Slider

dis teknisyeni2 - Silikozis hastalığına yakalanan diş teknisyeni: Doktor 200 TL daha fazla kazansın diye ölüyor teknisyenler!

Silikozis hastalığına yakalanan diş teknisyeni: Doktor 200 TL daha fazla kazansın diye ölüyor teknisyenler!

Silikozis her ne kadar madenci hastalığı olarak bilinse de ülkemizdeki güvenliksiz çalışma koşulları yüzünden çeşitli meslek grubu çalışanlarında görülen bir meslek hastalığı. Orhan Çam bu hastalığa yakalananlardan biri. Bir çocuk işçi olarak diş teknisyeninin yanında çalışan Çam, çalışırken maruz kaldığı tozlar yüzünden silikozis hastalığına yakalandı. Bu sürecin detaylarını kendisinden dinleyelim.

-Meslek hastalığınızdan bahseder misiniz?

Ben silikozis hastasıyım. Türkiye’de kot kumlama işçileri de bu hastalığa yakalanıyordu fakat ben diş teknisyenliği yaparken yakalandım. 11 yaşında bir diş teknisyeninin yanında işe başladım. Şu an 53 yaşındayım. İki yıl önce tanı kondu. Açıkçası ben de şaşırdım çünkü hiç beklemiyordum. Sonradan bugüne kadar bu hastalık yüzünden çok meslektaşımın (bazıları arkadaşımdı) vefat ettiğini öğrendim. Bu hastalık tüberküloz da yapıyor ve KOAH ile karıştırılıyor.

dis teknisyeni orhan cam - Silikozis hastalığına yakalanan diş teknisyeni: Doktor 200 TL daha fazla kazansın diye ölüyor teknisyenler!

-Çocuk işçi olarak başladınız mesleki hayatınıza…

Sebebine isterseniz tedbirsizlik deyin, isterseniz Don Kişotluk. Bizi uyaran olmadı çünkü kimsenin işine gelmedi. Bizim zamanımızda herkes çocuk işçiydi. Ben yedi yaşında annemi kaybettim. Benim için gerçek hayat ondan sonra başladı. İlkokulu bitirdim ve çalışmak zorunda kaldım. Yedi kardeşin en büyüğüydüm.

-İş koşullarınızdan bahseder misiniz? Özellikle bu hastalığa yakalanmanıza sebep olan koşullar neydi?

Benim ilk çalıştığım zamanlar bu tür bir rahatsızlığım yoktu. O zaman ‘likit’ dediğimiz plastik karışımına yarayan petro-kimya ürünü, kanser veya benzeri cilt rahatsızlıklarına sebep oluyordu ve altınla çalışıldığı için silikozis yoktu. 1982 yılında metali kullanmaya başlamamız sonucu bu meslek hastalığıyla tanıştık çünkü metal oksidini kumla temizliyorduk. Ayrıca porselen tozu kullanıyorduk. Sürekli önlem almaktan bahsediyorlar ama hiçbir şey yapmadıklarını görüyoruz. Teknisyen için daha güvenli olan temizleme yöntemleri pahalıydı, insan hayatı ise ucuz… Çünkü ekmek korkusundan dolayı kimse çalışma ortamındaki güvenliksiz koşulları şikayet edemiyor, işlerinden olmaktan korkuyorlar. Doktorlar 200 TL kazanırken 20 lira için ölüyor teknisyenler!

-İki yıl önce teşhis konduğunu söylediniz. Peki tazminat alabildiniz mi?

İş göremez raporum var ama yanında çalıştığım doktor “Beni şikayet ettin” diyerek işten çıkardı. O sırada 2 yıldır beraber çalışıyorduk. Hastalandığım sırada kendisine söyledim. O da “Sakıncası yok meslek hastanesine gidebilirsin” dedi. Fakat mesleki hastalık çıktığında ve tazminat ödemesi gerektiğini öğrendiğinde çıldırdı ve beni 29 koduyla işten çıkardı. (Bu kodun anlamı; işçinin iş sözleşmesinin ahlak ve iyi niyet hallerine aykırılık nedeniyle feshedilmesidir.)

