dönüştürüyor.

Ancak çalışmalar, ticari olarak satılan yazıcıların bazılarının tehlikeli maddeler içeren, yüksek düzeyde ultra-ince emisyonlar ürettiğini göstermiştir. Teneffüs ettikten sonra, bu partiküller akciğerlerde birikerek enflamasyona, baş ağrılarına ve istenmeyen kardiyovasküler etkilere neden olabilirler. 3D yazıcılar tarafından üretilen iç mekan hava kirliliğini azaltmak ve bir sağlık programını takip etmek için adımlar atmak, çalışanlar için daha temiz, daha sağlıklı bir hava sağlamaya yardımcı olabilir.

Toronto’daki Mesleki Hastalık Araştırma Uzmanlığı Merkezi (CREOD) tarafından yürütülen yakın tarihli bir çalışma, 3D yazıcılara düzenli maruz kalmanın belirgin olumsuz solunum yolu etkilerine yol açtığı sonucuna varmıştır. Çalışma için merkez, 17 işyerinde 46 işçiyi meslekleri ve sağlık durumuyla ilgili semptomlar, teşhisler ve aile öyküsü gibi bilgileri toplamak için araştırdı. Çalışmada birkaç ana bulgu vardı.

nasa - 3 boyutlu yazıcılar çalışanların sağlığı için kötü mü?*

3D yazıcılarla tam zamanlı (haftada 40 saatten fazla) çalışmak, çeşitli olumsuz sağlık semptomlarıyla ilişkilidir. 3D yazıcıları çalıştıran işçiler arasında:
• Geçen yıl % 57 oranında haftada bir kez solunum semptomlarına rastlandı
• Yüzde 22’si hekim teşhisli astım geçirdi
•% 20 baş ağrısı şikayeti yaşadı
• Yüzde 20’si ellerinde cilt çatlaması vardı.
Az sayıda çalışan kişisel koruyucu ekipman (KKD) kullanıyor. 3D yazıcıları çalıştıran işçiler arasında:
•Yüzde48’i KKD kullanıldı
• Yüzde 37 cilt koruması kullandı
• Yüzde 35 oranında solunum cihazı veya maske kullanıldı.
Yaralanmalar da bildirildi. 3D yazıcı kullanan işçiler arasında, yüzde 17’si yaralanmalar olduğunu bildirdi, bunlar genelde kesikler ve sıyrıklardı.

Stephens ve araştırma grubu tarafından 2013 yılında yapılan çalışma, tipik bir ofis içindeki standart, ticari olarak satılan 3D yazıcılardan kaynaklanan parçacık konsantrasyonları ve emisyon oranlarını ölçtü. Akrilonitril bütadien stiren (ABS) filamentleri kullanan yazıcıların, işçilerin sağlığı için polilaktik asit (PLA) filamanlarından daha tehlikeli olduğunu bulmuşlardır.

“Her iki yazıcı türünün de çok sayıda ultra ince parçacık yaydığını gösterdik. Ayrıca, daha yüksek bir sıcaklıkta çalışan bir yazıcıda kullanılan bir tür yazıcı filamanı (ABS), test ettiğimiz diğer tipten 10 kat fazla parçacık yaydı, ”diyor Stephens.
2016 yılında Stephens ve öğrencileri, salınan uçucu organik bileşiklerin (VOC) miktarını ve türünü belirlemek için partikül ve gaz emisyonlarını test ettiler. Beş farklı türde yazıcının çıkardığı emisyonu ve filamanların çeşitleri ni test ettiler. Tek bir yazıcı türünde dokuz kadar filaman test ettiler. Bu testlerde iki önemli şey buldular.
Birincisi, ABS filamentleri kullanan bazı yazıcıların, Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) de dahil olmak üzere bazı düzenleyici kurumlar tarafından olası bir kanserojen olarak kabul edilen, bir VOC olan stiren saldığını keşfettiler.
“Bunun iç mekanlarda olması çok iyi bir şey değil” diyor Stephens. “Farklı veritabanlarında araştırdık. Yüksek konsantrasyonların (stiren) büyük olasılıkla kontrole değer uzun vadeli kanser potansiyeline sahip olduğunu tahmin eden bazı çalışmalar bulduk. ”

