İşçi Öyküleri

celik iscisi3 - Engelli Kadrosundan İşe Alınan İşçi Meslek Hastalığına Yakalandı!

Engelli Kadrosundan İşe Alınan İşçi Meslek Hastalığına Yakalandı!

Çelik fabrikasında çalışan Y D. sadece 36 yaşında ve meslek hastası. Sizce neden?

Tozlar yüzünden meydana gelen meslek hastalıkları “Pnömokonyoz” olarak adlandırılır. Zararlı toz parçacıkları madenciler veya diğer bazı işciler tarafından uzun süre solunduğunda akciğerlerde iltihaplı lekeler/kitleler oluşabilir. Bu durum hastada nefes darlığına yol açar ve beraberinde kalıcı öksürük gelir. Bu hastalıklara bir kez yakalandıktan sonra havadaki toz miktarı azaltılsa bile akciğer dokusundaki hasar kalıcıdır.

Pnömokonyozun meslek hastalığı sayılabilmesi için, sigortalının, havasında pnömokonyoza sebep olacak yoğunluk ve nitelikte toz bulunan yer altı ve yer üstü işlerinde toplamda en az üç yıl çalışmış olması gerekir. Yüksek Sağlık Kurulu’nun onayı sağlanmak koşuluyla bu 3 yıllık sürede indirime gidilebilir.

Bir çelik fabrikasında çalıştığı süre boyunca maruz kaldığı toz ve kimyasal yüzünden meslek hastalığı teşhisi bekleyen Y. D. , çalışma koşullarını ve hastalığının günlük yaşamını nasıl etkilediğini anlattı.

-Y. Bey öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz, şimdiye kadar hangi işyerlerinde hangi pozisyonda çalıştınız?

Öncelerde pek SSK’lı işte çalışmadım. Ben epilepsi hastasıyım bu yüzden annem babam sağken müsaade etmediler çalışmama. Babam 2012 yılında 1 Nisan’da vefat ettikten sonra ben bu fabrikada işe girdim, 5 yıldan fazladır çalışıyorum

-Şu an çalıştığınız iş yeri koşulları nasıl?

Demir çelik fabrikasında temizlikçiyim. Epilepsiden kaynaklı engelli olduğum için temizlik işi yapıyorum. Burası çok tozlu bir ortam. İşe girdiğimde nefes yollarımda bir problem yoktu ama önce astım teşhisi koydular bana. Annemde de astım vardı o yüzden itiraz etmedim ama zamanla belirtilerin astımdan farklı olduğunu düşündüm. İzmir’de göğüs hastalıkları hastanesine gittim onlar beni meslek hastalığı teşhisi için üniversite hastanesine yönlendirdiler. Geçen sene Kasım gibi hastaneye yattım ve meslek hastalığı olarak akciğer lekelenmesi teşhisi kondu. Teşhis henüz SGK’dan geçmedi. Teşhise rağmen iş yeri tozlu iş koşullarımı değiştirmedi, beni hala aynı yerde çalıştırmaya devam ediyorlar. Ben de bu yüzden tazminatımı alıp bir an önce ayrılmak istediğimi talep ettim, onlar da “Tamam” diyorlar ama oyalıyorlar.

 

-Talebinizi bildirdiğiniz halde tazminatınız ödenip işten çıkarılmadınız. Bunun üzerine ne yaptınız?

Avukata gittim. Avukat SGK’dan cevap gelmediği sürece dava açamayacağımı söyledi. Bu yüzden elim kolum bağlı bekliyorum. Bu konuda bilgi ve destek bekliyorum. Burada daha fazla çalışmaya devam edemem çünkü iş koşulları yüzünden tıkanıyorum, istifa edersem tazminatımın önemli bir kısmını alamam. Onlar da yerimi değiştirmiyor ve beni işten çıkarmıyor.

-Hastalığınız günlük hayatınızı nasıl etkiliyor?

Çalışırken nefes darlığı yaşadığım için zorlanıyorum. Otururken bir sorun ama çalıştığımda tıkanıyorum. Eskiden inşaatta çalıştım, amelelik yaptım ama böyle zorlanmadım. Şu anda yaptığım iş beni zorluyor ve daha fazla toza maruz kalmadan, Allah korusun hastalığım kansere çevirmeden önce bu işten ayrılmak istiyorum. Henüz raporlar çıkmadı ama doktorların tahminine göre geçen sene ayında %15-%20 arası iş gücü kaybım vardı. Bu koşullarda benim çalışma hayatım bitmiş sayılır. Başka iş yerleri meslek hastalığımı öğrendikleri zaman muhtemelen beni işe almayacaklar. 36 yaşındayım, henüz gencim ama çalışma alanım kalmadı artık. Bu yüzden hakkımı almadan ayrılamam.

-Çalıştığınız yerde iş güvenliği uygulamaları var mı?

Maske veriyorlar fakat verdikleri maske toz maskesi. Kokuyu, dumanı veya partikülleri engeleyen bir maske değil. Ben soyunma odaları ve duşları temizliyordum. Buralar hem havalandırılmıyor hem de diğer işçilerin iş kıyafetlerindeki kimyasallardan arındıkları ortamlar, o yüzden direkt maruz kaldım. Bir de demir tozuna maruz kaldım. 9 Eylül Üniversitesi’ndeki hocalar (muayene eden doktorlar) bu tozun hastalığı tetiklediğini düşünüyor.

SGK’ye yaptığım başvurudan Mayıs ayından beri sonuç alamadım. Konuştuğum avukat “Eğer SGK’den olumlu sonuç gelirse zaten dava açmamıza gerek kalmaz ama olumsuz sonuç gelirse o zaman dava açarız” dedi. Ben de hala sonucu bekliyorum ve beklerken bu tozlu iş ortamında çalışmaya devam etmek zorundayım.

Pnömokonyoz hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayın

Sert metallerin tozlarına maruz kalacak iş koşullarında çalışıyorsanız tıklayın

2157 gösterim

Bir yorum

  1. MERHABALAR ADIM ÖZGÜR 42 YASINDAYIM 100/55 VERGİ İNDİRİM BELGEM VAR 2012DEN BERİ TEMİZLİK ŞİRKETİNDE CALIŞIYORUM . VE YAKLAŞIK ÜC AYDIR BOYNUMDA DÜZLEŞME VE BELİM İKİ TARAFLI FITIK VAR İŞ SAĞLIGI VE MESLEK HASTALIĞI HASTANESİNE SGKDAN SEVK ALDIN GİTTİGİM HASTANE BANA BİR FİZİK OLMAM . AGIR KALDIRMAYACAGIM VE FAZLA AYAKTA KALMAMAM İÇİN BAŞKA BİR BÖLÜME ALTI AY SONRA KONTROL DİYE RAPOR VERDİ BİR AY SONRA SGK MESAJ İLE BELİRTECEK DEDİLER SONUCU SİZCE BU NE ANLAMA GELİYOR . TEŞEKKÜRLER

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.