Slider

occupational lung disease 1024x682 - Mesleki akciğer hastalıkları

Mesleki akciğer hastalıkları

Çeşitli organik veya inorganik tozları solumak veya bu tozlara alerjik tepki göstermek akciğer hastalıklarına neden olabilir. Bu hastalıklar; toz, duman veya bitki sporlarının kronik solunumunun olduğu mesleklerde görülür.

Tarlalarda çalışan çiftçiler, maden işçileri, kuşçuluk yapanlar, tekstil fabrikalarında çalışan işçiler, hepsi “mesleki akciğer hastalıkları” olarak adlandırılan bu hastalıkları geliştirme riski altındadır.

Hayvancılık işiyle uğraşanlar!

Kuş ve güvercin beslemede çalışanlar!

Bu hastalığa sebep olan faktörler çeşitlidir. Küflü saman, tahıl zerreleri, kuşların pislikleri, küflü peynirler veya diğer çeşit mantar oluşumlarına maruz kalınabilir, tüm bunlar alerji üretebilir. Madenlerde ve taş ocaklarında, farklı türdeki tozlara sürekli maruz kalmak kişide kronik akciğer hastalığının gelişmesine sebep olabilir. Taş ocağı çalışanları da benzer şekilde kronik akciğer hastalıkları geliştirme riski altındadır.

Taş, kaya, kum işinde çalışanlar!

Sebep olan faktörler ne olursa olsun, hastalık giderek akciğerlere birçok yönden zarar verir, böyle kişiyi fiziksel çalışma imkanlarını ortadan kaldırır.

Hastalığın ilk aşamalarında, kişi rahatsız edici maddeye maruz kaldığında baş ağrısı, kas ağrısı, kuru öksürük ve nefes darlığı belirtileri görülür. Haftanın sonunda azalan belirtilerin sonraki haftanın başında tekrar şiddetlenmesine yol açan hastalıkları tanımlamak için “Pazartesi sabahı hastalığı” deyimi kullanılır.  Çünkü hafta sonu işe ara vermenizle hastalığa sebep olan faktörlere maruz kalmaya da ara vermiş olursunuz. Fakat ilerleyen dönemlerde bu belirtiler kronikleşir ve haftanın her günü görülebilir. Etkilenen kişi nefes nefese kalır. Nefes almanın iyice zahmetli hale gelmesi uyurken bile nefes darlığı yaşama boyutuna gelebiliyor. Nefes darlığına genelde hafif veya orta düzeyde sümüksü balgam ve öksürük eşlik eder.

lungs 2 1 2048x - Mesleki akciğer hastalıkları

3D illustration of Lungs – Part of Human Organic.

Bronşit astımda rahatsız edici alerji üreten madde uzaklaştırıldıktan sonra hava yolları açılır ve kişi rahatlamaya başlar fakat bu durumda hava yolları ve hava kesecikleri kalıcı olarak kapanır. Akciğer dokusunda yamalar veya tüm akciğerde hasar oluşur. Tüm bunlar havalandırmayı engellediği için nefes darlığını ve acıyı arttırır.

Hastanın mesleki geçmişi, X-ray, C.T göğüs taraması ve akciğer fonksiyon testleri tanıyı belirlemede yardımcı olur.

Bu insanlarda pnömokonyoz ve akciğer enfeksiyonu gelişme ihtimali yüksektir. Özellikle asbestle çalışan işçilerde kronik akciğer hastalığı akciğer kanserine evrilebilir.

7475 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.