Slider

is sagligi ve guvenligi - “Firmanın cimriliğinin, özensizliğinin bedelini ödedim”

“Firmanın cimriliğinin, özensizliğinin bedelini ödedim”

Çalıştığı firmayla imzaladığı gizlilik sözleşmesi nedeniyle kim olduğuna dair bütün bilgilerin saklanmasını rica eden B.H., kimyasal atık tankerinde çalışırken maruz kaldığı kimyasal yüzünden çeşitli meslek hastalıklarına yakalandı. Hikayesini ve verdiği mücadeleyi kendisinden dinliyoruz.

-Öncelikle hikayenizi bizimle paylaşmayı kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.
Tek amacım insanların bu konuda daha duyarlı olmasını sağlamak. Maalesef daha fazlasını yapamıyorum çünkü bana imzalatılan sözleşmeye göre bu konuyu konuşmama izin verilmiyor.

-Yaptığınız işi anlatır mısınız?
Çalıştığım firma tankerle Avrupa’dan kimyasal atık taşıyordu. Ben atık yükleme ve tahliye noktasında çalışıyordum. Ayda bir kere de tanker temizleme nöbetim vardı. Denizde günlerce yolculuk yaptıktan sonra uğradığımız limanlardan atıkları alır, teslim edeceğimiz yere götürürdük. Koruyucu elbiselerle çalışırdık ve maskelerimiz olurdu. Fakat ona rağmen tankerdeki çoğu kişide egzama vardı. Çoğumuzun kolu, bacağı kaşınıyordu. Bazı dönemler kolumda döküntüler olurdu. Firmanın doktorunun yazdığı merhemleri kullanırdım. Orada çalıştığım son iki yılda firma küçülmeye gitti. Bizim tankerden işten çıkarılanlar oldu. Eskiden temizlik nöbetlerini en az 7 kişi yapardık ama artık 4 kişiyle yapmak zorundaydık. Koruyucu elbiselerimiz yıpranmıştı, benim maskem yıllardır yenilenmemişti. O dönemde benim kaşıntılar, deri döküntüleri iyice artmıştı. Bir gün açık denizde tanker küçük bir kaza geçirdi. Konteynırlardan birinde sızıntı olmuştu. O sırada temizlik vardiyasında ben de vardım. Konteynırın olduğu bölmenin diğer bölmelerle temasını kestikten sonra koruyucu giysilerimizle temizlemeye indik fakat benim ve başka birinin giysilerindeki yıpranma yüzünden konteynırdan sızan atıklara maruz kalmışız. Çünkü ertesi gün ağır ateş ve deride kabarmalar yüzünden hastaneye kaldırıldık. O günden sonra hayatım, sağlığım mahvoldu.
Günlerce hastanede yattım. İki hafta sonra işe döndüğümde işten çıkarıldım. Kıdem, yıpranma ve ihbar tazminatlarımı aldım ama verdikleri para tedavimi ancak karşıladı. Ben de dava açtım. Meslek hastalıkları hastanesine gittim. Firma, iş güvenliği kurallarına uymadığım için kimyasala maruz kaldığımı iddia ettiği için dava uzadı. O dönemde başka bir yerde de işe giremedim ve karaciğer kanseri olduğumu öğrendim. Kimyasal atıkların etkisiydi bu. Sinirlerim yıpranmıştı, deri döküntüleri yüzünden sokağa çıkamıyordum. Karım sürekli yatak çarşaflarını değiştiriyordu, oturduğum zaman altıma örtü veriyordu koltuğa dökülmesin diye. Eşin dostun desteğiyle avukatımı değiştirdim ve avukatın tavsiyesiyle manevi tazminat da talep ettim. Fakat kanser tedavisi için paraya ihtiyacım vardı. Bu yüzden firmayla anlaşma imzalamak zorunda kaldım. Firma hastalığımdan sorumlu olduğunu kabul ederek malülen emekli etti beni ve mahkemede talep ettiğim tazminatın yarısını ödedi. O parayla ameliyat oldum ve kardeşimin verdiği karaciğerle ölümden döndüm. SGK iş kaybımı yüzde 70 olarak belirledi. Karaciğerimle beraber böbreklerim de zarar görmüştü. Hala ağır iş yapamıyorum ve yılda birkaç kere diyalize giriyorum. 3 yıldır emekli maaşımla yaşıyorum.

-Geriye dönmüş olacağım ama koruyucu elbiselerinizdeki yıpranmayı siz ya da işverenleriniz fark etmemiş miydi?
Kazadan iki hafta önce firmaya güvenlik ekipmanlarının değiştirilmesi gerektiğini söylemiştik. Onlar da ilgileneceklerini söylediler ama onlar “ilgilenene” kadar iş işten geçmiş oldu.

-Şimdi hayatınıza nasıl devam ediyorsunuz? Maruziyetin etkileri nasıl devam ediyor?
Kollarımda ve bacaklarımda dökülen derinin yerine çıkan deri farklı renkte. Bu yüzden omzuma ve kalçalarıma kadar renk değişiklikleri var. Karaciğer ve böbrek perhizi uygulamak zorundayım. Normal insanlar gibi yemek yiyemiyorum. Ben eskiden 90 kiloydum ama artık 70 kilonun üstüne çıkamıyorum. (Boy 1.74) Ödenen tazminattan kalanlarla ve maluliyet maaşımla ailemi geçindiremediğim için karım merdiven silmeye başladı.

-Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Ben firmanın cimriliğinin, özensizliğinin bedelini ödedim. Utanmadan beni güvenlik tedbirlerine uymamakla suçladılar. İş arkadaşlarımın çoğu mahkemede şahitlik yapmaya cesaret edemedi. Ekmeklerinden olmaktan korktular. Allah onlara yaşatmasın böyle bir şeyi.

2466 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.