Slider

A Dental Technician - Silikozis hastası diş teknisyeni: Yarım bir adam olarak devam ediyorum hayatıma

Silikozis hastası diş teknisyeni: Yarım bir adam olarak devam ediyorum hayatıma

Ahmet C. 44 yaşında. 6 yıl önce silikozis teşhisi aldı. Çalıştığı merdiven altı iş yerinde diş teknisyeni olarak çalışıyordu. İş koşullarını ve hastalandıktan sonra yaşadığı zorlukları bizimle paylaştı.

-İlk olarak kendinizden ve hastalanmanıza sebep olan işten bahseder misiniz?

Meslek lisesi mezunuyum. 17 yaşından beri diş teknisyeni olarak çalışıyorum. Yani başta çırak gibiydim sonra bu konuda uzmanlaştım. Diş teknisyenliği eğer ucuz malzemelerle çalışırsanız pis bir iş. Kullandığımız malzemelerin çoğu insan sağlığı için zararlıymış meğer, bunu iş işten geçtikten sonra öğrendim. Yaptığımız kaplamalar veya diğer işlemler yüzünden tozu yutuyorduk sürekli. Bir keresinde iş güvenliği konusunda dikkatli olan bir yerde çalışmıştım. O zamanlar kullandığım maske tozu engelliyordu, malzemeler de zarar verecek kadar toz üretmiyordu ama evlendiğim zaman Kocaeli’ne taşınmak zorunda kaldık. Orada başladığım yer güvenliksiz bir yerdi. Fakat güvenliyi güvensizi ayırt edecek durumda değildim. O tozun insan ciğerine neler yapabileceğini bilmiyordum gerçekten. Yine orada da diş teknisyeni olarak 5 yıl kadar çalıştım. Sonra hasta olduğumu öğrendim.

-Bahsettiğiniz bu iş yerindeki çalışma koşullarını biraz daha anlatın bize.

Merdiven altı bir firma değildi. Fakat bize verilen güvenlik ekipmanları etkisizdi. İş güvenliği uzmanları denetlemeye gelmeden önce üstlerimize haber veriyorlardı. Yani sadece prosedürden ibaretti. Protez yapmak için kullandığımız metaller ve porselenleri tesviyeden geçiriyorduk. Bazen bulunduğumuz kattaki tozun dışarı çıkması için tüm camları açıp beklememiz gerekiyordu çünkü havayı temizlemesi gereken havalandırma tertibatı düzenli bakım yapılmadığı için çalışmıyordu. Sık sık fazla mesaiye kalıyorduk. Protezleri en hızlı yetiştiren firma ihaleyi alır bu meslekte. Bu yüzden son yıllarda çift vardiya çalışıyordum. Karım hamileydi ve ek gelir işimize yarayacaktı, ben de razıydım fazla mesaiye ama porselen tozlarının maskemden içeri sızdığını ve sürekli kimyasal kokladığımı biliyordum.

-Tüm bunlardan hiç şikayetçi olmadığınız mı?

Bakın ben okuyarak kendini yetiştirmiş biriyim. Liseden sonra kendimi geliştirmek için akşam okullarına gittim, açık öğretime gittim, kitap okudum. Fakat benim işim böyle bir işti. Toz işin bir parçasıydı yani. Ona maruz kalmanın bana ne yapacağını bilmiyordum. Doktora gidene kadar, meslek hastalıkları hastanelerinde sürünene kadar şikayetçi olmam gerektiğini fark etmemiştim.

dis teknisyeni - Silikozis hastası diş teknisyeni: Yarım bir adam olarak devam ediyorum hayatıma

-Doktora gitmenize sebep olan şikayetleriniz nelerdi?

Hiç sigara kullanmadım. Oturarak çalışıyordum ama iş hayatı dışında hareket eden bir insan oldum hep. Sağlıklı olduğumu düşünüyordum ama teşhisten önceki bir iki yıl ciddi göğüs ağrısı çekmeye başladım. Başta dahiliyeye gittim, doktorun verdiği ilaçları kullandım. Bazen rahatlıyordum ama son zamanlarda merdiven çıkarken veya çok hareket ettiğimde tıkanmaya başladım. Ben de İstanbul’a geldim tedavi için. Beni meslek hastalıkları hastanesine yönlendirdiler. İlk defa 2012’de silikozis teşhisi kondu. Haberlerden biliyordum bu hastalığı. Kot kumlama yapan işçilerin yakalandığı bir hastalıktı ama beni de bulmuştu. Kocaeli’ne döndüğümde yalnız olmadığımı öğrendim, başka iş arkadaşlarım da benzer şikayetleri yaşıyordu. İki tanesi emekliliğini istedi ama bir arkadaşımla sonuna kadar gitmeye karar verdik. Hastaneden aldığımız raporla SGK’ya gittik. Akciğerim yüzde 32 oranında zarar görmüştü, iş kaybına uğramıştım. SGK bir yıl sonra, 2013’te çalıştığım firmayı denetledi ve hastalığımın buradaki çalışma koşullarından kaynaklandığına karar verdi. Tazminat için iş mahkemesine gittim ve malulen emekli oldum. 2014’un başında mahkeme firmanın bana tazminat ödemesine karar verdi.

-Ahmet Bey bu hastalığın gündelik hayatınız üzerindeki etkileri nasıl?

Kocaeli sanayi şehri olduğu için havası temiz değil. Bu yüzden memleketime, Kahraman Maraş’a taşındık. Merdiven çıkmakta zorlandığım için 4. kattaki evimizden giriş katta bir eve taşındık. Hareket kabiliyetim kısıtlandı. En son soğuk algınlığına yakalandığımda yani iki ay önce, bir hafta hastanede yattım. Çünkü bağışıklık sistemim zayıfladı. Bana ödenen tazminatla ve emekli maaşımla ben, karım ve iki çocuğum geçiniyoruz. Fakat bir daha eskisi gibi olamayacağımı biliyorum. Geçen dönem kızımın veli toplantısına gidemedim çünkü sınıfı okulun en üst katında ve ben o merdivenleri tıkanmadan tırmanamazdım. Sonbahar ve ilkbahar aylarında dışarıya maske takarak çıkıyorum çünkü polenler bile nefes almamı zorlaştırıyor. Yarım bir adam olarak devam ediyorum hayatıma.

-Çok üzgünüm. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Eğer böyle olacağını bilseydim orada daha fazla çalışmazdım ama patronum böyle olacağını bilseydi iş güvenliğini arttırmayı düşünür müydü bilmiyorum. Çalışan bir havalandırma sistemi ve etkili bir maske sayesinde bugün çok daha sağlıklı bir adam olabilirdim.

3028 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.