Slider

dentist 1024x678 - Diş hekimleri için meslek hastalıkları

Diş hekimleri için meslek hastalıkları

Diş hekimliği dar bir alan olan ağız bölgesi üzerinde çalışan hassaslık ve işçilik gerektiren bir meslek. Bu tür gereklilikler bazı hastalıkların önünü açabilir.

 

2001’de yayınlanan Cumhuriyet Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi Dergisi’nin 1. sayısı ve 4. cildinde yayınlanan bu grafik, mesleğe bağlı sağlık sorunlarının cinsiyete göre dağılımını gösteriyor.

2017 12 04 00 41 18 Greenshot - Diş hekimleri için meslek hastalıkları

(Karaman, Karataş-2001)

 

Kas ve İskelet Problemleri

kas iskelet - Diş hekimleri için meslek hastalıkları

Kas iskelet problemleri olan diş hekimlerinin teşhisi konulmuş olan problemlerinin tiplerine göre dağılımı (Mehmet Ş. Oğuzcan, Gürkan Gür, Gökalp T. Karaman-2011)

 

  1. Karpal tünel sendromu

Bilek kanalındaki median sinirin sıkışması sonucu karpal tünel sendromu meydana gelir.

Bu sendromun belirtileri; ellerde uyuşma, ağrı ve şişlik olarak kendini gösterebilir.

Diş hekimliği gibi küçük el aletlerinin kullanıldığı mesleklerde bilek eklemleri zarar görebilir. Aletlerin kullanımı sırasında bileğin bükülmüş halde durması, karpal tünellerdeki basıncı arttırır.

 

  1. Bel ve sırt ağrıları

Muayene sırasında sık sık ve uzun süre ileri eğilmiş halde durmak var olan omurga problemlerinin daha kötüye gitmesine sebep olabilir.

 

  1. Vibrasyon sendromu

Diş hekimliğinde kullanılan çeşitli parçaları mekanik vibrasyon yaratır. Makineler tarafından yayılan vibrasyon, direkt olarak makinenin ucu tarafından ele iletilir.

Ellerin yüksek miktarda vibrasyona uğraması sonucu vibrasyon sendromu adlı meslek hastalığı ortaya çıkabilir.

Sendromun ilerleyişiyle paralel olarak ağrı, sıcaklık ve temas algıları kötüleşir. Parmak uçlarında beyazlama ve aşırı hassasiyet görülür.

 

  1. Varis

varis - Diş hekimleri için meslek hastalıkları

Varis problemi olanların meslekte doldurduğu yıl ve çalışma şekillerine göre dağılımı (Kandemir, Karataş-2001)

 

Toplardamarların içinde, kanın kalbe doğru tek yönde hareketini sağlayan ve kanın ayaklara doğru geri kaçışı önleyen kapakçıklar bulunur. Çeşitli nedenlerle hasar gören bu kapakçıklar, artık işlevini yerine getiremediğinden, kanın bacaklarda toplanmasına neden olur ve varis ortaya çıkar.

Diş hekimlerinde, çalışma pozisyonlarına bağlı olarak, özellikle bacaklarda damarsal hastalıklar gelişebilir.

 

Delici kesici alet yaralanmaları

Kesici aletlerle çalışan diş hekimleri bu aletler yüzünden yaralanabiliyor. Ayrıca bu aletlerle eldivensiz temas halinde Hepatit-B geçirme ihtimalleri var.

Cumhuriyet Üniversitesi’nde 250 dişçiyi kapsayarak yapılan araştırmaya göre diş hekimleri en çok sond ve enjektörle kendilerini yaralıyorlar.

 

Alerji

Cumhuriyet Üniversitesi’nde Kandemir S. ve Karataş Ş.nin 250 diş hekimiyle yaptığı araştırma sonucu diş hekimlerinin %31’inin hiçbir maddeye karşı alerjiyi olmadığı saptanıyor. Diş hekimlerinin %20’sinin eldivene karşı alerjisi vardır. Ayrıca %5’inin dezenfektanlara, %4.8’inin ise deterjanlara karşı alerjisi vardır.

Alerjik reaksiyonlara sebep olabilecek bu maddeler diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılır.

 

Görme problemleri

görme MS - Diş hekimleri için meslek hastalıkları

Görme problemleri olanların yaş grubu ve meslekte doldurulan yıla göre dağılımı (Kandemir, Karataş-2001)

 

Tedavi sırasında hastanın ağzından veya kullanılan malzemeden saçılan parçalar diş hekimlerinin gözlerinin yaralanmasına sebep olabilir. Diş plağı veya taşı zararlı bakteri içerebilir. Bu problemlerin tedavisi sırasında hastayla yakın temas içerisinde olan diş hekimi solunum yoluyla zararlı bakterilerin solunum organlarına yerleşmesine sebep olabilir.

Diş ve ağız tedavisinde kullanılan lazer uygulamaları ve ışıkla sertleşen dolgu yapım üniteleri de eğer yeterli önlemler alınmadan kullanılırsa diş hekiminin gözlerine zarar verebilir.

Kandemir ve Karataş’ın 250 diş hekimiyle yaptığı araştırmada görme bozukluklarıyla ilgili de önemli veriler elde ediliyor. Buna göre diş hekimlerinin %71’inde göz problemi bulunduğu belirleniyor. Bu hekimlerin %51’inin erkek, %49’unun ise kadın olduğu saptanıyor.

diş hekimi - Diş hekimleri için meslek hastalıkları

Kaynaklar

  • Mehmet Ş. Oğuzcan, Gökalp T. Karaman, Gürkan Gür- Diş Hekimlerinde Kas ve İskelet Sisteminde Görülen Mesleki Dejenerasyonların Analizi-Anadolu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dergisi, 2011
  • Kandemir S., Karataş S.- Mesleğini Sürdüren Diş Hekimlerinin Mesleğe Bağlı Şikayetlerinin Belirlenmesi-Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dergisi, Cilt 4, Sayı 1, 2001
  • Gökay Üstdal- Diş Hekimlerinin Sağlığını Tehdit Eden Etmenler ve İşle İlişkili Sağlık Sorunları (Bitirme Tezi) – Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı, 2013

 

7741 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.