Slider

is guvenligi - “Meslek hastalıklarının önüne geçmek için önce tedbir sonra eğitim”

“Meslek hastalıklarının önüne geçmek için önce tedbir sonra eğitim”

Geçen hafta 4. İzmir İş Sağlığı ve Güvenliği Zirvesi’nde İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) Başkanı Hasan Küçükkurt meslek hastalığı ve iş kazalarının azaltılması için eğitim gerekliliğini vurguladı. Küçükkurt’un bu önerisini İş Başmüfettişi Şeref Özcan’la konuştuk. Özcan “İşçi sağlığı ve iş güvenliği açısından temel sorun işverenlerce işyerlerinde gerekli tedbirlerin alınmamasıdır.” dedi.

Hasan Küçükkurt: ‘İş sağlığı ve güvenliği’nin müfredatlara ders olarak konulması gerektiğini artık görmemiz gerekiyor

Milliyet gazetesinin haberine göre  İZSİAD Başkanı Hasan Küçükkurt, Türkiye’de iş kazaları ve meslek hastalıkları hususunda iç karartan bir tablo olduğunu vurguladı. Sürekli aynı konuların konuşulduğunu; ancak ölümlü, yaralamalı ve kalıcı sakatlıkla sonuçlanan iş kazaları ve meslek hastalıkları istatistiklerinde hep kötüye gidiş gözlendiğini ifade eden Küçükkurt, “Demek ki artık başka türlü düşünmemiz, başka şeyler yapmamız gerekiyor” dedi; özetle şunları söyledi: “Geldiğimiz noktada, ‘temel eğitimin önemini’ hatırlatmak istiyorum. İşverenlerimize ve işçilerimize eğitimler vermeye devam edeceğiz. Denetimler sıkı sıkıya sürecek. Bizler bu tip organizasyonlarla taşın altına elimizi koymaya devam edeceğiz. Ancak bunların tamamen günlük ve geçici çözümler olduğunu da artık kesinlikle anlamamız gerekiyor. Asıl çözümün, kalıcı çözümün, yarının büyüklerine, daha ilkokul çağlarından itibaren iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri vermek olduğunu, ‘iş sağlığı ve güvenliği’nin müfredatlara ders olarak konulması gerektiğini artık görmemiz gerekiyor. Zira ağaç yaşken eğilir.”

Şeref Özcan: Kot kumlama işçileri eğitimsizlikten değil uygun havalandırma koşulları sağlanmamış işyerlerinden dolayı mağdur oldular

seref ozcan 300x225 - “Meslek hastalıklarının önüne geçmek için önce tedbir sonra eğitim”Hasan Küçükkurt’un açıklamaları hakkındaki değerlendirmelerini Meslek Hastalığı sitesiyle paylaşan Şeref Özcan şunları söyledi;

“Eğitimin gerekliliği ile bunun temel eğitime konu olmasının önemi tartışılmaz elbette. Ancak, meslek hastalığına neden olan çalışma koşulları da dahil olmak üzere, işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından temel sorun işverenlerce işyerlerinde gerekli tedbirlerin alınmamasıdır. Bu durum meslek hastalıkları için daha da belirleyicidir. Örnek vermek gerekirse, pnömokonyoza neden olabilecek bir işyerinde havalandırma ilk başta yapılması gerekli tedbirdir. Havalandırma yapılmamış böylesi bir işyerinde ise eğitim seviyeniz ne olursa olsun meslek hastalığından (bu örnek açısından pnömokonyozdan) kaçınma şansınız olmayacaktır. Kot kumlama işçileri eğitimsizlikten değil uygun havalandırma koşulları sağlanmamış işyerlerinden dolayı mağdur oldular. Böylesi bir gerçeklik varken eğitim eksikliğinden bahsetmek ancak işveren sorumluluğunu örtmeye yarar diye düşünüyorum. Eğitim eksikliği vurgusu ile eğitimsiz işçi ve eğitim vermemiş devlet de sürece dahil edilerek işverenler açısından kendi sorumluluklarının perdelenmesi gibi bilinçli bir ideolojik yaklaşım söz konusu sanırım. İyi şoförlük için eğitim önemli elbet ama öncelikli kural arabada iyi bir fren sisteminin bulunmasıdır. Freni olmayan arabada eğitimli/eğitimsiz şoför ayrımı ikincildir. Bu nedenle karşı karşıya koymamak kaydıyla vurguyu işverenlerin tedbir almasına yapmak lazım.”

1953 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.