Slider

ozel guvenlik - Mobbing gören özel güvenlik görevlisi meslek hastası edilerek işinden atıldı

Mobbing gören özel güvenlik görevlisi meslek hastası edilerek işinden atıldı

Mobbing düşündüğümüzden daha ciddi sağlık sorunları yaratabilir. 10 yıldır güvenlik görevlisi olarak çalışan Turgut H. 2010 yılında işverenleriyle yaşadığı bir sorun nedeniyle 8 yıldır mobbinge uğruyordu. Bu yüzden yaygın anksiyete bozukluğu, uyku apnesi, kronik insomnia ve başka hastalıklar geçirdi. 5 yıl önce işten çıkartılan Turgut H. yaşadığı süreci bizimle paylaştı.

-Öncelikle bize yaptığınız işten bahseder misiniz?

Ben Eskişehir’de bir özel güvenlik hizmetleri şirketinde güvenlik görevlisi olarak çalışıyordum. 2003’ten beri aynı şirketteyim. Şirkete bağlı olarak çeşitli kurumlara veya kişilere güvenlik hizmeti sağlıyorum.

-Mobbinge ilk olarak ne zaman uğramaya başladınız?

İşime devam ettiğim dönemde bir kurumla güvenlik anlaşması yapmıştık. Çalışmam gereken gece oğlum hastalandığı için şirketten izin aldım. Benim yerime başka bir çalışanı gönderdiler. O gece kurumda hırsızlık olmuş. Haliyle şirket sorumlu tutuldu. O gece çalışan görevli yöneticilerden birinin akrabasıydı, bu yüzden o gece benim orada olduğuma dair evrak imzalamamı istediler. Cezai bir işlem olmayacaktı. Hasarı şirket ödeyecekti ama adım lekelenecekti. İmzalamayı reddettim, bunu teklif ettiği için yöneticimle tartıştım. O günden sonra bana hayatı dar ettiler.

-Nasıl yaptılar bunu?

Bu olay yaşandığında ben o şirkette 7 yıldır çalışıyordum. Bana duyulan bir güven vardı. Anlaştığım arkadaşlarımdan oluşan bir ekiple çalışıyordum. Önce beni ekipten aldılar. Çoğu yeni işe alınan görevlilerden oluşan bir ekibe verdiler. En uzaktaki kurum, en sıkıntılı iş hangisiyse hepsini bana yıktılar. Yöneticim beni işten atmak için açığımı aradığını açık açık dile getiriyordu. Öğle araları veya sabah mesaiye başlama saatlerinde en ufak gecikmem sonucu herkesin içinde aşağılıyordu. Doldurulması gereken evrakları bana yıkıyordu ve bu yüzden sık sık işten geç çıkmak zorunda kaldım ve bunlar için bir mesai ücreti almadım. Her gün “işten atılacağım” ya da “acaba bugün bana niçin bağıracaklar?” endişesiyle işe gitmek beni çok yıprattı.

-Bu yıpranmanın sonuçları nasıl oldu?

Başta haksızlığa uğramış olmanın öfkesiyle uykusuz geceler geçiriyordum ama sonradan işimi kaybetme ve işyerinde aşağılanma endişesi yaşamaktan uyuyamaz oldum. Zaten gece ve gündüz vardiyası olan, mesai saatleri farklılık gösteren bir işti. Ben gece ya da gündüz, rahatça uyuyabilen bir insandım. İş başında dinç olmak için iyi uyumak gerekir zaten. Fakat uyuyamıyordum. Başlarda hiç uyumadan işe gittiğim günler oluyordu. Zamanla bölük pörçük uykulara alıştım. Evrağı imzalamayı reddetmemin üzerinden 8 ay geçtikten sonra uykusuzluk ve gerginlik yüzünden psikiyatra gittim. Psikiyatr anksiyete bozukluğu yaşadığımı söyledi. Bu dönemde stresten daha fazla sigara içmeye başladım. Sigara ve düzensiz uyku yüzünden uyku apnesi ortaya çıktı. Bazen kendi horlamama uyanıyordum ya da uykuda nefes alamadığım için uyanıyordum. Uykusuzluk gerçekten günlük hayatımı mahvetti. Tüm hafta sonlarını uyuyarak geçirerek telafi etmeye çalıştım. Kimseyle görüşmemeye başladım. Çocuklarımla da az ilgileniyordum çünkü uykusuzluk sinir yapıyordu ve yorgun halimle onlarla ilgilenemiyordum. İş dışında sürekli evdeydim ve evdeyken sürekli yatak odasındaydım. Son zamanlarda yemeğimi bile karım ve çocuklarımdan ayrı yiyordum çünkü kimseye tahammül edemiyordum.

