Slider

ferit kaya sozcu - 3. Havalimanında Çalışan İşçi mesleki İşitme Kaybı Raporu Aldı

3. Havalimanında Çalışan İşçi mesleki İşitme Kaybı Raporu Aldı

3. havalimanı açılışı yapıldı, bu sırada işçilerin mağduriyeti devam ediyor. Gürültüye bağlı işitme kaybı inşaat işçilerinin sık karşılaştığı bir durum. Gürültü seviyesinin maruziyet oluşturmayacak ölçüde ayarlanmaması ve işçiye koruma ekipmanı verilmemesi meslek hastalıklarına davetiye çıkarıyor.

Sözcü gazetesinin yaptığı habere göre 3. Havalimanı inşaatında yaklaşık 2 yıl iş makinesi operatörü olarak çalışan Ferit Kaya (30), 21 Eylül 2017 tarihinde, çalıştığı sırada işitme kaybı yaşadı. İlk müdahaleyi yapan iş yeri hekimi, Kaya’yı Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk etti. Sağ kulakta total işitme kaybı meydana geldiğini belirten doktor, genç işçiye “ağır ve tehlikeli işlerde çalışması uygun değildir” raporu verdi.

Rapor üzerine İGA Havalimanları İnşaatı Adi Ortaklığı Ticari İşletmesi, hastalığının süreklilik arz ettiği gerekçesiyle Ferit Kaya’yı işten çıkardı. İstanbul Meslek Hastalıkları Hastanesi de, “İşitme kaybının işyeri koşullarına bağlı mesleki kaynaklı olduğuna” ilişkin bir rapor hazırladı. Öte yandan Kaya’nın sol kulağında da hafif işitme kaybı olduğu belirtildi.

is makinesi - 3. Havalimanında Çalışan İşçi mesleki İşitme Kaybı Raporu Aldı


3. Havalimanı inşaatının devasa bir şantiye alanı olduğunu, iş saatleri içinde sürekli gürültü ve yüksek sesin yanı sıra inşaatta dinamitle patlatma işlemleri de yapıldığını belirten Ferit Kaya’nın avukatı Hacer Güvençel, Bakırköy İş Mahkemesine sunduğu dilekçede, “Gerek müvekkile gerekse diğer işçilere kulak koruyucu herhangi bir ekipman verilmemiş, bu konuda eğitim, bilgilendirme yahut uyarı yapılmamış, gürültü seviyesini azaltıcı önlemler alınmamıştır” ifadelerine yer verdi.

Ferit Kaya, çalışma ve hayatı bağlamında tek vasfının iş makinesi operatörlüğü olduğunu ve artık bu işi yapmasının mümkün olmadığını belirterek, İGA Havalimanları İnşaatı Adi Ortaklığı Ticari İşletmesi kapsamında Cengiz İnşaat, Mapa İnşaat, Limak İnşaat, Kolin İnşaat ve Kalyon İnşaat’a 500 lira maddi, 100 bin lira manevi olmak üzere toplam 100 bin 500 liralık tazminat davası açtı.

İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. tarafından mahkemeye sunulan cevap dilekçesinde ise, davalı şirket ile Ferit Kaya arasında sözleşmesel bir ilişkinin bulunmadığı ve davacının dilekçesinde yer alan iddiaların maddi gerçekle bağdaşmadığını öne sürüldü. Dilekçede, “İGA Adi Ortaklığı tarafından iş güvenliği anlamında tüm ikazlar yapılmış olmasına rağmen davacının tam kusurlu davranışlarının sebebiyet verdiği ortadadır” ifadeleri kullanılarak davanın esastan reddine karar verilmesi istendi.

Mesleki maruziyete bağlı işitme kaybı nasıl meydana gelir?

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre günde 8 saatten fazla 85 desibel (dB) üzerinde sese maruz kalmak, işitme kaybına yol açıyor. İç kulakta bulunan ve ses duyusunu alan organdaki duyusal hücrelerin zarara uğramasına ve kulak salyangozundaki yıpratıcı değişikliklere bağlı olarak gürültü bittikten sonra bile devam eden işitme zorluğu veya kaybında gürültüye uzun süre maruz kalmaya bağlı iki dönem vardır;

a) İşitme yorgunluğu
Sadece duyusal, geçici bir işitme azlığıdır.

b) Belirti dönemi
İşitme azlığı veya kaybı geri döndürülemezdir.

Hastalık tehlikesi olan başlıca işler:
• Çekiçlerle kaporta ve perçin işleri,
• Metallerin, saç levhaların haddelenmesi, perdahlanması, yüzeylerinin düzeltilmesi, buhar kazanlarındaki kazan taşlarının parçalanıp çıkarılması, hava basmalı kumlu temizleme ve metal püskürtme işleri,
• Kakma, zımbalama, çekiçleme, perçinleme,
• Bazı testereler ve planya makineleri,
• Dokuma tezgahlarında mekik vurması, tekstil sanayiinde gürültü yapan diğer makine ve tezgahlar,
• Maden cevherlerinin parçalanması, kırma değirmenler, çekiçli, bilyalı değirmenler, titreşimli elekler,
• Metal taşıyıcıların otomatik yüklenmesi,
• Taş kesme,
• Gaz türbinleri, kompresörler, aspiratörler,
• Şahmerdan, buldozer, ekskavatör gibi gürültülü araçlarla yapılan çalışmalar (cadde, ev yapımı vb.)
• Motorların (pistonlu, jet vb.) muayene edildikleri ve onarıldıkları, teste tabi tutuldukları iş yerleri,
• Tarak dubaları, demir yolu, deniz yolu araçlarında kullanılan dizel motorların makine daireleri,
• Havayolları (yer personeli, makinistler, uçucu personel vb.),
• Taşınabilir motorlu testerelerle ağaç kesimi,
• Müzikçiler

Occupational Noise Monitoring - 3. Havalimanında Çalışan İşçi mesleki İşitme Kaybı Raporu Aldı
ear muff to protect workers’ ears

Türkiye’de mesleki işitme kaybı

2001 yılında İstanbul Meslek Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Cengiz Fatih Çelikkalkan Türkiye’de mesleki işitme kaybının yüksek olduğunu vurgulamak adına; ”Meslek hastalığı tanısı konulan hastalarımızda en fazla işitme kaybına rastlıyoruz. İşitme kaybı, daha çok tersanelerde çalışan kişilerde görülen bir hastalık. Yavaş yavaş geliştiği için, işitme kaybını hissetmiyor. İlerleyen dönemde başvuruyor. Kişi daha çok emeklilik döneminde bize müracaat ediyor. Gürültülü ortamda çalışanlara, kulaklık gibi koruyucular kullanmalarını ya da o ortamda çalışmamalarını tavsiye ediyoruz. Eğer bu önlemler işçi ve işverenler tarafından alınmıyorsa, hastalık ilerliyor” ifadelerini kullandı.

Ülkemizde tespit edilen mesleki işitme kayıplarının 200 binden fazla olduğu tahmin ediliyor. En kolay önlenebilen meslek hastalıklarından biri olduğu halde yeterli önlem alınamaması, her yıl yüzlerce işçinin işitme kaybı yaşamasına sebep oluyor.

 

  • İnşaat işçisi Sadık B.’nin mesleki işitme kaybı sürecini buradan okuyabilirsiniz

 

Kaynaklar

-Sevim Begüm Yavuz- “Üçüncü havalimanı operatörünün hukuk mücadelesi”, Sözcü

-Dr. Gamze Atay- “Gürültü ve Endüstriyel İşitme Kayıpları”

4489 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.