Slider

gece calismasi - Sık gece nöbetleri Tip-2 diyabet riskini artırıyor*

Sık gece nöbetleri Tip-2 diyabet riskini artırıyor*

Dönen vardiyalarla düzensiz çalışanlar yüzde 44 oranında daha fazla hastalık geçiriyor

Yakın zamanda yapılan bir çalışmaya göre, sağlık çalışanları, güvenlik görevlileri ve gece vardiyasında periyodik olarak çalışan diğer çalışanların Tip 2 diyabet riski sadece gün içinde çalışan işçilerden daha fazladır.
270.000’den fazla insan üzerinde yapılan çalışma, gece daha fazla gece çalıştıkça genetik olarak yatkın olsun ya da olmasın, hastalığa sahip olma olasılıklarının artığını buldu.

“Vardiyalı çalışma, özellikle de gece vardiyaları, sosyal ve biyolojik ritimleri ve de uykuyu bozuyor. Tip 2 diyabet de dahil olmak üzere metabolik bozuklukları riskini artırdığı öne sürüldü” diyor Circadian ve Uyku Epidemiyoloji Laboratuvarı yöneticisi Celine Vetter CU Boulder’da (CASEL). “Çalışmamız, insanların gece çalışma sıklıkları arttıkça, hastalığa yakalanma olasılıklarının arttığı bir doz-yanıt ilişkisini gösteren ilklerden biridir.”
Araştırmacılar, İngiltere Biobank’taki 38 ila 71 yaşındaki katılımcılardan gelen verileri inceledi. Yaklaşık 7.000 kişi Tip 2 diyabet hastasıydı.

night construction - Sık gece nöbetleri Tip-2 diyabet riskini artırıyor*

Araştırmacılar, gece vardiyalarını içeren düzensiz veya dönen vardiyalı çalışanların, genellikle gece çalışmayanlara göre Tip 2 diyabete sahip olma olasılıklarının yüzde 44 daha fazla olduğunu buldular. Diyabete yakalanma ihtimali gece çalışma miktarı arttıkça artıyor. Örneğin, ayda sekiz veya daha fazla gece vardiyasında çalışanlar, gün içinde çalışan işçilere göre diyabete yakalanma ihtimalleri yüzde 36 daha fazladır.
Sadece gece çalışanların diyabet ihtimalinde artış görülmedi. Araştırmacılar, bu durumun, gece çalışmaları tolere edebilmeleri sayesinde gece işine daha eğilimli (sürekli gece vardiyalı çalışanların bir “gece kuşu” kronotipine sahip olma ihtimalinin iki katı olması) olabileceğini söyledi.

Ancak Vetter, zamanla bazı insanların gece çalışmalarına kısmen uyum sağlayabileceğini de not eder.
“Gündüz ve gece vardiyaları arasında her zaman değişen bir programda dönerseniz, uyum sağlamak zorlaşır ve ışık-karanlık döngüsü, uyku-uyanıklık programınız, yemek zamanlamanız, ve fiziksel etkinlik zamanlamanız arasında kronik bir yanlış sıralama ile sonuçlanabilir.

Vetter, insanların gece çalışmalarından kaçamayabileceği durumlarda, sağlıklı bir kilo ve diyet sağlamaya ve yeterli egzersiz ve uyku almaya özen göstermenin sağlık risklerini azaltabileceğini belirtti.

*Sitemiz tarafından çevrilen yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz

Sleep hr 700x325 - Sık gece nöbetleri Tip-2 diyabet riskini artırıyor*

2436 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.