Slider

asbest4 1 - Ev tamiratı sırasında asbeste maruz kalabilirsiniz!

Ev tamiratı sırasında asbeste maruz kalabilirsiniz!

www.richmond-news.com sitesinde yer alan Graeme Wood imzalı haber, inşaatta kullanılan asbestli malzemelerin, tadilat, tamirat ya da yıkım sırasında işçilere verdiği zarara dikkat çekiyor. Önemi nedeniyle çevirisini paylaşıyoruz.

Graeme Wood

25 Ekim 2017

Kanada’nın British Columbia eyaletinde meslek hastalıklarına ilişkin mevzuat çıkarma yetkisi olan WorkSafeBC kurumu, Richmond’taki ev sahiplerinin müteahhitleriyle asbest konusunda görüşmesinde ısrarcı. Bu görüşme, evde tamirat veya yıkıma başlamadan evvel ve 1990 yılından önce inşa edilmiş evler için gerekli.

WorkSafeBC’nin önleme hizmetleri başkan vekili Al Johnson, “Asbest, eğer olduğu gibi bırakılırsa, güvenlidir, ama asbeste müdahale edilirse ciddi sağlık sorunları, hatta ölüm meydana gelebilir” diyor ve “Günümüzde asbeste maruz kalmanın en yaygın yolu, ev ve binaların yıkım ve tamiratında gerçekleşen tehlikeli uygulamalardır” diye ekliyor.

Yakın zamanda WorkSafeBC, Richmond’taki birkaç müteahhidin yapı malzemelerini uygun şekilde ortadan kaldırmadığını öğrenince, bu müteahhitlere baskı yaptı.

Asbest, 1990 senesinden önce inşa edilmiş evlerde kullanılan 3 bin’den fazla çeşitte yapı malzemesinde bulunabiliyor. Renksiz ve kokusuz; ayrıca müdahale edildiğinde de ölümcül etkiye sahip.

WorkSafeBC, işçilerin asbest maruziyetinden korunmasında müteahhitlerin sorumlu olduğunu söylüyor ve tamirat yapmayı ya da evlerini yıkmayı planlayan ev sahiplerinin de sorumluluk taşıdığını belirtiyor.

Bu konuda “1990’dan önce inşa edilmiş bir evin tamirat veya yıkımında müteahhidinizle görüşün ve asbest testi ve imhası için bütçe oluşturun” diyen Johnson; “Asbesti belirlemek ve ortadan kaldırmak kısa vadede daha masraflı olabilir, ama yapılacak en doğru şeydir ve böylece mülkte yaşayan ve çalışan herkesin sağlığı ve güvenliği garantiye alınır” diye de ekliyor.

Çalışma Bakanı Harry Bains ise çevrimiçi verdiği beyanda; “Geçtiğimiz yıllarda, asbest maruziyetinin tehlikeleri endişe verici ölçüde açığa çıktı. Ben, sadece işyerinde değil, evlerimizde de karşımıza çıkan bu tehlikeye karşı bizi bilinçlendirdikleri için WorkSafeBC’ye saygılarımı sunuyorum” diyor ve ekliyor: “WorkSafeBC, Çalışma Bakanlığı liderliğindeki, vilayete bağlı çalışma grubunun parçası. Bu çalışma grubu şu günlerde, insanları ve çevreyi asbeste karşı daha iyi korumak için neler yapılabileceğini değerlendiriyor.”

Asbest, British Columbia’daki işçilerin bir numaralı ölüm sebebi ve asbestle ilişkili hastalıkların oranı da yükselmekte. Bu yüzden WorkSafeBC bu ay 1990 yılından önce inşa edilmiş evlerin sahiplerini bilinçlendirmeyi hedefleyen bir kampanya başlatıyor. Bu kampanya, geçtiğimiz yaz müteahhitlere yönelik oluşturulan asbest farkındalık inisiyatifinin devamı niteliğinde.

Eğer asbest tespit edilirse, yasaya göre işverenlerin asbesti giderecek yetkili bir müteahhit işe almaları şart. Bu yetkili kişi aynı zamanda, asbest imha işinin tamamlanmasından sonra iş sahasındaki havanın güvenli olduğunu da tasdiklemek zorunda. Ayrıca yapılan her asbest çalışması için WorkSafeBC’ye ihbarname gönderme zorunluluğu var.

2007’den 2016’ya kadar British Columbia’da 605 işçi asbest maruziyetiyle ilişkili hastalık sebebiyle öldü. Sadece 2016 senesinde, meslek hastalıklarından kaynaklanan 85 işle ilişkili ölüm gerçekleşti. ( Daha fazla bilgi için ThinkAsbestos.com sayfası ziyaret edilebilir.)

Asbest içeren malzemeler:

-Vinil yer karoları ve linolyum levha döşeme kaplaması,

-Çatı keçesi ve çatı padavrası ve vermikulit yalıtım,

-Dış cephe sıvası (Stukko),

-Boru yalıtımı,

-Alçıpan dolgu maddesi ve duvarlar ve tavanlar için yamalama ve sızdırmazlık macunları,

-Akkor aydınlatma armatürleri,

-Trapez sac.

Asbestle bağlantılı sağlık riskleri:

-Asbestoz,

-Akciğer kanseri,

-Mezotelyoma,

-Plevral kalınlaşma (akciğer hastalığı).

 

Kaynak: www.richmond-news.com

2253 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.