Slider

kongreden foto kapak - İzmir’de Meslek Hastalıkları Hastanesi Kurulacak mı?

İzmir’de Meslek Hastalıkları Hastanesi Kurulacak mı?

4-6 Ekim tarihleri arası İzmir’de düzenlenen Meslek Hastalıkları Kongresi’nde, kongreye ev sahipliği yapan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Nükhet Hotar, İzmir’de Meslek Hastalıkları Hastanesi’nin kurulması için gerekli çalışmalara başlayacaklarını duyurdu.

Zaten bir meslek hastalıkları hastanesi var mı?

İzmir’de şu an yalnızca klinik olarak hizmet veren ve Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bağlı olan bir Meslek Hastalıkları bölümü var.

Sağlık Bakanlığı tarafından, 2012 yılında İş ve Meslek Hastalıkları konusunu bir uzmanlık alanı olarak onayladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı bünyesinde, Prof.Dr. Arif H. Çımrın’ın başkanlığını üstlendiği İş ve Meslek Hastalıkları Bilim Dalı 5 Aralık 2012 tarihinde kuruldu. Meslek Hastalıkları Kliniği 1 Kasım 2013 yılında hizmet vermeye başladı. 2014 yılında Göğüs Hastalıkları, İç Hastalıkları ve Halk Sağlığı anabilim Dallarının bir araya gelmesi ile İş ve Meslek Hastalıkları Yan Dal Uzmanlık Eğitimi başladı. Eğitim programının başlamasından bu yana, Göğüs Hastalıkları ve Halk Sağlığı Uzmanı olan 5 Yan Dal Uzmanlık Öğrencisi eğitimini sürdürmektedir.

Kot kumlama mücadelesiyle kazanılan haklardan biri olarak Sağlık Bakanlığı 2012 yılından sonra üniversite hastanelerine de teşhis koyma yetkisi verdi. Türkiye’de şu an sadece üç tane meslek hastalıkları hastanesi var ve İzmir’de açılacak hastanenin dördüncü olması bekleniyor.

Rektör çalışmalara başlanacağını duyurdu

Kongrede yeni hastane haberini veren Rektör Hotar, meslek hastalıklarının her açıdan dikkatle ele alınması gerektiğine işaret ederek, “Bu hepimizin ortak bir problemidir. Buradan hareketle biz de bir çalışma başlatarak, değerli Meclis Başkanımıza sunduk. Kendileri de İzmir’de Meslek Hastalıkları Hastanesi’nin kurulması noktasında bize destek vereceklerini söyledi. İnşallah kendilerinin öncülüğünde çalışmaları başlatmış olacağız. Sayın Meclis Başkanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

izmir meslekhastaligi klinigi - İzmir’de Meslek Hastalıkları Hastanesi Kurulacak mı?

Balıkesir’de de ihtiyaç var

Daha önce Balıkesir’de bir Meslek Hastalıkları Hastanesi açılması için TBMM’ye teklif veren CHP Milletvekili Namık Havutça da İzmir’de bunun eksikliğine dikkat çekmişti.

2017 yılı Mart ayında TBMM’ye sunulan ve kabul edilmemiş olan kanun teklifinde şu ayrıntılar yer alıyordu;

“Bölgemizde yapılacak olan bir Meslek Hastalıkları Hastanesi sadece Balıkesir’in değil, Bursa’nın, İzmir’in ve Kocaeli’nin bu alandaki eksikliğini, giderecektir.

Ölümlü iş kazalarında Avrupa’da birinci olan Ülkemizde son 5 yılda 10 bin iş kazası meydana geldi. Bu kazalarda 7 bin kişinin hayatını kaybettiği göz önünde bulundurulursa, yalnızca 4/1-A kapsamında çalışan sigortalı işçileri kapsayan bu rakamlara kayıt dışı ve diğer kapsamdaki çalışanlar eklendiğinde rakamların daha da artacağı şüphe götürmez bir gerçektir.

SSK Meslek Hastalıkları Hastaneleri, Ankara, İstanbul ve Zonguldak illerinde olmak üzere sadece üç tanedir. Endüstrinin yoğun olduğu illerin başında gelen Güney Marmara illerden biri olan Balıkesir ilinde meslek hastalıkları hastanesinin açılması işçi-işveren, SSK açısından olduğu gibi çağdaş işçi sağlığı uygulamaları açısından gereklilik arz etmektedir.”

 

2588 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.