Slider

maluliyet - Meslek Hastalığı Maluliyet Oranınız Düşük Gelirse Ne Yapmalısınız?

Meslek Hastalığı Maluliyet Oranınız Düşük Gelirse Ne Yapmalısınız?

Mesleki maruziyetten kaynaklı hastalık sonucu hastaneye giden ve oran için hastaneye başvuran birçok işçi bürokratik engel ve aksiliklerle karşılaşabiliyor. Gözlemlerimize göre en çok karşılaştıkları aksiliklerden biri SGK’dan gelen maluliyet oranının olması gerektiğinden az olması. Bu durumda işçilerin neler yapabileceğini Avukat Sümeyye Sancar’la konuştuk. Sümeyye Sancar hem bürokratik süreci anlattı hem de yanlış oranların sebeplerini sıraladı.

-Meslek hastası olduğunu düşünen işçiler SGK’ya oran için başvuruyorlar ve SGK’dan gelen yanıt %10’un altında bir oran olabiliyor ya da direk olumsuz %0’a varan bir oran olabiliyor. Buna itiraz eden işçilerin bundan sonra alması gereken hukuki sürecin ne olduğunu merak ediyorum.  

Şu şekilde özetleyeyim; ilk olarak işçi SGK’ya sizin de dediğiniz gibi başvuru yapıyor. Başvurunun ardından – mesela teftiş raporları olur çalıştığı işyerine ait- öncelikle işverenden SGK bunu istiyor. Meslek hastalıklarına yakalanma riskinizi belirten teftiş raporlarını gönder diyor. İşkur’dan istiyor ve SGK kendi müfettişlerinden rapor istiyor. Bu üç yerden istediği raporlar geldikten sonra Meslek Hastalıkları Hastanesi dediğimiz hastaneler var (farklı isimlerde olabilir bu hastaneler) oraya yönlendiriyor SGK. Eğer o kişiler sizde Meslek Hastalığı olma ihtimali varsa bunu belirtiyor hastaneler daha sonra SGK’nın kendi bir birimi var Sağlık Kurulu adında, oraya gönderiyor ve oradan bir oran çıkıyor. Bu oran yüzde 10 ve üzerindeyse o kişilere maaş bağlanıyor %10’un altındaysa bağlanmıyor. %10’un altında olduğu takdirde maaş bağlanmasa bile SGK’dan dava açılabilir.

-Bazı işçiler itiraz ediyor mesela oranın doğru olmadığını düşünüyor.

Oranın doğru olmadığını düşünüyorsa Yüksek Sağlık Kurulu var Ankara’da SGK’ya bağlı bir kurum. Bu kurula hitaben yazılmış dilekçeyle derdini anlatabilir işçi. “Ben şu SGK’ya başvurdum benim için bir meslekte hastalığı maluliyet oranı belirlendi -mesela %5-. Bu oranı kabul etmiyorum, benim böyle böyle ağrılarım vardır, şu hastaneden raporlarım vardır, o yüzden ben yeniden inceleme yapılmasını istiyorum ve tarafıma yeni bir oran verilmesini istiyorum” diye Yüksek Sağlık Kurulu’na hitaben bir dilekçe yazması gerekiyor. Sonra ilk başvuru yaptığı SGK’ya bir dilekçe gönderiyor. SGK Ankara’ya gönderiyor bu dilekçeyi. Ankara’da 2-3 aylık bir süreçte -genelde bu kadar sürüyor- inceleme yapılıyor ve yapılan bu inceleme sonucunda gerek duyulursa işçiyi başka bir hastaneye sevk ediyorlar. Gerek duymazlarsa ellerindeki evraklar üzerinden inceleyip yeni bir oran veriyorlar. O oranla da SGK’ya gönderiyorlar. SGK da bunu işçiye bildiriyor: “Sonucunuz gelmiştir Sağlık Kurulu’ndan. Hastalığınız oranı %5’den artmış %12 olmuş” diye. Böyle bir artış gerçekleştiğinde SGK maaş bağlayacağını haber veriyor

-%10’un altındaysa ve bu kişiye maaş bağlanmazsa bu kişi hastalığını nasıl tazmin edecek?

Aslında SGK’nın yaptığı oranlama sadece SGK’yı bağlıyor. SGK kendi iç tüzüğünde diyor ki “%10’un üzerinde bir maliyet alırsam sana yaptığım tahkikatın sonunda bu işçiye bir maaş bağlanır.” %10’un altında olursa sadece meslek hastalıkları için bu insan bir şekilde para kazanabilir gözüyle bakıyor SGK. Ama biz dava yoluna giderek diyoruz ki Niye bu kişi işvereninin hatası nedeniyle %5 de olsa maruz kalıyor bu hastalığa?”

