Slider

güzellik salonu - Güzellik merkezi çalışanlarının karşılaşabileceği meslek hastalıkları nedir?

Güzellik merkezi çalışanlarının karşılaşabileceği meslek hastalıkları nedir?

Lazer epilasyon merkezlerinde, kuaförlerde ve berberlerde çalışan kişiler müşterileriyle bire bir temas halinde olur. Bu, onları bazı hastalıklara yakalanma riskiyle karşı karşıya getirebilir. Ayrıca yaptıkları işin gerektirdiği fiziksel koşullar bel ve fıtık hastalıklarına, karpal tünel sendromuna sebep olabilir.

Sakarya Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye* göre Güzellik ve saç bakım hizmetlerinde çalışanların kişisel hijyenlerine, çalışma aletlerinin doğru şekilde temizlenmesine, mikroplardan arındırılmasına, atıkların doğru şekilde uzaklaştırılmasına ve ayrıca çalışma ortamının hijyenine gereken önemi vermedikleri takdirde müşteri ve kendilerine hastalık bulaştırmaları kaçınılmazdır.

guzellik uzmanları 1 - Güzellik merkezi çalışanlarının karşılaşabileceği meslek hastalıkları nedir?

Bu bulaşıcı hastalıklardan bazıları Hepatit B virüsü (HBV), hepatit C virüsü (HCV), insan
immün yetmezlik virüsü (HIV) olarak sıralanabilir.

Güzellik işletmelerinde kullanılan araç ve gereçlerin bir bölümü (sünger, fırça, kartuş, spatula, törpü vb.) çoğunlukla tek seferlik kullanımı olan aletler değildir. Bu aletlerin en büyük riski pek çok kişinin ortak kullanımından kaynaklanan hastalıkların bulaşma ve yayılmasına zemin hazırlamasıdır.

Hepatit B, C ve HIV gibi hastalıklar saç ve kıl diplerinden, tırnak kenarlarından, görünen veya mikroskobik olarak görülebilen kan yoluyla bulaşmaktadır. Mantarlar -daha çok küfler olmak üzere- insanların yakın teması ile direkt olarak; elbise, tarak, fırça, klozet, çarşaf ile temas sonucu dolaylı olarak; bit ise tarak, fırça kullanımıyla bulaşmaktadır.

Diğer yandan bu tür risklerin farkında olan çalışan oldukça azdır. Makalede yer alan grafiğe göre 10 yıldan fazla bu meslekte çalışanlar arasında HIV pozitif bulaşma riskini bilenlerin oranı yüzde 47 iken; bit bulaşma riskini bilenlerin oranı yüzde 20. Kıdemi 10 yıldan az olanlarda ise bu oran yarı yarıya düşebiliyor.

guzellik uzmanları 2 - Güzellik merkezi çalışanlarının karşılaşabileceği meslek hastalıkları nedir?

Bağcılar’da bir güzellik merkezinin lazer epilasyon bölümünde çalışan Kübra T.’nin işçi öyküsü bize bu alandaki mesleki hastalıklar hakkında fikir veriyor.

-Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

6 yıldır güzellik uzmanlığı yapıyorum. Meslek lisesinde güzellik ve saç bakım hizmetleri okudum. Genellikle lazer epilasyon bölümünde çalışıyorum.

-Mesaide geçirdiğiniz bir gününüzü anlatır mısınız?

Cilt bakımı ve lazer epilasyon bölümlerinde çalışıyorum. Günde ortalama 9-10 müşteriyle ilgileniyorum. Lazer epilasyon sırasında uzanan müşterilerin vücutlarına lazer başlıklarıyla atış yapıyoruz ve bu sırada sürekli eğilmemiz ve eğilmiş bir şekilde dakikalarca durmamız gerekiyor. Bazen gün sonunda belim tutulmuş oluyor.

-Çalışmanıza uygun sandalye gibi gereçleriniz yok mu?

Hayır o şekilde hızlı hareket edemeyiz ve fazla müşteriye bakamayız. Çok yoğun olduğumuz günlerde en az 1 saat sürmesi gereken seansı 35-40 dakikada bitirmemizi istiyor patronum. Bana dinlenmek için sadece 5 dakika kalıyor. Hemen ardından diğer müşteriyle çalışmaya başlıyorum.

-Başka ne tür sorunlar yaşıyorsunuz?

Atış yaparken lazer başlıklarından çıkan ışığın gözlere zarar vermemesi için müşterilere koruyucu gözlük veriyoruz. Biz aynı gözlüğü kullanamıyoruz çünkü atış yaparken kıl köklerini açık seçik görmemiz lazım. Bu yüzden lazer ışığına çok fazla maruz kalıyorum. Son zamanlarda bulanık gördüğümü fark ettim. Doktora gittim. Gözlerim bozulmuş ve doktor lazer ışınları yüzünden olabileceğini söylüyor.

-Hijyenik problemlerle karşılaştınız mı?

Sadece ben değil diğer çalışanlar da bütün gün müşteri bakıyor ve hepimiz dinlenmek için pek fazla fırsat bulmuyoruz. Kendi gereçlerimizi dezenfekte etmemiz gerekiyor ama kendi adıma söyleyeyim ben o kadar temiz bırakamıyorum gereçlerimi. Bu müşteriyi riske atıyor, farkındayım. Aynı şekilde bazı müşteriler çok temiz olmayabiliyor. Koskoca kadına kendisini nasıl temizleyeceğini anlatamazsın. Kendini ondan bulaşacak hastalıktan koruyabilmen lazım. Bu yüzden çalışırken muhakkak eldiven ve maske kullanıyoruz. Ben şimdiye kadar bu konuda sorun yaşamadım.

-Maruz kalabileceğiniz hastalıklarla ilgili bir eğitim aldınız mı?

Şu an 3. işyerimde çalışıyorum. Şimdiye kadar güvenlik eğitimi veren güzellik merkezi görmedim. Biliyorsun sayıyorlar. Öğrenciyken katıldığım seminerlerde bilmem gerekenlerin çoğunu öğrendim, çalışma arkadaşlarımdan daha fazlasını biliyorum. Diğer çalışanlarla bilgi alışverişinde bulunuyoruz bazen. O işyeri sadece yarım mesai gününü ayırıp eğitim verse müşteriler de biz de daha güvenli oluruz.

Lazer epilasyon 1024x576 - Güzellik merkezi çalışanlarının karşılaşabileceği meslek hastalıkları nedir?

*Gülsüm Sözen, Oğuz Karabay, Meltem Pınar Karabel, Mine Keskin, Hilal Karahan, Mustafa Baran, Aziz Öğütlü, Ertuğrul Güçlü, Hasan Çetin Ekerbiçer-”Güzellik Uzmanlarının Mesleki Uyg. İle İlişkili Olabilecek Bulaşıcı Hastalık Ve Hijyen Konularındaki Bilgi, Tutum Ve Davranışlarının Değerlendirilmesi”- Sakarya Tıp Dergisi, 2018

4758 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.