Slider

uykusuz kamyoncu - Kamyon ve tır şoförleri için meslek hastalıkları

Kamyon ve tır şoförleri için meslek hastalıkları

Kamyon şoförlüğü yorucu, riskli ve tehlikeli olabilen bir meslek. Bu mesleğe has hastalıklarla ilgili haber yapan Amerikalı nwahomepage.com sitesinin haberini sizin için derledik.

Özellikle Amerika’da yaygın bir meslek olan kamyon şoförlüğü genellikle sağlıksız bir yaşam tarzı oluşturabiliyor. Obezite ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar bu meslek grubunda olan insanlarda görülebiliyor.

37 yaşındaki kamyon şoförü Tracy Smith “14 saatlik bir vardiyada 11 saat araba kullanmak, insanın enerjisini tüketiyor çünkü yollar şoförler için ciddi sıkıntılar yaratabiliyor” diyor.

Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre; kamyon şoförü olarak çalışan işçilerde, diğer Amerikalı yetişkin işçilere kıyasla iki kat daha fazla obezlik görülüyor. Tracy Smith de obez kamyon şoförlerinden biri.

“Hangi kamyon durağında durursanız durun, bu duraklardaki gıdalar büyük bir sorun”

Yüksek stresli olan bu iş boyunca zorunlu duraklamalarda kamyoncuların karşılaştığı yiyecekler seçenekleri kısıtlı.

“Sıkı bir çalışma programınız vardır, ancak yük aldığınızda veya yakıt almak için durabilirsiniz. Yani başka seçeneğiniz yok. Bazen yükü yerine ulaştırmanız 34 saatinizi alır ve başka bir şehre varmışsınızdır. Bazen taşıtınızı (kamyon, römork, tır vs) durdurup yemek yiyebileceğiniz bir yere gidersiniz ama bu çok nadirdir”

Freeman Sağlık Yetkilileriyle görüşen haber sitesi şoförlerin meslekleriyle ilişkili hastalıkların yalnızca obezite değil aynı zamanda sıklıkla şeker hastalığı, uyku apnesi, sırt ve eklem ağrısı ve kalp rahatsızlıkları olduğunu söylüyor.

Yine kamyoncular gibi uzun mesafe yolculuk eden şehirler arası otobüs şoförlerinin de kullandıkları profesyonel araçlarla 4,5-5 Htz’den daha fazla frekansta titreşimli yüklere maruz kalmaları, bu işlerde çalışan kişilerde bel omurlarında mikro travmalara, disk beslenmesinin bozulmasına ve sonuç olarak bel fıtığına zemin hazırladığı görülüyor.

Almanya İş ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yaptığı araştırmalarda meslek gruplarına göre bel ağrısı görülme sıklığı değerlendirildiğinde en yüksek oran ağır sanayi işçileri ile kamyon ve otobüs şoförlerinde gözlenmiştir.

Yüklerini teslim edene kadar saatlerce taşıt kullanmak zorunda kalan bu şoförlerin uykuları tamamen vardiyalarına göre düzenleniyor. Düzensiz uyku ve uzun süreli uykusuzluk bu işçilerde yarı-kronik mahmurluk yaratıyor. Bu durum sürekli uykulu olma, bedenin tam dinlenememesi ve odaklanamama olarak kendini gösteriyor.

Yapılan bir çalışmada bu sürücülerin günde ortalama 4.78 saat uyudukları belirtiliyor. Eğer düzenli bir gece programında çalışıyorlarsa bu sayı 3.83 saate düşüyor.

Kamyon şoförleri için muhtemel meslek hastalıklarından biri olan uyku apnesinin belirtileri şunladır;

 • Horlama
 • Uykuda nefes kesilmesi
 • Sabah yorgunluğu
 • Sabah baş ağrısı
 • Gün içinde uyuklama isteği
 • Dikkati toplama bozukluğu
 • Sosyal hayatın etkilenmesi
 • İşte başarısızlık
 • Trafik kazalarında artış
 • Kalp sorunları ve hipertansiyon
 • Gastroözofageal ve larengofarengeal röflü
 • Cinsel isteksizlik

Eğer kamyon/tır veya şehirler arası otobüs şoförlüğü yapıyorsunuz ve yukarıda belirtilen hastalıklardan veya belirtilerden birine sahipseniz doktorunuza mesleğinizden bahsetmeyi unutmayın.

tir soforlugu - Kamyon ve tır şoförleri için meslek hastalıkları

Kaynaklar

-NWA-Homepage, 19 Ocak 2018
-Haber Türk, 29 Ekim 2012
-Truck Driver Occupational Safety and Health, 2003 Conference Report and Selective Literature Review, Gregory M. Saltzman  and Michael H. Belzer, 8 Şubat 2007 (Düzenlendi)

 

 

7822 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.