Slider

samsung - Beyin Tümöründen Ölen Samsung İşçisi Tazminat Davası Kazandı

Beyin Tümöründen Ölen Samsung İşçisi Tazminat Davası Kazandı

Güney Kore Yargıtayı, temyiz mahkemesinin daha önce verdiği kararı bozdu ve beyin tümöründen ölen Samsung çalışanı işçinin ailesinin, meslek hastalığından kaynaklı devlet tazminatına hak kazandığına hükmetti. Associated Press Teknoloji Yazarı Youkyung Lee’nin konu ile ilgili haberinin çevirisi şöyle:

14 Kasım 2017

YOUKYUNG LEE, Associated Press Teknoloji Yazarı

SEUL, Güney Kore (AP) — Temyiz mahkemesinin kararını bozan Güney Kore Yargıtayı’nın Salı günü verdiği karara göre, beyin tümöründen hayatını yitiren Samsung işçisinin ailesi meslek hastalığı nedeniyle devlet tazminatına hak kazandı.

30 yaşında beyin tümörü teşhisi koyulan ve teşhisten iki sene sonra hayatını kaybeden Lee Yoon-jung için verilen yargı kararı, Güney Kore’de bu tür davaların ele alınma şeklindeki değişikliği yansıtıyor.

Geçmişte, meslek hastalığının sebebini kanıtlamak işçilerin yükümlülüğündeydi. Fakat üretim esnasında kullanılan kimyasallar hakkında bilgi almanın işçileri hangi engellerle karşı karşıya getirdiğine dair farkındalık yaratmak için işçi hakları savunucularının verdiği yıllar süren mücadele sonucunda, mahkemeler bazen işçiler lehine karar vermeye başladı.

Lee, 1997’den 2003’e kadar altı sene boyunca Samsung’un çip fabrikasında çalıştı, fakat orada çalışırken kimyasallara ne düzeyde maruz kaldığına dair hiç belge yoktu.

Temyiz mahkemesi Lee’nin açtığı davayı reddetti. Bunu da Lee şirketten ayrıldıktan sonra hükümetin fabrikada yaptığı incelemeye dayandırdı. Hükümetin incelemesine göre işçilerin benzen, formaldehit ve kurşun gibi bazı toksinlere maruz kalma düzeyi, izin verilen maksimum limitlerin altındaydı. Fakat diğer kimyasallara maruz kalma düzeylerini ölçmemiş ve kimyasalların sağlık konusunda taşıdıkları riskleri incelememişlerdi.

Yargıtay’ın kararına göre hükümet incelemelerindeki bu tür eksiklikler, böyle nadir görülen ve sebebi bilinmeyen hastalığa sahip bir işçinin aleyhine kullanılmamalı.

İşçi lehine ikinci dava

Lee’nin ailesi tarafından açılan dava, Güney Kore’nin en üst mahkemesinin işçi lehine karar verdiği bu seneki ikinci dava oldu. Ağustos ayında Yargıtay, alt mahkemenin multipl skleroz hastası Samsung LCD fabrikası eski çalışanına tazminat ödenmesini reddeden kararını hükümsüz kılmıştı.

Davanın sanığı, hükümet yönetimindeki Korea Workers’ Compensation & Welfare Service (Kore İşçilerin Tazminat & Refah Hizmeti) kuruluşu, yorum yapma çağrılarına sessiz kaldı.

Lee’yi temsil eden avukat Lim Ja-woon’a göre muhtemel bir meslek hastalığı nedeniyle hükümet veya Samsung’dan tazminat ya da finansal yardım talep eden eski Samsung işçileri arasında beyin tümörü, lösemiden sonra, ikinci en yaygın hastalık. Lim, toplam 27 Samsung Elektronics işçisine beyin tümörü teşhisi koyulduğunu söylüyor ve bunlardan sekizi Lee ile aynı fabrikada çalışmış işçiler.

Kaynak: www.usnews.com

2056 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.