Hakkımızda

Meslek Hastalıkları

Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.

Ülkemizde her yıl 100’lerce insan teşhisini almadığı meslek hastalıkları yüzünden ölüyor. Çünkü ülke olarak meslek hastalıkları konusunda yeterli bilince sahip değiliz. Ölüm ya da ömür boyu sakatlanma gibi ağır sonuçları da olan meslek hastalıkları konusunda ilgililerin yeterli çalışması olmadığı gibi; bu alanda bilgiye ulaşma noktasında ihtiyaç duyulan kaynakların bile yetersiz olduğu gerçeği ile karşı karşıyayız.

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Dr. Rana Güven 2012 de yaptığı bir sunumunda; “Türkiye’de her yıl 40 bin ile 120 bin arasında meslek hastalığı vakası bekliyoruz ancak kayıtlı vaka sayısı 433” diyor.Sadece bu durum bile Türkiye’de meslek hastalıklarının vahametini gözler önüne seriyor.

Meslek hastalığı uzun dönemi kapsayan bir süreçtir; iş kazaları gibi anlık olan bir olgu değildir. Kişi 3-5 yıl bir iş yerinde çalışıp, oradaki meslek hastalığına sebep olan koşullara maruz kaldığında bile meslek hastalığına o an yakalanmayabilir; bu hastalık yıllar sonra ortaya çıkabilir. İnsanlar meslek hastalıkları ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadıklarında bunun bir meslek hastalığı olduğunu bilmeyebilirler.

Neden www.meslekhastaligi.org sitesini kurduk?

2005 yılında Dünya’da ilk kez Türkiye’de tekstil işçilerine silikozis teşhisi kondu ve bugüne kadar 100’den fazla işçi bu hastalıktan hayatını kaybetti. 2008 yılında kurulan Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi, 3-4 yıl içinde çok ciddi çalışmalar yaparak silikozisle ilgili ciddi başarılar elde etti. Komite çalışmaları ile 2009 yılında kot kumlama tekniğini Türkiye’de yasaklattı; silikozis hastalığını Bakanlar Kurulu kararı ile hıfzıssıhha grubuna tabi ettirdi. 2011 yılında yapılan bir yasal düzenleme ile bütün kayıt dışı çalışan silikozis hastalarına emeklilik hakkı tanındı.

Bütün bu mücadele sürecinde Türkiye’de meslek hastalığı ile ilgili bilincin ne kadar zayıf; bu alanda bilgiye ulaşmak için kaynakların ne kadar yetersiz olduğunu fark ettik. Oysa biliyoruz ki; meslek hastalığı tedbirler alınınca önüne geçilebilen bir olgudur.

Biliyoruz ki; bu alanda yaratılacak farkındalık ile birçok yaşamı kazanabiliriz. Başta işçiler olmak üzere ilgili kesimler meslek hastalığı konusunda yeterli bilgiye sahip olur; işveren ve yetkililer de alınması gereken tedbirleri alırsa, meslek hastalıklarının önüne geçebiliriz.

Bu konuda farkındalık oluşturmak ve bilinç yükseltmek; işçileri doğrudan çalıştıkları sektör ile ilgili bilgilendirerek meslek hastalığının önüne geçmek için www.meslekhastaligi.org web portalını hayata geçirdik.

Bu site duyarlılık gösteren herkese açıktır. Herkes siteye katkı sunabilir.

İnanıyoruz ve de biliyoruz ki; meslek hastalığı kader değildir, gerekli tedbirler alındığında yüzde yüz önlenebilir.

yemslekhastaligi hakkimizda - Hakkımızda

Comments (2)

  1. Selam ben ve eşim hastayız tüberküloz ola biliriz sizi bir tv den izledin zeki hocam bize yardım edermisiniz zor durumdayız tedavi olmak istiyoruz sade.

  2. Merhaba ben Isparta’da kamuda çalışan biriyim işyerimde bana mobbing uygulanmakta mobbing için müracaat şartları nelerdir ve nereye müracaat edebilirim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.