Videolar

Meslek Hastalıkları Nedir?

Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.

Meslek hastalığı ile benzer olan fakat Meslek Hastalığı diyemeyeceğimiz bir durum İşle İlgili Hastalıklar’dır. İşle İlgili Hastalıklarda hastalığın ortaya çıkışında meslekle ilişkili olmayan faktörler de söz konusudur; ancak çalışma ortamı ve yapılan işe bağlı nedenler burada önemli bir faktör olarak bulunmaktadır. Örnek olarak işyerinde uzun süreli çalışma, iş güvencesinden yoksunluk veya işçinin karşılaştığı çeşitli adaletsiz davranışlar işçinin üzerinde sosyal ve psikolojik baskı oluşturabilir. Bu baskı durumu işçinin kalp krizi geçirme riskini artırır. İşçi eğer bu baskı döneminde kalp krizi geçirmişse bu durum bir İşle İlgili Hastalık olarak değerlendirilebilir ama bu bir Meslek Hastalığı değildir.

 

Türkiye’ de SGK Sağlık İşlemleri Tüzüğüne göre Meslek Hastalıkları 5 gruba ayrılmıştır:

 

A.Grubu: Kimyasal maddelerle olan meslek hastalıkları,

B Grubu: Mesleki cilt hastalıkları,

C Grubu: Pnömokonyozlar (toz hastalıkları) ve diğer mesleki solunum sistemi hastalıkları,

D Grubu: Mesleki Bulaşıcı Hastalıkları,

E Grubu: Fiziksel etkenlerle olan meslek hastalıkları.

34881 gösterim

Comments (18)

 1. ben karabuk demırcelık fabrıkasına 1993 yılında karabuk devlet hastanesınden ve verem savas dıspanserınden saglıklıdır calısabılır raporumla ısbası yaptım
  2012 yılının 11 ayına kadar calıstım11 ayın 27 sınde ıs ak aktımı fesh ettıler seveb ıse rahatsızlıklarım dan dolayı ayaktan ve yatarak ve ev ıstırahatı raporu kulllandıgım ıcın rahatsızlıklarım astım koah uıyku apnesı hıper tansıyon ve daha baska rahatsızlıklarımdan rapor alıyorsun calısamıyorsun dıyerek ıs akımı fesh etı ısveren ıs mahkemesı ısverenı haklı goserdı ben her hastaneye gıtıgımde tedavı gordugumde hastane tabıblerınce bu hasta tozlu ortamlarda ve agır ılerde calıstırılması saglıgı acısından uygun degıldırtemız ve hafıf ıslerde calısabılır yazısını ısyerı hekımıne ve ısyerı mudurluklerıne yazılı beyanda bulundum ama ısyerı mudurlugu benı daha fazla zor ıslerde ve cok ozlu saglımıbozacak ortamlara verdı ben bu ısyerını ve ısverenı ıs mahkemesıne verdıgım halde benı haksız bulup ısverenı haklı konuma gosterdıler allah belalarını versın hepsınınde benım ne yapma m gerekıyor nereler basvurabılırım

  1. Boyle bir durumda dogru bir avukat secimi yapmalısın dosyani yargıtaya gonderebilirsin boyle bir durumda davayi kazanmaman imkansiz tabi eksik bilgi yoksa hersey anlattigin gibiysr

 2. Hocam ben özel güvenlik görevlisiyim iş yerinde sürekli yaz kış kar yağmur -15 derecede bile ATV ve sukutur ile devriye atıyoruz. Omuz boyun ve sırt bölgelerine sürekli kalıcı ağrılar olmaya başladı. Artık diz kapaklarımda da motosikletin rüzgarı nedeniyle bu aralar yoğun yürümeyi zorlaştırır hale geldi. 5 yıldır kullanıyorum ve yaş 38 oldu. Bu rahatsızlıklar meslek hastalığımıdır. Ve bunun ilgili yasal ne yapabilirim. Açıkçası şirket -15 soğuklarda bile bize acımadı.