Bu durumda işverene dava açılabiliyor %5 (Bu oran örnek olarak veriliyor) maluliyet nedeniyle bu insan sizin işyerinizde meslek hastalığına yakalandı. Tazminini gerektiren bir durum söz konusu. Bu düşük oran dava sırasında değişebiliyor. Hakimler SGK’nın verdiği orana bağlı değiller. Genelde üniversitelerin Adli Tıp Anabilim Dallarına veya İstanbul’daki Adli Tıp’a gönderiyorlar. Oradan yeni bir oran veriliyor. Daha yüksek bir oransa onun üzerinden bir tazminat belirleniyor. Diyelim ki normalde SGK’nın %5 olarak belirlediği maluliyet %10 olarak belirlendi mahkeme kararı SGK’ya gönderiyor ve diyor ki “Hatalı bir oran vermişsiniz %10 üzerinden işçiye ödenek sağlayın” Yani böyle de güzel bir yanı var.

-Bir şey daha sormak istiyorum biz haberleri yayınladığımızda işçilerin yorumları geliyor bize sürekli düşük oran aldıkları ancak daha sonra tekrar aldıklarında yüksek oran geldiğiyle ilgili. SGK neden doğru oran tespiti konusunda bu kadar sık hata yapıyor?

Yani şöyle söyleyeyim, hastaneleri tek tek incelediğiniz zaman oradaki doktorların yapmış oldukları tetkikler etkili. Mesela benim şuramda da ağrı var diyor işçi. 1-2 röntgen ya da tomografi bu tarz test sonuçlarına gitmeden yazım yoluyla ciddi bir şey olmadığına kanaat getiriyor doktor. İrdelemeden pat diye geri dönüş yapabiliyor SGK ‘ya. Ama iş Yüksek Sağlık Kurulu’na gittiğinde Yüksek Sağlık Kurulu gelen itirazları değerlendirdiği için direk sana eski yapılmış işlemlere odaklanıyor yani o eski yapılan işlemler sonucunda o farklı alanlarda adama maliyetin olduğu ortaya çıkıyor o yüzden oranlar artıyor. Yani bu sadece SGK’nın yapabileceği değil kimi işgüzar doktorların yapabileceği özenli muayene ya da tetkiki yapmamasından da kaynaklanabiliyor. SGK’nın da bu yönde biraz da kasıt seviyesinde ihmalkarlığı var.

-Peki son olarak düşük oran almış bir işçiye ne tavsiye edersiniz?

İlk önce Yüksek Sağlık Kurulu’na itiraz etsin. Dilekçesi de ancak şu şekilde olur: Mesela  “Yüksek Sağlık Kurulu’na gönderilmek üzere Bağcılar Sosyal Güvenlik Kurumu’na”. Yani ilk başvurduğu yeri daha sonra doktora gittiğinde doktora söylediği şikayetlerinin ne derece değerlendirildiğini hissetti? Hangi konulara yaptığı hangi itirazların değerlendirilmedi ya da görmezden gelindi? Ya da  hastanede hangi bölümden veya hangi doktordan şikayetçi olduğunu teker teker dilekçesine aynen yazmalı. O vakte kadar aldığı bütün evrakları eklemeli. Yüksek Sağlık Kurulu’ndan -oradan isteyemiyorsa- tedavi olduğu hastaneden evraklarının gelmesini talep edebilir. Bu şekilde bir yol izleyebilir başlangıç olarak.

7710 gösterim

Comments (3)

  1. merhaba.26 yıldır kamuda bilgi işlemci olarak çalışıyorum.sağlak ım.sağ kolum da tenisçi dirseği kalpaltünel sendromu oluştu.ayrıyetten boyun fıtığı oldum.kolum uyuşuyor donuyor ve ağrıyor.fizik tedavi alıyorum şu an.pandemiden dolayı uzun süreli taktığımız maskeler den diye tahmin ediyorum gözlerimde marjinal keratit olduğunu tahmin ediyorum.kamu hastanesinde çalışıyorum.meslek hastalığı olabilir mi

    1. Merhabalar, çok geçmiş olsun. Anlattığınız kadarıyla bahsettiğiniz sorunlar mesleğinizden kaynaklı gibi görünüyor. Ancak tabii bunun için net bir şey söylemek zor. Size yakın bir SGK’dan ya da işyeri hekiminden sevk alarak meslek hastalığı raporu vermeye yetkili bir hastaneye gidebilirsiniz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.