Slider

gemi insa1 - Çin yaklaşık 1 milyon meslek hastalığı vakası bildiriyor

Çin yaklaşık 1 milyon meslek hastalığı vakası bildiriyor

Çin, 2018 yılının sonuna kadar 970.000’den fazla meslek hastalığı vakası gerçekleştiğini bildirdi. Bu vakaların yüzde 90’ı pnömokonyoz vakasıydı.

Verileri sağlayan kuruluş, Çin Devlet Konseyi Bilgi Ofisi.

Araştırmaya göre her sene toplam 900 milyon Çinli işçinin 25 milyonu mesleki risklere maruz kalıyor ve pnömokonyoz hastalığı bu risklerin en yaygın olanı.

Pnömokonyoz, kronik ve ölümcül bir akciğer hastalığıdır ve toz ya da küçük partiküller solumaktan ileri gelir.

Çin haber ajansı Xinhua’nın aktardığına göre, Ulusal Sağlık Komisyonu müdür yardımcısı Li Bin, pnömokonyozun önlenmesi ve tedavi edilmesinin ilgili bakanlıklarla ortaklaşarak destekleneceğini söyledi.

Li aynı zamanda pnömokonyoz hastalarının hastalık yüzünden yoksul düşmesini ya da yeniden yoksullaşmasını önlemek için, sağlık sigortası, tıbbi yardım ve bakım hizmeti olmak üzere, ortaklaşa planlanan çabaların önemini vurguladı.

Ayrıca Li, mevzuatın iyileştirilmesi, devlet denetimi ve iş sağlığı ve güvenliği eğitimi yoluyla, işçi sağlığının korunması için komisyonun çaba sarf edeceğini belirtti.

Li’nin dediğine göre, Çin’de 10 farklı tipte toplam 132 hastalık, meslek hastalığı olarak sınıflandırılmıştır ve zehir, gürültü ve radyasyon gibi istihdama ilişkin diğer riskler de kontrol altına alınmalıdır.

https://www.business-standard.com/article/news-ians/china-reports-nearly-1-mn-cases-of-occupational-diseases-119051800228_1.html

2255 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.