Slider

duman gaz3 - “İşyerindeki duman, akciğer hastalığının ilk dönem belirtileriyle bağlantılı”

“İşyerindeki duman, akciğer hastalığının ilk dönem belirtileriyle bağlantılı”

Buhar veya gaza maruz kalmak akciğer anormalliği riskini neredeyse iki katına çıkarıyor. Aşağıda çevirisini bulacağınız, www.cos-mag.com portalından Shereen Lehman imzalı haber; işyerinde buhar, gaz, toz ve dumana maruz kalan çalışanların yakalanma riski olduğu meslek hastalığına dikkat çekiyor.

ABD’de yapılan bir çalışmaya göre işyerinde buhar, gaz, toz ve dumanlara maruz kalmak, ‘akciğer doku hastalığının ilk dönem belirtilerinin tomografide görünme olasılığını artırıyor.’

New York’taki Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi’nin İnterstisyel (doku arası) Akciğer Hastalığı Programı’nın eş direktörü ve söz konusu çalışmanın eş yazarı David Lederer, konuya ilişkin; “İnterstisyel akciğer hastalığı 100’den fazla hastalıktan oluşan bir ailedir ve hepsinin ayırt edici özelliği, akciğerlerin hava keseciklerinin (alveoller) duvarlarında iltihaplanma ve/veya yara (fibrozis) oluşumudur” diyor.

İnterstisyel akciğer hastalığının (Interstitial lung disease – ILD) sebepleri çoğu zaman belirsizdir.

“Araştırma grubumuz, klinik açıdan belirgin (semptomatik) ILD seyrinden önce olan, akciğerlerdeki ilk döneme ait değişikliklerin sebepleri üzerinde çalışmakta,” diyen Lederer, interstisyel akciğer hastalıkları (ILD) arasında kömür madeninde çalışmanın yol açtığı ‘siyah akciğer’ hastalığının, asbeste maruziyetin yol açtığı asbestoz hastalığının ve pulmoner sarkoidoz hastalığının bulunduğunu belirtiyor. Ve; “Diğer örnekleri ise, skleroderma (deri sertleşmesi) ve romatoid artrit (eklem iltihabı) gibi otoimmun hastalıklardan kaynaklanan ILD ve evde ya da iş yerinde küfe maruz kalmaktan kaynaklanan ILD’dir” diye de ekliyor.

Araştırmacılar, semptomlar henüz açığa çıkmadığı halde, akciğer tomografisinde görünen değişikliklerde işyeri maruziyetinin rolüne dair fikir edinmek için yetişkinlerde kardiyovasküler hastalık üzerine yapılan kapsamlı çalışmanın verilerini analiz ettiler. Bu çalışma 6 şehirdeki yetişkinleri kapsıyordu. Bu şehirler; Baltimore, Chicago, Los Angeles, New York, Minnesota eyaletindeki St. Paul ve North Carolina eyaletindeki Winston Salem’di.

Çalışmanın başında ve başlangıçtan 6 sene sonra, çalışmaya dâhil olan 5 bin 702 kişinin göğüs tomografisi çekildi. Katılımcılar aynı zamanda işyerinde maruz kaldıkları buhar, gaz, toz ve dumanlara dair rapor verdi ve araştırmacılar Ulusal İş Güvenliği ve Sağlığı Enstitüsü’nün (NIOSH) ürettiği verilerden yola çıkarak maruziyet hesaplamaları yaptı.

NIOSH mesleki maruziyet matriksine dayalı maruziyet puanları yüksek olan katılımcılarda, ILD’nin tipik özelliklerinden sayılan opak bölgelerin daha çok görülmesi muhtemeldi. Bu bölgeler yüksek atenüasyon (zayıflama) alanları olarak bilinmekte ve özellikle toz veya gaz maruziyetinden kaynaklanmaktadır.

Çalışmanın yazarlarının “American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine” dergisinde bildirdikleri üzere, katılımcıların rapor ettikleri buhar veya gaz maruziyeti interstisyel akciğer anormalliği riskinin neredeyse iki katına çıkmasıyla da bağlantılı.

Lederer’in belirttiğine göre, “subklinik (belirtisiz) ILD, semptomlar başlamadan ortaya çıkar ve her subklinik ILD semptom geliştirerek seyretmez.”

Bu çalışmada işyeri maruziyetleri ile kötüleşen akciğer sorunları arasında tutarlı bir bağlantı kurulamadı.

“Semptomlar açığa çıktığı zaman, en yaygın olanları efor sırasında nefes darlığı ve kuru öksürük (yani kayda değer miktarda balgam üretmeyen öksürük)” diyor Lederer.ve ekliyor; “Bu semptomlar zamanla kötüleşiyor ve orta ila ağır derecede hastalık halinde, ILD ile yaşayan insanlara oksijen reçete ediliyor. Oksijen ve diğer tedavi yöntemlerinin kullanımına rağmen, ILD’nin fibrotik biçimleri eninde sonunda hayati tehlike oluşturuyor.”

Pulmoner Fibrozis Vakfı, her sene 40.bin ABD vatandaşının ILD’den öldüğünü tahmin ediyor.

Lederer’in dediğine göre bu maruziyetleri önlemek için atılacak ilk adım doktorunuza işyerinizdeki şartlar ve olası maruziyetleri anlatmak.

Lederer; “İşçiler işyerindeki her kimyasalın ve diğer etkin maddelerin jenerik isimlerini bilmeli ve ya işçi ya da hasta her etkin madde için bir Malzeme Güvenlik Veri Listesi (Material Safety Data Sheet – MSDS) edinmeli”diyor.

Bazı durumlarda MSDS’ler çevrimiçi bulunmakta, fakat aynı zamanda her işverenin bunları işçilere ulaştırabilmesi gerekiyor. Bu MSDS’lerin gözden geçirilmesiyle, belirli bir maruziyetin akciğer hastalığı ile bağlantılı olup olmadığının saptanabileceğini söyleyen Lederer; “İşçiler, maske, eldiven ve respiratör gibi kişisel koruyucu ekipmanların kullanımına ilişkin işverenin talimatlarına da uymalıdır” diyor.

kaynak : www.cos-mag.com

2180 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.