Slider

gurultu bildirimi 1 - Mesleki işitme kaybına uğrayan tersane işçisi tazminat davasını kazandı!

Mesleki işitme kaybına uğrayan tersane işçisi tazminat davasını kazandı!

CBC Nova Scotia haberine göre Kanada’nın Nova Scotia eyaletinde tersane işçiliği yaparken mesleki işitme kaybına uğrayan Llyod Surette’in hak mücadelesini sizinle paylaşıyoruz.

Emekli bir tersane işçisi, Nova Scotia İşçi Tazminat Komitesi’nin mesleki işitme kaybı için tazminat ödemesine ilişkin iki yıl süren dava mücadelesini kazandı.

Lloyd Surette, 50 yıldan uzun süre eyaletteki birçok  tersanede ve gemide çalıştı. Gürültülü bir işi vardı ve Surette emekli olduktan sekiz yıl sonra işitme testine girdi.

Nova Scotia Temyiz Mahkemesi’nin aldığı karar göre, Surette’in 26 Kasım 2015 tarihinde girdiği odyogramda “çift taraflı işitme kaybı” tespit edildi ve Surette’in iki işitme cihazı alması önerildi.

Surette, gürültüye bağlı işitme kaybı talebinde bulundu.

Talep reddedildi

Surette’in işitme kaybının meslek kaynaklı olduğuna hiç kimse itiraz etmedi. Ancak, davasına bakan hakim, İşçi Tazmini Kurulu tarafından belirlenen kriterleri karşılamadığına karar verdi; bu kriterlere göre, Surette’in iddiasına kanıt oluşturmak için gürültülü bir işyerinden çıktıktan sonraki beş yıl içinde odyogram yaptırması gerekirdi. Surette ise bu süreyi üç yıl geciktirmişti. Karara itiraz etti ancak itirazı dinleyen temyiz mahkemesi, esas hakemle görüş birliğine vardı.

Surette, davasını Nova Scotia Temyiz Mahkemesi’ne götürdü. Mahkeme “beş yıl” kuralının yanlış olduğunu söyledi.

Hakim David Farrar “Gürültüye bağlı işitme kaybı gibi mesleki hastalıklar için bir süre sınırlaması getirilmesi İşçi Tazminatı Yasası’nın açıkça hükümlerine aykırı” dedi.

Gürültüye bağlı meslek hastalıkları

Gürültüye bağlı işitme kaybı, en sık rastlanan meslek hastalıklarındandır. İstatistiklere göre meslek hastalıklarının %10’u gürültüden kaynaklanan işitme kayıplarıdır. Gürültü, geçici ve kalıcı işitme kayıplarına yol açabilir.

Gürültüye bağlı meslek hastalıkları hakkında daha fazlasına ulaşmak için lütfen tıklayın

Türkiye’de tersane işçiliği

Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun hazırladığı rapora göre Türkiye’deki tersanelerde doğrudan 33 bin, dolaylı olarak ise 100 bine yakın işçi istihdam edilmekte.

Tersanelerde gürültüye bağlı meslek hastalıklarının önüne geçebilmek için işverenin yükümlülükleri İş Kanunu’nun 77. maddesinde düzenlenmiş durumda. Söz konusu maddeye göre, işverenler, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü önlemi almakla, araç ve gereçleri bulundurmakla sorumlu kılınmıştır.

Eğer bir tersane işçisiyseniz ve işitme kaybı yaşıyorsanız hekiminize mesleğinizden bahsetmeyi unutmayın.

gurultu olcumu analitik cevre 2 - Mesleki işitme kaybına uğrayan tersane işçisi tazminat davasını kazandı!

Kaynaklar:

-CBC Nova Scotia, 3 Kasım 2017

-TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı, Tuzla Tersaneler Bölgesinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerinin Yetersizliği ile İlgili İddialar Hakkında Alt Komisyon Raporu

-Şeref Özcan, II. Çalışma Yaşamı Kongresi, İş Müfettişleri Derneği Yayını: Ankara, 2008, ss. 95-122

 

4472 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.