Slider

raynaud - “Benim işim babadan miras, meğer hastalık da miras kalmış”

“Benim işim babadan miras, meğer hastalık da miras kalmış”

Hakkı F. bir marangoz. Bu işi babasından öğrenmiş. Yıllardır yaptığı bu iş “beyaz parmak” hastalığı olarak da bilinen Raynaud Sendromu’na sebep olmuş. İş ve sağlık öyküsünü kendisinden dinliyoruz.

-Selamlar Hakkı Bey, öncelikle kendinizden bahseder misiniz?

38 yaşındayım. 17 yaşında, liseden mezun olduğumda babamın mobilya atölyesinde çalışmaya başladım. O da gençliğinden beri yapıyormuş bu işi. 12 yıl önce vefat etti, o zamandan beri ben yürütüyorum işleri.

-Bize yaptığınız işi anlatın lütfen.

Burada sıfırdan imalat yapıyoruz. Aldığımız ham odundan kereste çıkarıyoruz, zımparalıyoruz. Sonra mobilya yapıyoruz. Üretimimiz çok fazla değil. Genellikle siparişle çalışıyoruz, seri üretimi daha az yapıyoruz. 5 kişi ekmek yiyor bu imalathanede. En eskisi 10 yıldır çalışıyor. Ben 21. yılımı bitirdim. Yıllardır burada kereste çıkarırken elektrikli testere kullanıyoruz. Mobilya yapımında kullandığımız bir sürü titreşimli alet var. Tüm bunlar sebebiyle ellerimde hasar oluştu. Babamda da var bu hastalık. Ben çocukken eve döndüğünde parmaklarını sıcak suda tuttuğunu hatırlıyorum. Kışları çok soğuk almasın diye vazelin sürerdi ellerine. Bunları yapmadığı zaman kaskatı olurdu parmakları. Eklemlerini oynatamazdı. Una bulamış gibi beyaz olurdu, zaten “beyaz parmak hastalığı” da diyorlarmış buna. İşim, imalathanem babamdan miras kaldı, meğer hastalığı da miras kalmış.

-Sizde ne zaman ortaya çıktı bu durum? Etkileri nedir?

Yıllardır var vallahi ne zaman başladı hatırlamıyorum. Başlarda soğuk havalarda uyuşma oluyordu sürekli. Özellikle kışın imalathanede ellerimi kullanmakta zorlanıyordum. Kan değerlerim düşüktür diye birkaç defa doktora gitmiştim ama pek çare olmamıştı. Zamanla babamdaki gibi parmaklarım yoğun mesaiden sonra beyazlamaya sonra morarmaya başladı. Sıcak suyla ya da sıcak havluyla ısıttığımda rahatlıyordu ama artık rüzgar esse sızlamaya başlıyor. Eldiven kullanıyorum o yüzden. Çalışırken zor oluyor eldiven, fakat soğuk demir bile parmaklarımın uyuşmasına ve beyazlamasına sebep oluyor.

-İlk ne zaman teşhis aldınız?

5 6 yıl önce araştırma hastanesine gittim. O kış çok ağrımıştı parmaklarım, kollarım bile uyuşmuştu. Doktor “Raynaud Sendromu” olduğunu söyledi. Titreşimli alet kullanıp kullanmadığımı sordu, ben de işimi söyledim. İşimin sebep olduğunu söyledi. Eğer dikkatli olmazsam kollarımın da parmaklarım gibi uyuşabileceğini söyledi. Titreşimli alet kullanmayı bırakmamı istedi ama bu durumda bile iyileşmesi güçmüş çünkü eklemlerimde kalıcı hasar oluşmuş. O vakitten beri imalathanede genellikle hesap kitap işlerine bakıyorum. Çekiç gerektiren monte yapıyorum. Çok lazım olursa elektrikli değil el testeresi kullanarak çalışıyorum. Eskisi kadar sık ataklar yaşamıyorum ama kışın beyazlama ve morarma oluyor yine de. Eklemlerim zarar gördüğünden beri migren de çıktı. Sürekli yanımda fön makinesi taşıyorum. İş yerinde evde sıcak havlu tutuyorum ellerime ve başıma. Öyle yapınca daha rahat oluyor.

-Neden meslek hastalıkları hastanesine gitmediniz?

Beni hasta eden kendi işim. SGK’ya kendimi mi şikayet edeceğim? (Gülüşmeler) Bizimkisi cahillik. Babamınki de öyle. Titreşimi soğuran eldivenler varmış, şimdi tüm çalışanlarım ondan kullanıyor. Benim gibi olsunlar istemiyorum.

 

3178 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.