Slider

egzama - Kimyasallara maruz kalan işçi: Psikolojik ve fiziksel olarak sağlıklı bir hayat yaşayamıyorum

Kimyasallara maruz kalan işçi: Psikolojik ve fiziksel olarak sağlıklı bir hayat yaşayamıyorum

Nikelaj kaplama işinde çalışan Muharrem Çelik, maruz kaldığı kimyasallar yüzünden meslek hastalığına yakalandı. Fiziksel sağlığının yanı sıra psikolojik sağlığını da bozan bu hastalığı meslek hastalığı olarak kabul ettirmek ve hakkını almak isteyen Muharrem Çelik yıllardır hukuk mücadelesi veriyor. Karşısına çıkan engeller yüzünden yer yer umutsuzluğa kapıldı ama mücadelesini bırakmadı. Çelik tüm bu süreci bizimle paylaştı.

muharrem MH 300x300 - Kimyasallara maruz kalan işçi: Psikolojik ve fiziksel olarak sağlıklı bir hayat yaşayamıyorum-Öncelikle hastalanmanıza sebep olan işinizi ve orada kaç yıl çalıştığınızı anlatır mısınız?
Üç yıl çalıştım. Nikelaj kaplama yapıyorduk. Hastalanmama sebep olan iş yeri ortamı kapalı ve basıktı. Bu yüzden kimyasal ve solventlerin buharları sürekli içeride birikiyordu. Havalandırma yetersizdi ve en önemlisi merdiven altı bir iş yeriydi. İşçiler olarak iş sağlığı ve güvenliği konusunda hiç bilgilendirilmedik.

-İş yerinizdeki çalışma koşullarını biraz daha anlatır mısınız?
İş yerinde toplamda 220 kişi çalışıyordu. Bizim nikelaj kaplama bölümünde 30 kişi çalışıyorduk. Yaptığımız işle ilgili bize iş yerinde herhangi bir eğitim verilmiyordu.

-Çalışırken herhangi bir koruyucu aparat kullanıyor muydunuz?
Evet. Bize önlük, çizme ve eldiven veriliyordu. Ancak çizme plastık, eldiven sarı inşaat eldiveni, önlük ise dayanıksız vindex oldukları için hiçbiri dayanmıyordu, çok çabuk deliniyorlardı. Çalıştığımız ortama kesinlikle uygun değillerdi ve koruyucu özellikleri yoktu bu yüzden.

-Hastalığınızın ilk belirtileri neydi?
Özellikle kollarımda, vücudumun çoğu bölgesini kaplayan iltihaplı ve aşırı kaşıntılı egzamalar oluşuyordu. Kolay kolay iyileşmiyorlardı. 2012’de işi bırakmama rağmen halen bu egzamalar devam ediyor.

-Bu semptomlar yüzünden yaşadığınız başka problemler var mı?
Evet bu egzamalar bir türlü iyileşmediği için geceleri kaşıntıdan uyuyamıyordum ve beni aşırı huzursuz ediyordu. Bu yüzden uyku bozukluğu yaşamaya başladım ve depresyona girdim. Panik ataklar geçirmeye başladım. Tüm bunlar hastane raporlarıyla tespitli.

-Bu rahatsızlıklar günlük hayatınızı nasıl etkiliyor?
Halen psikolojik sıkıntılar yüzünden uyku sorunları, kasılmalar ve aşırı sinirlilik hali yaşıyorum. Genelde dışarı çıkamıyorum, kendimi çok kötü hissediyorum. Bu konuları SGK kurumu başkanlığına defalarca kere izah ettim ama her nedense sürekli göz ardı ediliyor, önemsenmiyor. İnanın çok zor durumdayım. Psikolojik ve fiziksel olarak sağlıklı bir hayat yaşayamıyorum. O gün bu gündür kafamı toparlayamıyorum, önüme bakamıyorum, hiçbir şey yapamıyorum.

Biraz teşhis sürecinizden bahsedelim. Hastaneye ne zaman gitmeye başladınız? Neler oldu bu dönemde?
İlk olarak 2011’de Maltepe Meslek Hastalıkları Hastanesi’ne gittim. Bir ay yatarak tedavi gördüm. İlk tespit metallerin toksik etkisi ve kanda ağır metallerin anormal düzeyde bulunması oldu.

En son 2013’te, toplamda üç defa hastaneye yattım. Meslek hastalıkları hastanesi tarafından tespit işlemleri yapıldıktan sonra dosyalarım SGK kurumuna gitti. Daha sonra yüksek sağlık kuruluna gönderildi. İlk gittiğinde meslek hastalığı olmadığına karar verildi. Daha sonra ben bu karara itiraz ettim. Dosyalarım tekrar incelenmek üzere SGK yüksek sağlık kuruluna tekrar gönderildi. Bu kez meslek hastalığı kabul edildi ancak maluliyet gerekmez dedi.

-Son durum nedir peki?
Yerel mahkeme çalıştığım dönem içerisinde %13 meslekte iş gücü kaybına uğradığım yönünde karar verdi. Şu an dosyalarım bölge mahkemesine gitmek üzere. Haklılığım her türlü ortada iken halen kurum lehine olayı sonuçlandırmaya çalıştıkları çok açık. Benim sağlık sorunlarım devam ettiği halde adli tıp kurumu bu sorunların devam etmediği yönünde karar verdi. Hala mücadele ediyorum.

-Bugünlerde çalıştığınız başka bir iş var mı?
Hayır, çalışamıyorum. Ben 5 yıldır hiçbir şekilde çalışamıyorum. Yerimde duramıyorum. Hep huzursuzum. Dilimde uyuşma oluyor bazen, konuşmakta güçlük çekiyorum.

-Son olarak ne söylemek istersiniz Muharrem Bey?
Yani diyeceğim o ki haklılığım ve durumum bu kadar ispatlı, delilli açık olduğu halde bir şekilde siyasi olarak durumun üstü kapatılmaya çalışıyor ve ben yüzden daha çok çıkmaza giriyorum, umutsuzluğa kapılıyorum. Anlatacak çok şey var ancak şimdilik sadece bunlar geliyor aklıma. Elimden geleni yapmaya devam edeceğim. Desteğiniz için teşekkür ederim.

nikelaj kaplama - Kimyasallara maruz kalan işçi: Psikolojik ve fiziksel olarak sağlıklı bir hayat yaşayamıyorum

3101 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.