Slider

bahce iscisi - Bahçe işçilerinin meslek hastalığı: Lejyoner hastalığı

Bahçe işçilerinin meslek hastalığı: Lejyoner hastalığı

Öksürme, ateş ve baş ağrısı gibi belirtiler basit bir gripten ibaret olmayıp mesleğinizden kaynaklı bir hastalığa işaret ediyor olabilir. Türkiye’de seracılık yapan, özel sektörde bahçe işçiliği yapan ve park bahçe müdürlüğüne bağlı olarak kamu işçiliği yapan işçiler lejyoner hastalığı risk grubuna giriyor.

Kanadalı bahçe işçisi

Peter’in işi, işverenin bahçesinin etrafındaki kiri toprağa dönüştürmek için kazı makinesini çalıştırmayı gerektiriyordu. Şehrin farklı yerlerinden gelen toprağı gübreleyip sıkıştırdıktan sonra kullanılmaları için geri gönderiyordu.

Eylül ayında Peter grip belirtileri gösterdi ve giderek daha hasta oldu. Kendisine, lejyoner bakterisinin neden olduğu bir tür atipik pnömoni, yani lejyoner hastalığı teşhisi kondu. 10 gün boyunca komada kaldı. Üç haftadan uzun bir süre sonra, hastaneden taburcu edildi.

Kanadalı Peter bu hastalığa yakalanma sebebinin işi olduğu iddiasıyla işverenlerini mahkemeye verdi. İşverenleri Peter’in işi yüzünden değil özel hayatında yürüttüğü faaliyetler yüzünden hastalandığını iddia etti fakat mahkeme bu iddiayı kabul etti. Peter’in toprakları işlemek için kullandığı sulama sisteminde lejyoner bakterisi olduğu tespit edildi ve suyu mikroptan arındırmak ve işçiye temiz bir çalışma ortamı sağlamak işverenin sorumluluğuydu. Mahkeme işvereni suçlu ilan etti ve Peter tazminat hakkı kazandı.

Kanada’nın yerel haber sitelerinde yayınlanan bu işçi öyküsü, mesleki maruziyetle ortaya çıkan lejyoner hastalığı riskinden bahsediyor.

Ülkemizde “klima hastalığı” olarak bilinen lejyoner hastalığı Legionelle pneumophilia adlı bir bakterinin sebep olduğu bir zatürredir. Sulu alanlarda üremeye elverişli olan bu bakteri, yalnızca klimalar aracılığıyla yayılmaz, aynı zamanda toprak işiyle çalışan, sulama hizmetlerinde çalışan işçileri de etkileyebilir.

Park bahçe işçisi: “Çalışırken eldiven ve maske kullanmamız gerekiyor ama bütçe kesintisi yapıldığı aylar ilk güvenlik gereçlerinden kesiliyor”

İstanbul Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde 5 yıldır çalışan Ali B. geçen yıl bu hastalıktan etkilenenlerden biriydi. Büyük bir semtteki park alanlarında toprak gübreleyen Ali B. geçen yıl yoğun baş ağrısı, yüksek ateş ve ishal şikayetiyle hastaneye kaldırıldı. Başta soğuk aldığını sanmıştı ama yapılan testlerin sonucunda lejyoner hastalığına yakalandığını öğrendi. Kamu görevlisi olduğunu öne sürerek konu hakkında konuşmaktan çekindiğini söyleyen Ali B. diğer işçi arkadaşlarının da benzer şikayetlerle doktora gittiğini ama rapor alıp iyileştikten sonra konu hakkında belediyeyle konuşmadıklarını söyledi.

“Çalışırken eldiven ve maske kullanmamız gerekiyor ama bütçe kesintisi yapıldığı aylar ilk güvenlik gereçlerinden kesiliyor. Evet ellerimiz kirlenmesin ya da zarar görmesin diye eldiven kullanıyoruz sürekli ama çoğu zaman maske bulamıyoruz.” dedi.

kompost - Bahçe işçilerinin meslek hastalığı: Lejyoner hastalığı

Hastalığın belirtileri nedir?

Hastalığın en önemli belirtileri kuru öksürük, bulantı kusma, ishal, yaygın kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı, halsizlik, huzursuzluk ve ateştir. Diğer zatürrelerden farklı olarak bu hastalıkta ishal daha yüksek oranda görülür.

Belirtileri gribe çok benzeyen bu hastalık bünyeyi çok hızlı yıpratabilir ve yüzde 20 ölüm riski olması sebebiyle ciddiye alınması gerekir.

İşçilerin lejyoner bakterilerine maruz kalmasının en yaygın yolu, bakterilerle kirlenmiş toz veya sıvı damlacıklarını solumaktır. İşçiler toprak, gübre, toz, ya da nemli saksı karışımı ürünlerle çalışırken bakterileri soluyabilirler.

2014 yılında Yeni Zelanda’da bildirilen 125 lejyoner vakası vardı. Bu vakalardan 51’i toprak, gübre ya da çömlek karışımlarına temas etmiş kişilerdi.

Eğer toprak ve gübreyle çalışıyorsanız, klima tamirciliği veya su cihazları bakımı yapıyorsanız yüksek ateşi nefes darlığı ve öksürük şikayeti için doktora başvurduğunuzda işinizden bahsetmeyi unutmayın.

Kaynaklar;

*Susan Kootnekoff, “Peter, Peter Pumpkin Carver”, Kelowna Capital News, 28 Ekim 2018

*WorkSafe New Zeland, “Working safely with soil, compost and potting mix”

*Helena Senior and Brian Crook, “Legionella in the workplace”, OshWiki

3683 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.