Slider

eldiven3 - Koruyucu eldivenler meslek hastalığına yol açabilir mi?

Koruyucu eldivenler meslek hastalığına yol açabilir mi?

Birçok meslek, çalışanlarının tehlikeli kimyasal maddeler, aşırı sıcaklık/soğukluk ve zararlı mikroplarla temas etmesini önlemek için eldiven gibi kişisel koruyucu ekipmanı gerektirir.

Fakat bir araştırmaya katılan işçiler cilt için en büyük mesleki tehlikelerden biri olan mesleki cilt rahatsızlıklarından koruyamadığını bulmak için koruyucu eldivenlerini çıkardılar.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre mesleki cilt rahatsızlıkları Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 13 milyondan fazla çalışanı etkiliyor.

Alerjik kontakt egzama veya işle ilgili egzamanın da dahil olduğu mesleki cilt rahatsızlıkları sağlık ve güvenlik açısından yeterince ciddiye alınmayan bir tehdit. Kuru, kırmızı ve tahriş olmuş ciltten enfeksiyona karşı savunmasız derinin kesilmesine kadar, sağlıksız ellere sahip işçiler çeşitli zararlar görebilir.

Kırmızı, rahatsız edici ve kuru eller genellikle “işin bir parçası” olarak kabul edilir, ancak mesleki cilt rahatsızlıkları bir çalışan için ciddi sonuçlara neden olabilir. Amerikan Medikal Derneği’ne göre bu rahatsızlıklar sonucu çalışan, ortalama 24 gün sakatlık yaşayabilir. Cilt hastalıkları ayrıca çalışanların psikolojilerini kötü etkileyebilir, sağlık ve güvenlik ihlallerine neden olabilir.

Mesleki Cilt Hastalıkları

Mesleki cilt hastalıkları tüm meslek hastalıklarının yaklaşık %50 sinden , iş gücü kaybının ise %20- 25 inden sorumludur.

  • Atopik egzama
  • Kuru cilde sahip olmak ya da aşırı terleme
  • Alerjik reaksiyonların yoğun olduğu mevsimde (polenlemenin yoğun olduğu bahar dönemleri) çalışmak,
  • Hijyen tedbirlerine uymamak
  • Devamlı suyla temas edilen bir işte çalışmak,
  • Herhangi bir kimyasala duyarlı olmak gibi faktörler mesleki cilt hastalıklarının meydana gelmesi riskini oluşturur.

Her gün 2 saatten daha fazla su ile temasın olması, günde 20’den fazla kez el yıkama, araçların ya da yüzeylerin günlük temizlenmesi, ıslak yiyeceklerin hazırlanması ya da işlenmesi gibi koşullar da benzer şekilde risk oluşturur

Kontakt egzamaya sebep olanlar, lastik kimyasalları ve materyalleri, sabunlar, temizleyiciler, nikel, ıslak çalışma, petrol ürünleri, kişisel koruyucu donanım (eldiven gibi), kesme yağları ve soğutma malzemeleri gibi sıralanabilir.

Cinsiyete göre kontakt egzamayı değerlendirdiğimizde; erkeklerde, kimyasallarla çalışanlar, makine operatörleri, mobilya boyacıları, metal işçilerinde, kadınlarda; kuaförler, laboratuvar çalışanları, hemşireler ve gıda sektöründe çalışanlarda daha sıklıkla görülür.

Kaynaklar
-Matt Cloward, The Invisible Threat Lurking Under Gloves, Occupational Healty and Safety, 1 Şubat 2018

-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

3354 gösterim

Bir yorum

  1. Selam Bu ev parçalanma ayak parçalanma için tedavi yöntemi var mı bilen varsa lütfen paylaşsın aynı sıkıntı annemde de var resimleri atmak isterdim ama nereye atacağım atacak bir yer yok yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.