Videolar

Meslek Hastalıkları Nedir?

Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.

Meslek hastalığı ile benzer olan fakat Meslek Hastalığı diyemeyeceğimiz bir durum İşle İlgili Hastalıklar’dır. İşle İlgili Hastalıklarda hastalığın ortaya çıkışında meslekle ilişkili olmayan faktörler de söz konusudur; ancak çalışma ortamı ve yapılan işe bağlı nedenler burada önemli bir faktör olarak bulunmaktadır. Örnek olarak işyerinde uzun süreli çalışma, iş güvencesinden yoksunluk veya işçinin karşılaştığı çeşitli adaletsiz davranışlar işçinin üzerinde sosyal ve psikolojik baskı oluşturabilir. Bu baskı durumu işçinin kalp krizi geçirme riskini artırır. İşçi eğer bu baskı döneminde kalp krizi geçirmişse bu durum bir İşle İlgili Hastalık olarak değerlendirilebilir ama bu bir Meslek Hastalığı değildir.

 

Türkiye’ de SGK Sağlık İşlemleri Tüzüğüne göre Meslek Hastalıkları 5 gruba ayrılmıştır:

 

A.Grubu: Kimyasal maddelerle olan meslek hastalıkları,

B Grubu: Mesleki cilt hastalıkları,

C Grubu: Pnömokonyozlar (toz hastalıkları) ve diğer mesleki solunum sistemi hastalıkları,

D Grubu: Mesleki Bulaşıcı Hastalıkları,

E Grubu: Fiziksel etkenlerle olan meslek hastalıkları.

24468 gösterim

Comments (8)

 1. ben karabuk demırcelık fabrıkasına 1993 yılında karabuk devlet hastanesınden ve verem savas dıspanserınden saglıklıdır calısabılır raporumla ısbası yaptım
  2012 yılının 11 ayına kadar calıstım11 ayın 27 sınde ıs ak aktımı fesh ettıler seveb ıse rahatsızlıklarım dan dolayı ayaktan ve yatarak ve ev ıstırahatı raporu kulllandıgım ıcın rahatsızlıklarım astım koah uıyku apnesı hıper tansıyon ve daha baska rahatsızlıklarımdan rapor alıyorsun calısamıyorsun dıyerek ıs akımı fesh etı ısveren ıs mahkemesı ısverenı haklı goserdı ben her hastaneye gıtıgımde tedavı gordugumde hastane tabıblerınce bu hasta tozlu ortamlarda ve agır ılerde calıstırılması saglıgı acısından uygun degıldırtemız ve hafıf ıslerde calısabılır yazısını ısyerı hekımıne ve ısyerı mudurluklerıne yazılı beyanda bulundum ama ısyerı mudurlugu benı daha fazla zor ıslerde ve cok ozlu saglımıbozacak ortamlara verdı ben bu ısyerını ve ısverenı ıs mahkemesıne verdıgım halde benı haksız bulup ısverenı haklı konuma gosterdıler allah belalarını versın hepsınınde benım ne yapma m gerekıyor nereler basvurabılırım

  1. Boyle bir durumda dogru bir avukat secimi yapmalısın dosyani yargıtaya gonderebilirsin boyle bir durumda davayi kazanmaman imkansiz tabi eksik bilgi yoksa hersey anlattigin gibiysr

 2. Hocam ben özel güvenlik görevlisiyim iş yerinde sürekli yaz kış kar yağmur -15 derecede bile ATV ve sukutur ile devriye atıyoruz. Omuz boyun ve sırt bölgelerine sürekli kalıcı ağrılar olmaya başladı. Artık diz kapaklarımda da motosikletin rüzgarı nedeniyle bu aralar yoğun yürümeyi zorlaştırır hale geldi. 5 yıldır kullanıyorum ve yaş 38 oldu. Bu rahatsızlıklar meslek hastalığımıdır. Ve bunun ilgili yasal ne yapabilirim. Açıkçası şirket -15 soğuklarda bile bize acımadı.

  1. Merhaba, meslek hastalıkları hastanesine gidip meslek hastalığı müracatında bulunmanız gerekir. Eğer rahatsızlıklarınız yaptığınız işte dolayı ise evet meslek hastalığıdır.

 3. merhaba ben songül eşim polyester de çalışıyor ve bu bir aydır öksürürken kan geliyor bunun sebebi nedir

 4. Öncelikle merhaba benim sorum buradaki insanların kine benzer aslında annem belediyede kadrolu işçi belediyenin kaplıcasında çamaşırhanede çalışıyordu yeni belediye seçimleriyle belediye başkanı degişti ve yeni gelen belediye başkanı çogu personelin amirin görev yerini değiştirdi annemde deiştirilenlere dahil ve annem çok titiz bir bayan temizliğe önem verir annemin iş yerini fidanlıga verdiler annem hapşuruyor ama öle basit hapşurmalar deil iki kere acile götürmüşler tansiyonu düşmüş bayılmış hapsurmak tan soluksuz KALMIŞ. Alerji testi yapılmış bişeye alerjisi yokmuş ama doktor detaylı incelenmesi gerek başka bişeyden şüphelemmiş. İle gitmesi söylenmiş . Ben siyasetci deilim ama belediye başkanı çalışanına psikolojik baskı yapıyor ve yollar çok bozuk yolları yıkamaktan başka bir bildigi yok galiba bize ne önerirsiniz ne yapmamız gerek annem psikolojik olarak da çok etkilendi. Belinden rahatsız ve hapşururken nefesi kesiliyor nasıl bir yol izlemeliyiz.?

 5. Ben menüsküs yırtığı ameliyatı oldum bacağımda 1 tane vida var bel kaymasından ve fıtıktan ameliyat oldum belimede 6 tane vida attılar bunlar meslek hastalığına girer mi nasıl yol izlemeliyim

 6. bende ağır kimyasal alerji var ve kolanya’ ya kadar alerjim var ellerim de daha belirgin ayaklarımda o kadar değil devlet hastahanesinde dermatoloji de alerji bant ‘ı testi yapıldı ve ağır kimyasal alerji sonucu çıktı. Daha sonra üniversite hastahanesinden prof düzeyinde destek aldım fakat onlarda kortizonlu hap ve krem önerdiler . Benim sorum şu olacak benim bu sağlık sorunum meslek hastalığı na girer mi ve daha sonra ne yapmam gerekir şimdiden teşekkürler .

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.