Slider

kuresel iklim degisikligi - İklim Değişikliği Tüm İş Kollarındaki İşçilerin Sağlığını Etkiliyor

İklim Değişikliği Tüm İş Kollarındaki İşçilerin Sağlığını Etkiliyor

Fransız Gıda, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı (Anses), 19 Nisan’da yayınlanan araştırmasında şunları söyledi: İş dünyası hemen harekete geçmeli çünkü tüm iş kollarındaki işçiler iklimsel ve çevresel değişikliklerden etkileniyor.

Bunun tek istisnası, iklim değişikliği ile ilgili olmayıp gürültü ve radyasyonla ilgili olan mesleki riskler.

Sıcaklık artışlarının, çevrenin biyolojik ve kimyasal değişiminin, meteorolojik olayların sıklığı ve yoğunluğundaki artışın ana sebepler olduğu belirtildi.

Anses, iklim değişikliğinin 2050’ye kadar sağlık üzerinde yaratacağı etkiyi tahmin edebilmek için araştırmasını ileriye dönük bir yaklaşımla gerçekleştirdiğini söyledi. Araştırmanın amacı; iklim, çalışma ortamı, çevre ve sağlık arasındaki ilişkileri ortaya koymak. Bu yolla sıcaklık artışının ve meteorolojik olayların değişen düzeninin neden olduğu ve giderek artan sağlık zararlarını tespit etmek.

firefighter 383883 640 - İklim Değişikliği Tüm İş Kollarındaki İşçilerin Sağlığını Etkiliyor

Sıcak çarpması, bulaşıcı hastalık ve yorgunluk

Araştırma, işyerinde yüksek seviyede ısıya maruz kalmanın baş dönmesi, dehidratasyon ya da sıcak çarpması gibi doğrudan etkilerin oluşmasına neden olduğunu ortaya koymakta. Ayrıca gerginlik, stres, dikkat dağılmasına bağlı olarak kaza riskleri, uçucu maddelerin solunumu ile bağlantılı kimyasal riskler veya biyolojik riskler (bulaşıcı hastalıklar, polen, vb.) gibi dolaylı etkilere de sahip.

Ayrıca iklim değişikliği sebebiyle sivrisinek ve kene gibi hastalık taşıyıcıların hastalık yayma alanları, daha önce bulunmadıkları alanlar ile değişecek. Bu, özellikle şehirden uzak doğal ortamlarda veya hayvanlarla temas halinde çalışan işçileri etkileyecek.

Seller, yaz kuraklıkları veya orman yangınları gibi meteorolojik olayların sıklığı ve yoğunluğundaki artış kaza risklerinin artmasına, arama-kurtarma alanında çalışan kişiler için fiziksel ve zihinsel yorgunluğa neden olabilir.

İklim değişikliğinin sağlık üzerindeki etkilerinin farkındalığının artırılması

İş dünyasındaki bu köklü değişimler ışığında Anses, işverenlerden sendikalara ve siyasetçilere kadar herkesi harekete geçmeye, gelecekte ve halihazırda sağlığa etkisi olan iklim değişikliğinin etkilerinin farkındalığını artırmaya çağırdı.

Ajans, bilgilendirme ve eğitim kampanyaları düzenlemeyi önerdi. Daha açık bir ifadeyle, tüm paydaşların profesyonel bir şekilde iklim değişikliğinin öngörülen ve halihazırda görünür etkilerini değerlendirme süreçlerine entegre olmaları gerektiğini vurguladı. Bu sayede önleyici sağlık tedbirleri alınabilecek.

İklim değişikliği ve sağlık sorunları

İklim değişikliği ve sağlık arasındaki ilişki birkaç yıldır bir araştırma konusu. 2016 yılında yayınlanan bir raporda, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), iklim değişikliğinin sağlık üzerindeki etkisinin, ölümler ve insan ömründe kısalma itibariyle tahmin edilebileceğini ve nüfusun tüm kesimlerini ilgilendirdiğini belirtmiştir. 2011 yılında ise Fransa, sektörler arası bir Ulusal İklim Değişikliği Uyum Planı (PNACC) başlatmıştı.

constructions workers drinking water - İklim Değişikliği Tüm İş Kollarındaki İşçilerin Sağlığını Etkiliyor

Haberi orijinal dilinden okumak için buraya tıklayabilirsiniz

2752 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.