Slider

tozlu ortam - Toz hakkında 9* gerçek - Tozların sağlığımız üzerinde nasıl bir etkisi var?

Toz hakkında 9* gerçek – Tozların sağlığımız üzerinde nasıl bir etkisi var?

Zararsız gibi görünebilen tozlar veya “havadaki partiküller” kaynağına ve bileşimine bağlı olarak sağlığımız üzerinde büyük etkilere sahip olan yaygın hava kirleticileridir. Tozların sağlığımıza zararları hakkında Independent gazetesinde çıkan haber bu zararlar hakkında bilgi veriyor.

1- Toz birçok şekilde oluşur

Dünyada birçok şekilde toz üretimi gerçekleşiyor. Toprak veya kayaçların doğal erozyonu; bitki örtüsünden veya mikroskobik organizmalardan elde edilen bitki polenlerinin veya sporlarının salınımı; evde bakım, bahçe işleri, araba egzoz emisyonları veya büyük ölçekli bina ve inşaat işleriyle alakalı iş faaliyetleri gibi insan kaynaklı toz üretimi bunlardan sadece bazıları.

2- Toz parçacıkları havada minik katı parçacıklar olarak dolaşır

Toz parçacıkları çıplak gözle görülmez.

İrlanda Galway Ulusal Üniversitesi’nde maruziyet üzerine okutmanlık yapan Dr. Marie Coggins, “Havadan gelen toz her zaman çevremizde bulunur. Hareket ettiğimiz her an ya da işyerinde ya da evde bir işlem ya da eylem gerçekleştirdiğimizde yüzlerce, belki binlerce toz parçacığı üretiriz” diyor. “İşyerinde öğütme, ezme ve tünel kazma gibi belirli aktiviteler toz parçacıkları bulutları üretir ve bazı durumlarda kullandığınız malzemelere bağlı olarak bu tozların bir kısmı tehlikeli maddeler içerebilir; bu maddeler eğer nefes alırsanız, çeşitli akut veya kronik hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir”

3- Tozlar ne kadar küçükse havada o kadar uzun kalırlar

Toz parçacıkları ne kadar küçülürse, havada kalma süreleri o kadar uzun olur ve daha fazla yoldan yayılabilirler. Büyük toz parçaları nispeten üretildikleri yere yakın noktalara düşer ve bu tür parçacıklar mobilya üzerlerinde görebileceğiniz toz katmanlarını oluşturular. Nefes aldığımız zaman bu daha büyük parçacıklar, nefes alma yollarımızdan (ağız, burun) içeri sızmaya müsaittir.

Görünür olmayan daha küçük veya daha ince parçacıkların akciğerlerimizin derinliklerine nüfuz etme olasılığı daha yüksektir. Bazıları nefes verirken dışarı salınabilir, ancak kalanlar depolanır veya doğrudan kan dolaşımında emilir.

4- Maruziyet size zarar verebilir

Tozun sağlık üzerinde hem kısa hem de uzun vadeli etkileri olabilir. Kısa süreli etkiler arasında gözlerin tahriş olması, boğazda yanma hissi, öksürme veya hapşırma sayılabilir. Amfizem, kronik obstrüktif hava yolu hastalıkları (KOAH) veya astım gibi mevcut solunum hastalıklarına sahip olanlar için, kişinin belirli tozlara maruz kalmasındaki küçük artışlar bile belirtileri kötüleştirebilir.

5- Solunum problemlerine neden olabilir
Yüksek yoğunluklu tozlara uzun süreli veya devamlı maruz kalınmasının, akciğer fonksiyonunu azalttığı, solunum ve kalp rahatsızlığından mustarip olma ihtimaline katkıda bulunduğu düşünülüyor.

6- Bebekler ve yaşlılar için riskler daha fazla
Halihazırda solunum ve kalp rahatsızlıkları yaşayanlar daha büyük bir risk altındadır; bebekler ve yaşlılar, yüksek toz yoğunluğuna maruz kalma yüzünden uzun vadeli sorunlar geliştirme eğilimi gösterirler.

7- Mesleki tehlike
Birçok işyerinde, özellikle inşaat sektöründe, toz büyük bir mesleki tehlike oluşturabilir. Kristal silika; toprak, kum, granit ve diğer birçok kaya türlerinin temel bir bileşenidir. Bu tür malzemelerin kesilmesi, öğütülmesi, püskürtülmesi veya tünel kazma ile ilgili iş faaliyetleri yüksek yoğunlukta silika bulutlarını oluşturabilir.

Kristal silika içeren tozları solumak sayısız sağlık problemlerine neden olabilir. Kristal silika insan akciğeri için kanserojen olarak sınıflandırılmıştır ve silika tozuna maruz kalmak, ciddi vakalarda ölümcül olabilen akciğer kanseri ve silikozis gelişimine yol açabilir.

Dr Coggins “Silika, doğada yaygın olarak bulunur; hemen hemen her türlü kaya, kum, çakıl ve killer silika içerir. Bununla birlikte bazı maddeler diğerlerine kıyasla daha fazla silika içerir. Örneğin kum taşı, %90 silika içerebilir; beton ve moloz ise yapılan çakıla bağlı olarak değişen miktarlarda silika içerir.” diyor. “İnşaat sektörü, sıklıkla bu malzemelerin öğütülmesi veya kesilmesini içerdiği için bu sektörde yüksek miktarda silika içeren toz bulmayı bekleriz. Bu tür iş alanlarında maruz kalmayı azaltacak doğru yöntemleri bulamazsak, ciddi bir maruziyet meydana gelebilir.”

“Silika içeren tozların varlığı yalnızca inşaat sektöründeki faaliyetlere özgü değildir. Evdeki yıkım çalışmalarında, çömlekçilik ve seramik endüstrileriyle ilişkili iş faaliyetlerinde ve binicilik sektöründe üretilen tozlarda silika mevcut olabilir. Örneğin binicilik sektöründe, atları terbiye ederken veya kapalı bir ortamda kumlu yüzeyi düzleştirirken havaya çok fazla silika tozu geçebilir.

8- Farkındalık önemlidir

Dr Coggins, “Herhangi bir tozlu aktivite, silika açısından belirli bir miktarda risk içeriyor ve başlamadan önce riski hafifletecek doğru yöntemleri belirlediğinizden emin olmalısınız” dedi. “Zarar verebilecek yoğunluklardaki tozların gözle görülmesi mümkün değildir.”

9- Akciğer hasarı

Silika tozunun az miktarda solunması bile akciğer hasarına neden olabilir. Dr Coggins bunu “Silika tozuyla ilişkili en yaygın hatsalık silikozis ve aslında silikozis en eski meslek hastalıklarından biri. 18. yüzyılda bu solunum yolu hastalığı taş işçiliklerinde görülüyordu ve maalesef bugün hala var.”

toz 625x300 - Toz hakkında 9* gerçek - Tozların sağlığımız üzerinde nasıl bir etkisi var?

*Orijinalinde “10 gerçek” olarak geçen başlık, 9 tanesine yer verdiğimiz için değiştirilmiştir.

3443 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.