Slider

hemsire camasir suyu - Hemşireler dikkat! Hastanelerdeki dezenfektanlar meslek hastalığına mı sebep oluyor?

Hemşireler dikkat! Hastanelerdeki dezenfektanlar meslek hastalığına mı sebep oluyor?

Araştırmacılar, çamaşır suyu ve diğer yaygın temizlik maddelerinin düzenli kullanımında ölümcül akciğer hastalığını gelişme riskinin yüksek olduğunu belirtti.

ABD’de 55.000’den fazla hemşirede görülen hastalıkla ilgili yapılan araştırmaya göre dezenfektanların (temizlik maddeleri) kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) geliştirme riski ile bağlantılı.

pain.management 263x300 - Hemşireler dikkat! Hastanelerdeki dezenfektanlar meslek hastalığına mı sebep oluyor?Harvard Üniversitesi ve Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Enstitüsü (Inserm) tarafından yapılan 30 yıllık bir çalışma, temizlik ürünlerini sadece haftada bir kez kullananlarda bu hastalığın ortaya çıkma olasılığının % 32 arttığını buldu.

Türkiye’de yaklaşık 3 milyon insanı etkileyen KOAH; hava yolları daraldığından havayı akciğerlere girip çıkarmayı zorlaştıran, amfizem ve kronik bronşit gibi bir grup akciğer hastalığını tanımlıyor.

Küresel Hastalık Yükü Çalışması verilerine göre KOAH yılda 2,9 milyon ölüme neden olmaktadır. KOAH, günümüzde dünyada 4. ölüm nedeni, bulaşıcı olmayan hastalıklar içinde 3. ölüm nedeni haline gelmiştir.

Dezenfektan kullanımı daha önce astım gibi solunum problemleri riski ile ilişkilendirilmişti. Bununla birlikte yeni çalışmanın KOAH ile kuaterner amonyum bileşikleri (kuats) olarak bilinen özel temizlik kimyasalları arasındaki bağlantıyı tanımlayan ilk çalışma olduğu düşünülüyor.

Inserm araştırmacısı Orianne Dumas, “Dezenfektanlara maruz kalmanın KOAH üzerindeki potansiyel olumsuz etkileripek dikkat çekmemişti, buna rağmen Avrupa nüfusunda yapılan iki yeni çalışma, temizlikçi olarak çalışanların KOAH geliştirme riskinin arttığını gösterdi” dedi.

“Bildiğimiz kadarıyla, sağlık çalışanları arasında dezenfektanlar ve KOAH arasındaki bağlantıyı ilk bildiren biziz ve bu bağlantının altında yatan belirli kimyasalları araştırıyoruz.”

Günümüzde ağartıcı maddelerin sağlıklı bir şekilde günlük kullanım miktarının ne olduğunu bilmiyoruz fakat araştırmalarla bunun bulunacağı öngörülüyor.

orocup1 - Hemşireler dikkat! Hastanelerdeki dezenfektanlar meslek hastalığına mı sebep oluyor?

Dumas, “Ağartıcı ve kuarter amonyum bileşikleri gibi dezenfektanlardan bazıları sıradan hanelerde sıklıkla kullanılmaktadır ve evde kullanılan dezenfektanların KOAH gelişimindeki potansiyel etkisi bilinmemektedir” dedi. “Daha önce yapılan çalışmalar, astım ile çamaşır suyu ve sprey gibi evdeki dezenfektanlara ve temizlik ürünlerine maruz kalma arasında bir bağlantı bulduğu için bu potansiyel etki üzerine daha fazla çalışma yapmak gerekiyor.”

Araştırmacılar, 1989 yılında Harvard tarafından başlatılan ABD’li hemşirelere ilişkin bir kitle araştırmasının verilerini analiz ettiler. 2009’da hala hemşire olarak KOAH geçmişi olmayan kişileri bu yılın Mayıs ayına kadar takip ettiler. O dönemde 663 KOAH teşhisi yapıldı. Hemşirelerin dezenfektanlara maruziyeti anket yoluyla değerlendirildi ve sonuçları etkileyebilecek yaş, kilo ve etnik köken gibi faktörler dikkate alındı.