Tazminatı ben değil devlet belirledi fakat ben hiçbir şey alamadım. Devlet yanında çalıştığım doktoru %50 sorumlu tuttu. Bana yalnızca 125 lira aylık bağlandı ve hala çalışmam gerekiyordu. Devlet hastanesine gittim ve %81 iş görmez raporu aldım. Tozlu, dumanlı ve soğuk yerlerde çalışamam, ağır iş yapamam. Fakat geçinmek için çalışmak zorundayım. %19’luk iş görür halimle işten çıkarıldım. İşverenime “Benim suçum nedir?” diye sordum. Suçsuzluğumu ispatlamak için bile paraya ihtiyacım var. Yani hiçbir şey alamadım ve rapor çıkana kadar bir yıl işsiz kaldım.
-Şu an durumunuz nedir?

O işverenimi mahkemeye vermem lazım. Onun için de avukat tutmak gerekiyor ama avukatla konuştum, 3 bin TL gerekiyor dava açmak için. Sonra bekleme süresi, yargıtay vesaire. Ben şimdi engelli kadrosundan asgari ücretle çalışıyorum. Buradan da çıkarırlarsa bir daha iş bulabileceğimi zannetmiyorum, çünkü yaşım, hastalığım bunlar hep eksi benim için.

-Neden malulen emekli olamadınız?

Bilmiyorum. Sonuçlarımı Ankara’ya da gönderdim ama bir sonuç alamadım.

-Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Teşekkür ederim, hepsi bu kadar.

orhan cam - Silikozis hastalığına yakalanan diş teknisyeni: Doktor 200 TL daha fazla kazansın diye ölüyor teknisyenler!

2016 yılının Nisan ayında, İsg-Katip sitesindeki bir duyuruda şöyle denmekteydi:

“Kurumumuz tarafından 2015 yılı itibariyle; 81 İlin İl sağlık Müdürlüklerine yazı gönderilip diş protez laboratuvarlarında çalışan Pnömokonyoz ve Silikozis hastası diş protez teknisyenlerinin sayısını istenmiş ve 61 ilden gelen sonuçlara göre; 650 tane hastalığı teşhis edilmiş 35 tane hastalık şüphesiyle sevk edilmiş 1 tane de önce Pnömokonyoz tanısı konmuş daha sonra da akciğer CA hastalığına yakalanmış diş protez teknisyeni olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.”

Diş Teknisyenleri Odası 2017 Nisan ayında yaptığı açıklamada silikozis hastalığının en olumsuz niteliklerinden birinin hastalığın kesin bir tedavi yöntemi bulunamaması olduğunu vurguladı. Açıklama özetle şöyle: Genellikle 40 yaş sonrası belirtilerini kesin olarak gösterebilen silikozis hastalığı birçok ülkenin sağlık konuları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) yetkilileri salgın bir hastalık gibi hızla yayılan silikosizin şu an ki durumunun iç açıcı olmadığını belirtti. Çeşitli nedenlerle hastanelere başvuran 451 diş teknisyeninden 197’sinde meslek hastalığına rastlandı. Yeterli bir araştırma yapılmamakla birlikte her 100 diş teknisyeninden 10’unda da silikozis hastalığı bulundu. Toplam çalışanların içinde bu sayı iki binlere kadar ulaştı.

Türkiye’de halen 2.000’e yakın silikozis hastasının bulunduğu tahmin ediliyor. SGK verilerine göre, her yıl 200-300 arasında yeni silikozis vakasına rastlanıyor.

 

Diş teknisyeni olarak çalışıyorsanız dikkat etmeniz gereken meslek hastalıklarını incelemek için lütfen tıklayın

 

4435 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.