Slider

cancer - Mesleki kanserler yüzünden dünyada her yıl 200 bin insan ölüyor!

Mesleki kanserler yüzünden dünyada her yıl 200 bin insan ölüyor!

Dünya Sağlık Örgütü 10 sene önce, birçoğu gelişmiş ülkelerden, dünyada 200.000’den fazla kişinin iş yeriyle ilgili bir kanser nedeniyle her yıl öldüğünü söylemişti.

Kanserojen madde kullanan iş yerleri ve mesleki sağlık standartlarını zorlayan ülkeler yüzünden bu sayı her geçen yıl artıyor.

Dünya Sağlık Örgütü, birçoğu gelişmiş dünyada 200 000’den fazla kişinin işyeriyle ilgili bir kanser nedeniyle her yıl öldüğünü söyledi.

Gelişmiş ülkelerde 20, 30 yıl önce kullanılan mavi asbest, 2-naftalimanin ve benzen gibi çeşitli kanserojen maddelerin sıkça kullanımında mesleki kanser oranının yükseldiği keşfedildiği için iş yerlerinde bu maddelerin kullanımıyla ilgili sıkı denetimler var. Diğer yandan o ülkelerde kullanılması sınırlandırılmış veya yasaklanmış çoğu kanserojen madde ülkemizdeki iş yerlerinde hala kullanılıyor.

Asbest, duman ve benzen insanların iş yerlerinde en çok maruz kaldıkları kanserojen maddelerdir. Akciğer kanseri, mezotelyoma, mesane kanseri ve lösemi bu maddelere maruz kalmanın yol açtığı en yaygın kanserlerdir.

Dünyada 125 milyondan fazla insan iş yerinde asbeste maruz kalmaktadır ve asbeste bağlı hastalıklardan her yıl en az 90 bin kişi ölmektedir. Akciğer kanseri ölümlerinin onda biri, iş yerlerindeki risklerle yakından ilişkilidir ve iş yerlerinde sigara dumanına maruz kalan çalışanlarda akciğer kanseri geliştirme ihtimali, sigara içilmeyen bir ortamda çalışanlara kıyasla iki kat daha büyüktür.

Kimya ve elmas endüstrisinde çalışan binlerce insan, organik bir çözücü olarak yaygın kullanılan benzene maruz kaldıkları için lösemiden ölüyorlar.

Türkiye’de her yıl 150 bin üzerinde kanser tanısı konuluyor. Uzmanlar bu ölçekte 9 ile 15 bin arasında kişinin mesleki kanser olabileceğini düşünüyor.

Asbeste Türkiye’de en çok inşaat işçileri, daha sonra tesisatçılar, dökümhane çalışanları, boru imalatı gibi iş kollarında çalışanlar maruz kalıyor. Özellikle tersanelerde kullanılan asbest bina çatılarını kaplamak için bile kullanılıyor.

Silikozis hastalığına sebep olmasıyla bildiğimiz silika tozu maruziyet oranına göre diş teknisyenlerinde ve tencere-tava imalatı çalışanlarında akciğer hastalıklarına sebep oluyor.

Ultraviyole randyasyona bağlı güneş altında uzun süre çalıştıkları için işçilerde, özellikle karayolu işçilerinde ve karayolunda çalışanlarda deri kanseri görülebilir. Deri kanseri en sık rastlanan kanserlerden biridir. Yine kozmik radyasyona belli bir yükseklik üzerindeki uçuşlarda sık sık maruz kalan havayolu çalışanları, özellikle uçuş ekibi için deri kanseri mesleki bir risk.

Türkiye’deki çalışan nüfus ve çalışma koşulları göz önüne alındığında her yıl en az 35 bin ile 150 bin arası meslek hastalığı tanısı konması gerekirken geçen sene yaklaşık 600 meslek hastalığı tanısı kondu. Tanı koymak konusunda yaşanan problemler mesleki kanserde de görülüyor.

Kanserojen madde kullanımının veya kanserojen madde maruziyetinin yüksek olduğu bir meslekte çalışıyorsanız ve kanser tanısı aldıysanız aynı zamanda mesleki kanser hastası olabileceğinizi aklınızda tutmalısınız.. Doktorunuza mesleğinizden bahsedin ve SGK’ya başvurmayı unutmayın.

2782 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.