Stephens ayrıca, çok düşük seviyelerde stirende pulmoner enfeksiyon riski taşıyan bir çalışmaya rastladı.
İkincisi, çalışmalarında naylon filamanların naylon üretmek için kullanılan suda çözünebilen bir tür bileşik olan kapralactum adlı bir şey yaydığı görülmüştür. Bu bileşenin varlığı, kullanılan yazıcıya ve filamana bağlı olarak bir sağlık riski oluşturabilir.
Stephens, kapralactum’un Sacramento, California’da bulunan ve çok düşük bir kronik maruziyet seviyesi öneren Çevresel Sağlık Tehlikesi Değerlendirmesi Ofisi (OEHHA) tarafından listelendiğini söylüyor. Bu nedenle, araştırma ekibinin tipik bir ofis ortamında naylon filamentlerle bir yazıcı çalıştırması durumunda, kapralactum emisyonlarının bu seviyeleri aşması endişe kaynağıdır.

3d - 3 boyutlu yazıcılar çalışanların sağlığı için kötü mü?*
“Bu yazıcıların bazılarında bu seviyeyi kolayca geçebilirsiniz” diyor.
Atlanta’daki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, yüksek konsantrasyonlarda kapralaktuma maruz kalmak, göz ve solunum yollarını tahriş edebilir ve merkezi sinir sistemi üzerinde etkilere neden olabilir.

Bazı 3D yazıcılar, ışığa, tipik olarak lazer veya UV’ye maruz kaldıklarında sertleşen veya katılaşan bir polimer olan fotopolimerleri kullanır. Bu fotosensitif sıvı reçinelerin birçoğu toksiktir, diyor Winnipeg merkezli 3D baskıya adanmış bir blog olan Fabbaloo’nun kurucusu ve editörü olan Kerry Stevenson. Bazı fotopolimer kartuşları uyarı etiketi taşıyor olsa da, çoğu insan hala bu reçinelerin toksik olabileceğini anlamıyor.

“İnsanları bu şeyleri kullanırken neşeleniyor. Nesneleri makineden çekiyorlar ve sağlamlar. Fakat aynı zamanda temizlenmemiş sıvı malzeme ile ıslatılırlar. Birçok matbaacının bu reçineyi çözmek için bir alkol sistemi vardır, ancak bu madde toksik olabilir. Bazıları gıdada kullanılabilir, ama birçoğu değil ”diyor.

Sonuç olarak, bu reçineleri işleyen herhangi bir işçi, en azından deriye girmesini önlemek için eldiven giymelidir. Bazı durumlarda, Stevenson, bir solunum cihazı takmak ya da işyerinin havalandırıldığından emin olmak olduğunu önlem açısından iyi bir yöntem olduğunu öneriyor

Genellikle çok ince bir metal tozu ile yapılan metal baskılar ayrıca bir solunum tehlikesi oluşturabilir. Metal, bir toz yatak, metal 3D yazıcı üzerine yerleştirilir ve operatörler onu eritmek için yüksek güçlü bir lazer kullanır. Sürekli olarak toz katmanları ekleyerek ve eriterek ve birleştirerek, operatörler nesneyi oluşturur.

Bununla birlikte, iyi çözülmüş bir nesneyi üretmek için, işlem çok ince bir toz ve odaklanmış bir lazer gerektirir. Stevenson, tozun havadan yayılabileceğini ve işçilerin daha sonra metalik partiküllerin teneffüs edilmesi riskini doğurabileceğinden, sağlığa zarar verebileceğinden, bunların birçoğunun oldukça zehirli olduğunu söylüyor.

Ayrıca, metal tozu genellikle patlayıcıdır. Toz haline getirilmiş titanyum ve toz halinde alüminyum, örneğin, yaygın 3D baskı tozlarıdır ve her ikisi de oldukça yanıcıdır. Genellikle, oksijenle temizlenen kapalı bir odada yapılan baskı sırasında herhangi bir tehlike olmamasına rağmen, toz bazen oda dışında ele alınmalıdır. Bitmiş nesnenin tozunu temizlemek ve kalan tozu geri kazanmak için uygun prosedürlere uyulmalıdır.

*Sitemiz tarafından çevrilen bu yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz

2349 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.