Slider

saglik calisanlari - Sağlık çalışanları hastalanınca nasıl davranıyor?

Sağlık çalışanları hastalanınca nasıl davranıyor?

ABD Sağlık Bakanlığı’na bağlı Ulusal İş Güvenliği ve Sağlığı Enstitüsü (NIOSH) tarafından yapılan araştırma, sağlık sektöründe çalışanların hastalık durumundaki davranışlarını ortaya koyuyor. Araştırmaya göre; uzun süreli bakım tesislerinde çalışanlar hasta olduklarında, hastanelerde çalışan iş arkadaşlarına kıyasla, daha sık evde kalıyorlar.

ABD Sağlık Bakanlığı’na bağlı Ulusal İş Güvenliği ve Sağlığı Enstitüsü (NIOSH) tarafından yapılan ve sonuçları, “American Journal of Infection Control” dergisinin Kasım sayısında yayımlanan araştırmaya göre, sağlık çalışanlarının ortalama 10’da 4’ü grip (influenza) benzeri bir hastalığın belirtilerinden şikâyetçiyken işe gidiyor.

Araştırmaya katılan yaklaşık 2 bin hemşire, hemşire yardımcısı, doktor ve klinik dışı çalışanın yüzde 41’i, 2014-2015 grip sezonu döneminde ateş veya boğaz ağrısı belirtileriyle ortalama üç gün çalıştıklarını bildirdi. Çoğu kendilerini işlerini yapabilecek kadar iyi hissettiklerini ya da “evde kalacak kadar kötü” hissetmediklerini söylerken, diğerleri ise kendilerini işe gitmek zorunda hissettiklerini ya da gitmedikleri takdirde ücretlerinde kısıntı yapılmasından korktuklarını ifade ediyor.

Araştırmada, hastalık belirtilerinden şikâyetçi olduğu halde işe gidenler; en düşük oran yüzde 28,5’le uzun süreli bakım tesisi çalışanları, en yüksek oran ise yaklaşık yüzde 50’yle hastanelerde çalışan kişiler olduğu ortaya çıktı.

Amerika’da saat başı ücret almaları muhtemel olan bakıcılar ve yardımcılar, hasta olduğu halde çalışanlar arasında en yüksek orana ( yüzde 40,8) sahip. Onları klinik dışı pozisyonlar (yüzde 40,4) ve pratisyen hemşireler (yüzde 37,9) takip ediyor.

Çalışmanın baş araştırmacısı, tıp doktoru ve halk sağlığı uzmanı Sophia Chiu, genel bulguların “endişe verici” olduğunu, çünkü hasta işçilerin şikâyetçi oldukları belirtileri hastalara veya bakımevinde yaşayan yaşlılara bulaştırabileceklerini söylüyor. Hasta bir işçiye maruz kalan hastanedeki hastaların veya bakımevindeki yaşlıların, hastane/bakımevi kaynaklı enfeksiyonlar sebebiyle hasta düşmeleri ihtimali, hasta bir işçiye maruz kalmayan hastalardan beş kat daha fazla.

“Bütün sağlık tesislerinin, hasta durumda çalışmamak konusunda personeli destekleyecek ve cesaretlendirecek adımlar atmasını tavsiye ediyoruz” diyen Chiu, bu konuda atılması gereken adımlara da dikkat çekiyor.

Araştırmacılar ise; hasta olduğu halde işe gitmeyi tercih eden çalışan sayısını düşürmek için sağlık hizmeti sağlayıcılarının, ücretli hastalık izni politikalarını gözden geçirmeleri gerektiğine, “sırf kendileri için değil, aynı zamanda iş arkadaşları ve hastalar için sağlıklı tercihler yapma” konusunda işçilere güç verebilir” sözleri ile dikkat çekiyorlar.

 

Kaynak: www.mcknights.com

2734 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.