  1. Merhaba, meslek hastalıkları hastanesine gidip meslek hastalığı müracatında bulunmanız gerekir. Eğer rahatsızlıklarınız yaptığınız işte dolayı ise evet meslek hastalığıdır.

 3. merhaba ben songül eşim polyester de çalışıyor ve bu bir aydır öksürürken kan geliyor bunun sebebi nedir

  1. Merhaba hocam ben tekstil işi yapıyorum makineciyim boynumu eğerek çalışmak zorundayım yoksa bu işi yapmak neredeyse mümkün değil. Ancak benim boynumda kireçlenme var geçen mr çektik öyle anladık çünkü eğerek çalıştığım icin boynum hep ağrıyordu ve migrende var boynumu egince hem boynum agriyor hemde migrenim tutmaya başlıyor ve ben o gün için artik yaşayan ölü gibiyim çalışamıyorum ve bu hergün oluyor hemen hemen şimdi bu benim icin meslek hastalığı saygılarmı?

   1. Merhaba Ahmet bey, anlattığınız kadarıyla bahsettiğiniz sorunlar mesleğinizden kaynaklanıyor. Bunun için meslek hastası olduğunuza dair rapor almanız gerekiyor. Size bu konuda yardımcı olabilecek bir kitapçık ve bir video linki gönderiyorum:
    http://www.meslekhastaligi.org/meslek-hastasiyim-ne-yapmaliyim-2/
    http://www.meslekhastaligi.org/wp-content/uploads/2020/11/Meslek-Hastas%C4%B1y%C4%B1m-Ne-Yapmal%C4%B1y%C4%B1m-min.pdf
    Bunları inceleyebilirsiniz, eğer herhangi bir sorunuz olursa yeniden haberleşiriz.

 4. Öncelikle merhaba benim sorum buradaki insanların kine benzer aslında annem belediyede kadrolu işçi belediyenin kaplıcasında çamaşırhanede çalışıyordu yeni belediye seçimleriyle belediye başkanı degişti ve yeni gelen belediye başkanı çogu personelin amirin görev yerini değiştirdi annemde deiştirilenlere dahil ve annem çok titiz bir bayan temizliğe önem verir annemin iş yerini fidanlıga verdiler annem hapşuruyor ama öle basit hapşurmalar deil iki kere acile götürmüşler tansiyonu düşmüş bayılmış hapsurmak tan soluksuz KALMIŞ. Alerji testi yapılmış bişeye alerjisi yokmuş ama doktor detaylı incelenmesi gerek başka bişeyden şüphelemmiş. İle gitmesi söylenmiş . Ben siyasetci deilim ama belediye başkanı çalışanına psikolojik baskı yapıyor ve yollar çok bozuk yolları yıkamaktan başka bir bildigi yok galiba bize ne önerirsiniz ne yapmamız gerek annem psikolojik olarak da çok etkilendi. Belinden rahatsız ve hapşururken nefesi kesiliyor nasıl bir yol izlemeliyiz.?

  1. Çok geçmiş olsun. Annenizin hastalığı ile yaptığı işin arasındaki ilişkiyi ortaya çıkartmak için yapmanız gereken ilk şey sevk alarak meslek hastalıkları hastanesi’ne gitmeniz. İşyerinizin doktorundan sevk alabileceğiniz gibi SGK’dan da sevk alabilirsiniz. Sizinle bir yazı paylaşıyorum: http://www.meslekhastaligi.org/meslek-hastasiyim-ne-yapmaliyim/ Buradan izlemeniz gereken yolla ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 5. Ben menüsküs yırtığı ameliyatı oldum bacağımda 1 tane vida var bel kaymasından ve fıtıktan ameliyat oldum belimede 6 tane vida attılar bunlar meslek hastalığına girer mi nasıl yol izlemeliyim

