Slider

cvs MS - Ofis çalışanlarının meslek hastalığı: Bilgisayara bakma sendromu

Ofis çalışanlarının meslek hastalığı: Bilgisayara bakma sendromu

Bilgisayar başında saatler geçirdikten sonra gözünüzün ağrıdığını hissediyor musunuz? Boyun ağrınız var mı? Geceleri uyumakta zorluk çekiyor musunuz? Tüm bunların sebebi mesleğiniz olabilir.
Günde 8 saatini bir ofiste, bilgisayar başında geçiren ve “bilgisayara bakma sendromu” olan bir okuyucumuz deneyimlerini bizimle paylaştı;

-Merhaba öncelikle çalıştığınız iş yerini ve oradaki koşulları  tarif eder misiniz?

Merhaba. Ben 6 yıldır bir muhasebe şirketinde çalışıyorum. Bazı firmaların muhasebe işlerini yürütüyoruz. Klasik plaza ofislerinden birindeyim. Üç tarafı çevrili bir ofis masasında hafta sonu pazar günleri ve yılda 15 gün hariç her gün 8 saatimi geçiriyorum.

-Peki rahatsızlıklarınız ne zaman başladı?

Çalıştığım ilk yıllar bu kadar ağır değildi sanırım. Yani saatlerce bir ekrana baktıktan sonra göz yorulur elbette ama dinlendirirsin geçer. Bu şirkette işe başladığımda 26 yaşındaydım. Gözlük bile kullanmıyordum. Fakat birkaç yıl içinde gözlerimi daha uzun süre dinlendirmek zorunda kalmaya başladım. Doktora gittim ve dinlendirici gözlük verdi. Çünkü gözlerim hem yoruluyordu hem de kızarıyordu, sürekli sulanıyordu. Son senelerde gözlük de işe yaramadı ve tekrar doktora gitmek zorunda kaldım. Doktorum “göz kuruluğu” teşhisi koydu. Gözlerim sıvı üretemediği için yapay gözyaşı kullanıyorum. Kıpkırmızı gözlerle geziyorum. Ayrıca benim mesleğim masa başında oturmayı gerektirdiği için hareketsiz bir meslek. Sadece 32 yaşındayım ama boyun ve sırt ağrıları yüzünden geceleri rahat uyuyamıyorum ve bu da göz kuruluğumu daha da kötüleştiriyor. Bu yaşta böyle sorunlarla uğraştığım için moralim çok bozulunca psikiyatra gittim. Psikiyatrın verdiği ilaçlarla uyuyorum, diğer doktorların verdiği kas gevşeticiler, ağrı kesiciler ve yapay göz damlalarıyla yaşıyorum.

-Sizce işiniz ve iş yeri ortamınız bu rahatsızlıklarınıza ne şekilde sebep oldu?

İşim gereği bütün işlerimi bilgisayar üzerinden yapıyorum. Bilgisayar ışığı haliyle gözlerimi etkiliyor. Ekran filtreleri var ama onlar da yeterince engelleyemiyor artık. İlk zamanlarda kullanmıyorduk o filtreleri. Bir de internetten araştırdım, ofis ışığı da etkiliyormuş. Güya iş güvenliği standartlarına uyuyor şirket ama geçen sene şirketteki aydınlatmayı da ekonomik sistemlerle değiştirdiler. O ampüller belki daha ekonomik ama gözlere daha zararlı. Kışın işe geldiğimizde hava hala karanlık oluyor. O yüzden aydınlatmanın parlaklığını arttırıyorlar. Hem hava güneşli olsa ne olur ki? Bulunduğum masadan pencereyi göremiyorum bile. Son zamanlarda kendi masama bir lamba aldım. Onun ışığını gözlerim için daha zararsız hale getiriyorum. Oturduğum sandalyede omuz ve sırt desteği yoktu. Boynumu bilgisayara eğmek zorundayım. Bu da omzuma yük bindiriyor. Sırtım da desteksiz koltuk yüzünden yıllar içerisinde ağrımaya başladı. Şimdilerde kendime ergonomik bir çalışma masası sipariş ettim. Müdüre tüm çalışanlar için bunu sipariş etmek gerektiğini söylediğimde “Çok masraflı olur” dedi. Onların masraftan kıstıkları şey benim sağlığımı etkiliyor. Artık işverenlerimden umudu kestim çalışma ortamımı kendim güvenlikli hale getirmeye çalışıyorum.

-Fakat bunu yapması gereken kişi işvereniniz. Şirketiniz iş güvenliği uzmanları tarafından denetlenmiyor mu?

Denetleniyor ama öyle baskın yapmıyor ki uzmanlar. Önceden haber veriyorlar. Onların gezeceği bir kat kurallara uygun düzenleniyor. Kontrol ediyorlar, yemek yiyorlar ve gidiyorlar. Ben 6 yıl boyunca daha benim bulunduğum katı denetleyen iş güvenliği uzmanı görmedim. Ama şirketin internet sayfasına baksanız iş güvenliği standartlarına uymakla övünürler.

Eskiden “böyle gelmiş böyle gider” diye düşünüyordum ama yavaş yavaş fikrim değişmeye başladı. İş arkadaşlarım da benim kadar şikayetçi. Eğer onlarla beraber bu tür güvenlik önlemlerini talep edersek işveren görmezden gelemez diye düşünüyorum.

-Meslek hastalıkları hastanesine gitmeyi düşünüyor musunuz?

cvs MS1 - Ofis çalışanlarının meslek hastalığı: Bilgisayara bakma sendromuHiç gitmedim. Gitmem gerektiğini bile bilmiyordum. Rahatsızlıklarımı işimin gereği olarak görüyordum. Hala birçok kişi de öyle düşünüyor bence. İlk fırsatta gideceğim. Sonuç çıkar mı emin değilim ama en azından çevremdeki insanlara da örnek olsun diye teşhis almaya çalışacağım.

Güvenlik kaygıları sebebiyle ismini vermek istemeyen okuyucumuz iş koşullarından dolayı Bilgisayara Bakma Sendromu (Computer Vision Syndrome) hastalığından muzdarip.

2008 yılında Hürriyet gazetesine görüş veren Göz Cerrahı Doç. Dr. Banu Coşar bu hastalığın gözlerde ağrı, yorgunluk, rahatsızlık, kızarıklık, bulanık görme, çift görme baş – boyun – omuz ve sırt ağrıları  gibi belirtileri olduğunu ifade ederek sendromun yaygınlığının bilgisayar kullanıcıları arasında yüzde 88,5 olduğunu söyledi.

Siz de mesai süresince sık sık bilgisayar kullanmak zorunda kalıyorsanız ve bu rahatsızlıkları yaşıyorsanız doktorunuza mesleğinizden bahsetmeyi unutmayın.

4705 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.