Slider

dis teknisyeni  - Silikozis hastası diş teknisyeni: İstifa edeyim diye mobbinge uğradım

Silikozis hastası diş teknisyeni: İstifa edeyim diye mobbinge uğradım

Mobbing sadece beyaz yakalılar arasında değil, mavi yakalılar arasında da kendini gösterebiliyor. Hüseyin K. 16 yıllık işyerinde Silikozis teşhisi aldığı için yıllardır mobbing görüyor, işinden istifa etmeye zorlanıyor. Diş teknisyeni Hüseyin K.’nin hikayesini kendisinden dinliyoruz.

-Hüseyin Bey ilk olarak yaptığınız işi ve kaç yıldır çalıştığınızı anlatır mısınız?

Büyük bir firmada diş teknisyeni olarak başlamıştım işe 20 yıl önce. Meslek lisesi mezunu olarak başladım. Protez ve protez cilası yapıyordum. Alçıdan kroma kadar çeşitli maddelerle çalıştım. Tesviye yaptığımız laboratuvarlar porselenlerden çıkan tozlarla kaplı olurdu.

-Hasta olduğunuzu ne zaman öğrendiniz?

2012 yılında sağlık problemlerim için işyeri hekimine gittim. Hekim verem olabileceğimi söyledi ve beni devlet hastanesine sevk etti. Devlet hastanesindeki muayenede verem olmadığım anlaşıldı. Bana silikozis hastası olduğumu ve bu hastalığın işyerinden kaynakladığını, artık laboratuvarda çalışmamam gerektiğini söylediler. Toza maruz kalırsam hastalığım ilerlermiş. Bunu işyerime söylediğim andan beri mobbinge uğruyorum.

-Neden ve ne şekilde mobbinge uğruyorsunuz?

İşyeri artık laboratuvarda çalışamayacağım için beni başka işlere verdiler. Önce protezlerin son kontrolleri ve montajlarını yapıyordum, sonra paketleme ve depo bölümüne attılar beni. Sonra oradan da aldılar, asgari ücretle getir götür yaptırıyorlar. 6 yıldır böyle devam ediyor. Her seferinde yaptığım işin niteliğinin düştüğünü söyleyerek maaşımı düşürdüler. Şu an, teşhisten önce aldığım maaşın yarısından biraz fazlasını alıyorum. İşten atamıyorlar çünkü o zaman kusurlu olacaklarını, dava açtığımda tazminat alacağımı biliyorlar. Kıdem tazminatı da ödemek istemiyorlar Büyük bir firma oldukları için avukatlarla çalışıyorlar, onların tavsiyesine göre iş yapıyorlar. Benimle beraber hasta olduğunu söyleyen ama bu muameleye dayanamayan 10’dan fazla teknisyen işten ayrıldı. Kıdem tazminatı bile alamadılar. Meslek hastası oldukları için başka yerde çalışamayanlar oldu. Ayrılsam ben de aynı duruma düşeceğim. Yıllardır sineye çekiyorum ama ayrılayım diye gözümün içine bakıyorlar. Açık açık “hastaysan çalışma burada” dedi müdür bir kere. Ben 16 yıldır çalışıyorum bu firmada. Hasta olduğumu öğrendiğimde 10 yıldır çalışıyordum. Emeğimin karşılığını hem beni hasta ederek hem de aşağılayarak ödüyorlar.

dis teknisyeni - Silikozis hastası diş teknisyeni: İstifa edeyim diye mobbinge uğradım

-SGK’ya başvurdunuz mu? Aldığınız oranla işyerine dava açabilirsiniz, bunun için işten çıkarılmayı beklemenize gerek yok.

Çalıştığım yeri ilk değiştirdiklerinde İstanbul’a, meslek hastalıkları hastanesine gelip silikozis teşhisi aldım ve oran belirlenmesi için İstanbul Cibali SGK Müdürlüğü’ne başvurdum. Sonuç bir yıl sonra geldi ve oran yüzde 8’di. Uzun süre orana itiraz edemedim çünkü işyerim yüzünden psikolojim bozulmuştu. Diğer teknisyenlerin yaşadığını yaşamak istemedim. Sustum ve çalışmaya devam ettim 3 yıl. Son iş değişikliğinden sonra tekrar başvurdum, hala oran sonuçlarını bekliyorum.

-Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Eğer yüzde 10 üzerinde bir oran alabilirsem, çalışmaya devam ederken dava açacağım. Mobbing davası da açacağım. Hasta olmamdan faydalanarak hak ettiğim maaşı ödemediler. Yapabileceğim işi yaptırmadılar. Çalışma ortamının güvenli hale gelmesi için masraf yapmak istemediler de benim işimi değiştirdiler, maaşımı düşürdüler, istediler ki kıdemimi, maluliyetimi, hiçbir hakkımı almadan çekip gideyim. Beni hastalığımdan çok bu muamele üzdü.

 

1689 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.