  1. Merhaba Muhammet Bey, işiniz, çalışma koşullarınız, yırtığın işiniz sırasında ya da işinizden dolayı oluşup oluşmadığı gibi bilgilere bakılarak bunun bir meslek hastalığı olup olmadığı sağlık kurulları tarafından belirlenir. O yüzden öncelikle meslek hastalıkları hastanesi’ne gitmek için sevk alabilir ve tetkiklerinizi yaptırabilirsiniz. Sizinle bir yazı paylaşıyorum, buradan sıralamayı takip edebilirsiniz: http://www.meslekhastaligi.org/meslek-hastasiyim-ne-yapmaliyim/

 6. bende ağır kimyasal alerji var ve kolanya’ ya kadar alerjim var ellerim de daha belirgin ayaklarımda o kadar değil devlet hastahanesinde dermatoloji de alerji bant ‘ı testi yapıldı ve ağır kimyasal alerji sonucu çıktı. Daha sonra üniversite hastahanesinden prof düzeyinde destek aldım fakat onlarda kortizonlu hap ve krem önerdiler . Benim sorum şu olacak benim bu sağlık sorunum meslek hastalığı na girer mi ve daha sonra ne yapmam gerekir şimdiden teşekkürler .

  1. Merhaba Akın Bey, işiniz, çalışma koşullarınız, işiniz sırasında maruz kaldığınız kimyasallar sebebiyle alerjinizin ortaya çıkıp çıkmadığı gibi bilgilere bakmak gerekir meslek hastalığınızın olup olmadığına karar vermek için. Bakın şöyle bir yazımız var: http://www.meslekhastaligi.org/meslek-hastasiyim-ne-yapmaliyim/ Bu yazıda izlenmesi gereken yolları bulabilirsiniz.

 7. Gizli kalp hastası olan ve işe başlarken durumunu bilmeyen bir çalışan işyerindeki stresten dolayı tansiyon ilacı kullanmaya bşlamak zorunda kalmıştır . Bu kişinin kalp hastalığı meslek hastalığımıdır

  1. Merhaba, işe başlamadan önce sağlık raporu alınması zorunludur, işveren bu rapor sonrasında sizi çalıştırmaya başlayabilir. O yüzden öncelikle şunu sorayım: İşe girerken sağlık raporu aldınız mı? Meslek hastalığı konusundaysa, meslek hastalığı raporu almak için başvurduğunuzda, işinizle sağlık sorununuz arasında illiyet bağı kurulması gerekir. Stres iş kaynaklı olabildiği gibi başka sebeplerle de ortaya çıkabileceğinden işiniz ve iş ortamınızın incelenmesi ve stres kaynağının işiniz olduğuna karar verilmesi şarttır. Bu sebeple yaşadığınız stresin kaynağının mesleğiniz olduğuna SGK yetkilileri tarafından karar verilmesi gerekir.

 8. ben tarim ilaç fabrikasinda caliyorum yeni girdim ilerleyen yillara kadar devam etmek istiyorum her türlu kendimixi koruyoruz maske diven vb peki surekli devam etsem bu iste ilerliyen yilarda bir sıkınti cikar mi

  1. Merhabalar Mahmut Bey. Meslek hastalıkları gerekli önlemler alındığında yüzde yüz önlenebilir hastalıklardır. Ancak çalıştığınız sektörde birçok meslek hastalığı riski mevcuttur ve bu risklerin önüne geçmek için sadece kişisel koruyucular yeterli değildir. Bu arada şunu da belirtmekte fayda var: Bu koruyucuların yaptığınız işe uygun olması gerekir. Örneğin kullandığınız maske, tarım ilaç fabrikasında çalışan birinin maruz kalabileceği riskleri önlemeye uygun olmalıdır. Ayrıca her riskle ilgili alınması gereken önlemler vardır. Bunlara örnek olarak güvenli makine seçimi, makinelerin kullanımı kolaylaştıracak şekilde monte edilmesi, düzenli sağlık kontrolleri, fabrikanın uygun havalandırma sisteminin olması gibi çeşitli önlemler alınmalıdır.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.