Slider

kimyasal tanker - Kimyasal madde yüklenen gemide çalışan öğrenci meslek hastalığına mı yakalandı?

Kimyasal madde yüklenen gemide çalışan öğrenci meslek hastalığına mı yakalandı?

Kimyasal maddeler taşıyan gemilerde iş güvenliği önlemleri alınmıyorsa birçok meslek hastalığına yakalanma riski vardır. Çeşitli kaygılardan dolayı ismini, okulunu ve çalıştığı şirketin adını saklı tutmak isteyen bir okuyucumuz çalışma koşullarından dolayı geçirdiği rahatsızlıkları bize anlattı.

-İlk olarak bana rahatsızlıklarınıza sebep olan işi anlatır mısınız?

Ben deniz ulaştırma  işletme mühendisliği okuyorum. Zorunlu staj için kimyasal tanker taşıyan bir gemide çalışıyorum. Birçok kimyasal taşıyoruz. Soluyoruz ve temas ediyoruz. Esasında işe başladığım ikinci gün istifa etmek istedim ama “Hemen yerine birini buluruz, bizim için sorun değil” dediler. Ben de bir daha staj bulamamaktan korktuğum için çalışmaya devam ettim. Bir de piyasanın küçük olduğunu, bir daha iş bulamayacağımızı söyleyerek tehdit ediyorlar.

-Ne kadar süre çalıştınız burada?

5 ay çalışabildim. Sağlık durumumdan dolayı gemiden inmek zorunda kaldım.

-Yaşadığınız sağlık sorunları neler?

İlk olarak sol bacağım uyuşmaya başladı ve bir ay yürüyemedim. O halde bile çalışıyorum ve çalışma şartları ve saatleri kontrata kıyasla çok kötüydü. Türkiye’ye döndüğümde MR çektirdim. Bel fıtığı olduğunu sanmıştım ama sonra lenflerim şişti, yanmaya başladı. Karaciğer değerlerim çok fazla yükseldi ama hastalığımı teşhis edemediler. Yaralar çıkmaya başladı, nörolojik olarak etkilenmeye başladım. Okula gidip gelmede hala zorlanıyorum. Toksikolojiye gitmem gerektiğini söylediler ama o da sadece meslek hastalıkları hastanesinde var. Bu sorunların kimyasal maruziyetten kaynaklandığını söylediler. Hastanede bir sürü bölüme gittim ama toksikoloji bölümüne gidemiyorum.

kimyasal denizci - Kimyasal madde yüklenen gemide çalışan öğrenci meslek hastalığına mı yakalandı?

-Neden gidemiyorsunuz?

Okul sigortayı eksik yatırmış. Yani işimiz riskli ama kısmi zamanlı staj olarak göstermişler.Intern öğrenci olmadığım için SGK kurallarına göre meslek hastalıkları hastanesine sevk edilemiyorum. Kendim gitsem tetkikler 1000 lira tutacak, onu da ben veremem.

-Peki siz staja başlarken okulunuzun sizi yarı zamanlı çalışan olarak göstereceğini biliyor muydunuz?

Bilmiyordum. Hasta olmasam öğrenemeyecektim. Okul sigorta yaptığı için şirket yapmıyor. Fakat bu sigorta da bizi meslek hastalıkları hastanesine sevk etmiyor.

-İş koşullarınızdan biraz daha bahsedelim. Yaptığınız işi biraz daha tarif eder misiniz? Çalışırken iş güvenliği kuralları uygulanıyor muydu?

Uygulanmıyordu maalesef. İtiraz etme şansın da yok, kovarlar. Mecburen çalışıyor herkes. Şirketin de haberi yoktur muhtemelen, kaptan zaten her şeyi şirket için, şirketin yerine yapıyor. Biz içinde kimyasal olan tanklara giriyoruz. Prosedüre uyulmadan, koruyucu ekipman olmadan tanka sokuluyorduk ki benim iş çerçevemin içerisinde bu yoktu fakat 2. kaptan zorla çalıştırıyordu

40 saat çalışıp 3 4 saat uyuduğumuz oluyordu. Yani artık çalışacak halim de kalmamıştı.

Kimyasallarla çalışırken eldiven istedim, zorla bir eldiven verdiler ama o da kimyasal önleyici bir eldiven değilmiş sonradan öğrendim. Yükleme ve tahliyeyi kapalı yapmak lazım ama açık yapıyorlardı. Mecburen kimyasal soluyorduk. Yüklü tankta ölçüm cihazı bozuk olduğu için basamak sayıyorduk. Yani yüklü tankın içindeki yükü cihaz ölçer. Bu tankın kapağı kapalı olur ama orada kapak açık bir şekilde tankın üzerindeki merdiven basamaklarını saydırıyorlardı. Örneğin aseton yüklü tankın içine kafanı sokup merdiven basamaklarını sayıyorsun. Uzakta bile olsan kokusu geliyordu haliyle. Bir de tanklar yük geçişlerinde temizlenir. Onun da prosedürü vardır. Zehirli gaz, yanıcı gaz dikkatle ölçülür, belli bir süre havalandırma yapılır. Bir kağıt imzalatılır, önce ikinci kaptan girer tanka ardından çalışanlar. Bizde ise acele ettiriyorlardı. Yeterince havalandırılmamış tankın içerisinde zar zor çalışıyordu insanlar. Gözlerimiz artık gazdan yanıyordu, soluyarak girip çıkıyorduk tanka. O kadar bilinçsiz iş yapıyorlardı ki Avrupa kıyılarında biri doktora gitmek istese kaptan pahalı oluyor diye mırın kırın ediyordu.

-Konuyla ilgili bundan sonra ne yapmayı planlıyorsunuz?

Yani tedavi olana kadar uğraşıyorum. Hastane hastane geziyorum, bakanlığı arıyorum. Bir gelişme yok şu an ama elimden geleni yapacağım. Üzülüyorum, belki bir daha çalışamayacağım. Daha okulumu bile bitirmedim.

Kimyasalların sebep olduğu meslek hastalıkları hakkında daha fazlasını öğrenmek için tıklayın

Deniz Ticareti dergisinin Şubat sayısında verdiği verilere göre 2017 yılında 293 ton kimyasal maddenin gemilerle taşınması öngörülüyor. Bu sayı 2016’da 284 tondu. Bu maddeleri taşıyan gemilerdeki iş koşulları çalışanlarının sağlığında büyük önem taşıyor.

Eğer kimyasal madde taşıyan gemilerde çalışıyorsanız ve yukarıda okuduğunuz belirtilere sahipseniz doktoranıza mesleğinizden bahsetmeyi unutmayın.

JasminShip - Kimyasal madde yüklenen gemide çalışan öğrenci meslek hastalığına mı yakalandı?

3570 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.