Slider

paris 2018 header image 1732x620 081618 1024x591 - Meslek hastalığı temsilcisi Abdulhalim Demir Avrupa Solunum Derneği Uluslararası Kongresi’nde

Meslek hastalığı temsilcisi Abdulhalim Demir Avrupa Solunum Derneği Uluslararası Kongresi’nde

Avrupa Solunum Derneği (Europan Respiratory Society-ERS) doktorları, sağlık çalışanlarını, bilim insanlarını ve solunum tıbbında çalışan diğer uzmanları bir araya getiren uluslararası bir organizasyondur. Solunum hastalıklarına çözüm bulmak için çalışmalar yürüten ve akciğer sağlığını teşvik eden bu organizasyonun her yıl düzenlediği dünyanın her yerinden katılımcılara ev sahipliği yaptığı ERS International Congress’in bu seneki davetlilerinden biri Temiz Giysi Kampanyası Derneği Başkanı Abdulhalim Demir.

Avrupa’da sekiz kişiden biri akciğer hastalıkları yüzünden ölüyor ve bu her dakikada bir kişi anlamına geliyor. Akciğer hastalıkları astım ve akciğer kanseri gibi bilinen hastalıkları ve şu anda ölümlerin en yaygın üçüncü nedeni olan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) gibi daha az bilinen hastalıkları içerir.

ERS, bilimsel araştırmayı teşvik etmenin yanı sıra halk sağlığı savunucularını destekliyor ve akciğer hastalıklarıyla ilgili bilinç yükselten politika üreticileri arasında önemli bir rol oynuyor.

Solunum tıbbı alanında çalışma yapan bilim insanları, halk savunucuları ve sağlık çalışanlarının dünyanın  çeşitli yerlerinden geldiği uluslararası kongrede daha önce Silikozis tanısı alan ve tanı aldıktan sonra bu konuda duyarlılığın artması için gerek ülkemizde gerekse uluslararası alanda aktif çalışan Abdulhalim Demir de yer alıyor. Türkiye’den ilk defa bir meslek hastalığı temsilcisi bu kongrede konuşma yapacak.

Türkiye’den Toraks Derneği’nin de katılacağı kongre, 15-19 Eylül tarihleri arası Paris’te gerçekleşiyor.

2127 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.