-Birkaç yıl sonra işten çıkarıldınız. Hangi gerekçeyle?

Performans düşüklüğü sebebiyle. Günde iki üç saat uyuyordum, sık sık sigara molası veriyordum, sinirli ve gergindim. Bu yüzden 2013 yılı Mart ayında işime son verdiler. Beni bu hale kendileri getirdi oysa. İşten çıkartmak için sebep bulduklarına sevinmişlerdi. 10 yıl çalıştığım şirketten tek kuruş tazminat alamadan kovuldum.

-Dava açtınız mı peki?

Önce Eskişehir SGK İl Müdürlüğü’ne meslek hastalığı teşhisi için başvurdum. Bizim meslekte bel fıtığı yaygın görülen bir hastalıktır. Ben uykusuzluk yaşadığım ve iyi dinlenemediğim için bende daha hızlı ortaya çıktı. İş koşullarımın bel fıtığına sebebiyet verdiğini kanıtlamak için başvurdum ama işyerim göndermek zorunda olduğu işe giriş belgem, işyeri hekimi raporu, iş güvenliği raporu, vardiya ve nöbet çizelgelerimi temin edemediğini söyleyen bir yazı göndermiş SGK’ya. Bu yüzden dosyam tekrar incelenmesi için Ankara Kocatepe Sağlık Kurulu’na gönderildi. Hala sonucu bekliyorum. Sonucu aldıktan sonra mobbing ve meslek hastalığı için ayrı ayrı dava açacağım.

Editörün notu

Güvenlik görevlileri işleri gereği saatlerce ayakta kalmak zorunda. Bu durum birçok kişide; ayaklarda ağrı, yorğunluk, bacaklarda gerginlik hissi, sırt, bel ve omuz ağrıları ortaya çıkarabilir. Bu yorgunluk ve ağrı durumu çalışmadaki dikkat ve uyanıklığını bozarak risk oranlarını artırabilir, oluşabilecek iş kazalarının önünü açar.

Uzun süre ayakta kalmak, kaslarımızı uzun süre gergin ve aktif tutmamızı gerektirir. Bu uzun süreli zorlanma postür bozukluğuna yol açar. Sağlıklı bir duruşta boyun, sırt ve belimiz belli ölçüde kavislere sahiptir, bu ölçülerin bozulması omurgada düzleşme, hiperlordoz (çukur artışı) veya kifoza (kamburluk) Ayaklarında varis, topuk dikeni, yol açar. Yani uzun süre ayakta kalınca sırtta kamburluk ve ağrı ortaya çıkar. (1)

20 senelik takiplerde uzun süre ayakta kalarak çalışanlarda; hipertansiyon, damar sertliği, karotis arterosklerozu (boyun damarlarında kalınlaşma ve sertleşmeler) tespit edilmiştir. Bu sorunlar direk kalp krizi ve stroke riskini artırıcı önemli faktörlerden sayılmaktadır. Uzun süre ayakta kalan insanlarda kan dolaşımı da zorlanır; bacak damarlarında kan göllenir, yeterli geri pompalama yapılamaz, zaman içinde ödem ve varisler gelişebilir.

Bunun dışında, dönen vardiyalarla düzensiz çalışanlar yüzde 44 oranında daha fazla hastalık geçiriyor. Geçen sene yapılan bir çalışmaya göre, sağlık çalışanları, güvenlik görevlileri ve gece vardiyasında periyodik olarak çalışan diğer çalışanların Tip 2 diyabet riski sadece gün içinde çalışan işçilerden daha fazladır.

270.000’den fazla insan üzerinde yapılan çalışma, gece daha fazla gece çalıştıkça genetik olarak yatkın olsun ya da olmasın, hastalığa sahip olma olasılıklarının artığını buldu. (2)

 

Kaynaklar

 

  • Özel Güvenlik Hakları, Uzun Süre Ayakta Kalmanın Zararları Meslek hastalığı, 31 Ağustos 2017
  • Meslek Hastalığı, Sık Gece Nöbetleri Tip 2 Diyabet Riskini Arttırıyor, Mart 2018

 

 

1980 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.