Dumas, geçen hafta Milan’daki Avrupa Solunum Topluluğu Uluslararası Kongresi toplantısında, dezenfektanlardaki spesifik kimyasalların yanı sıra belirli meslek gruplarında yüzey temizleyici gibi ürünlere sıklıkla maruz kalmanın hastalık riskini % 22-32 oranında arttırabileceğini söyledi.

Dumas bulgulara göre, hastaneler gibi dezenfektanların sık kullanıldığı işyerlerinde iş güvenliği gözetilerek bu maddelerin kullanımı için kılavuz ve ölçütler belirlemek ve önlemler almak gerektiğini vurguladı.

Türkiye’deki hemşireler ve sağlık çalışanları

Sağlık Bakanlığı’nın 2017 verilerine göre Türkiye’de yaklaşık 150 bin hemşire çalışıyor. Kuaterner amonyum bileşikleri içeren dezenfektanlar Türkiye’deki hastanelerde sıkça kullanılıyor.

oksijen maske solunum nefes kadin astim 300x200 - Hemşireler dikkat! Hastanelerdeki dezenfektanlar meslek hastalığına mı sebep oluyor?

KOAH belirtileri

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) öksürük, balgam çıkarma, nefes darlığı, hışıltılı solunum gibi belirtilerle seyreden ilerleyici bir akciğer hastalığıdır.

Kişi 35 yaşına gelmeden fark edilemeyebilir ancak bu yaştan sonra şiddeti artan belirtiler hastanın günlük yaşamını etkileyebilir. KOAH, nefes darlığının şiddetine göre dört gruba ayrılır ve farklı belirtilerle kendini gösterir.

-Hafif KOAH ve belirtileri
Ağır iş yapıldığı zaman veya hızlı yürüme ve merdiven çıkma esnasında bazen nefes darlığı hissedilir.

-Orta KOAH ve belirtileri

 • Ağır iş yapıldığı zaman veya hızlı yürüme ve merdiven çıkma esnasında genellikle nefes darlığı hissedilir.
 • Bazen günlük işler yapılırken dahi nefes darlığı hissedilir.
 • Bazen günlük işler yapılırken dahi nefes darlığı hissedilir.
 • Gece uykusu rahattır, nefes darlığı nedeniyle uykusuzluk çekilmez.

Ağır KOAH ve belirtileri

 • Günlük işler yapılırken genellikle nefes darlığı hissedilir.
 • Şiddetli halsizlik vardır.
 • Merdiven çıkmada çok zorlanılır.
 • Gece nefes darlığı nedeniyle uyku düzeni bozulur.
 • Çok ağır KOAH ve belirtileri
 • Otururken dahi nefes darlığı hissedilir.
 • Oda içinde yürümek zorlaşır.

KOAH Hastalığının ileri dönemlerinde kanda ve organlarda oksijen miktarı önemli oranda  azalacağı için çok daha fazla rahatsızlıklar belirir. Bunlar;

 • Bol terleme
 • Dilde, dudaklarda, parmak uçlarında morarma
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Çarpıntı
 • Gündüzleri uyuklama, geceleri uykusuzluk
 • Zihinsel faaliyetlerde azalma (unutkanlık, dikkatsizlik)
 • Aşırı sinirlilik
 • Şiddetli halsizlik, yorgunluk
 • Zayıflama
 • Cinsel güçte azalma
 • Mide rahatsızlıkları, karında şişkinlik ve hazımsızlık
 • Kabızlık
 • Ellerde ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma, yanma hissi
 • Ellerde titreme

Hastalığın ilerlemesi ile kalp yetmezliği meydana gelebilir ve ayaklarda su toplama başlar. Kalp yetmezliği gelişen hastalarda hastalığın ileri dönemlerinde nefes darlığı çok şiddetlenir ve hastalar evden dışarı çıkamaz hale gelirler. Bu dönemdeki hastalar artık günün en az yarısında oksijen makinasına bağlı kalırlar.

Bu belirtilerden en az birine sahipseniz doktorunuza hastalığınızdan bahsetmeyi unutmayın.

Kaynaklar

The Guardian

Sağlık Bakanlığı

Medikal Akademi

3743 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.