Videolar

Alüminoz

Alüminyum döküm işçisi T.Ö.:
Akciğer filmimde bir şey gördüler!

 T.Ö., 44 yaşında bir erkek hasta. Konsültasyon amacı ile kliniğimize gelen T.Ö., alüminyum döküm işi ile uğraşıyor. İşyerinde kontrol amacı ile çekilen akciğer grafisinde şüpheli bir şeyler görülmüş ve hastaneye başvurması söylenmiş. Başka hastanelerde yapılan bazı tetkiklerden sonra, görüş almak amacı ile kliniğimize başvurmuş.

Hiç şikayetiniz yok mu?
T.Ö.: Çok yok.

Yokuş yukarı çıkarken, hızlı yürürken nefesin zorlanıyor mu?
T.Ö.: Evet

Gerçekte hastanın 1-2 yıldır eforla gelen bir nefes darlığı vardı. Ama hasta bunu özellikle sorunca ifade etti.

Hastanın yapılan fiziki muayenesinde bir hastalık bulgusuna rastlanmadı. Yapılan kan testlerinde de bir bozukluk saptanmadı. Fakat çekilmiş olan akciğer grafisinde iki tarafta daha çok üst ve orta bölgelerde düzensiz çizgisel opasiteler (beyazlaşma) görüldü.

Akciğer grafisi - Alüminoz

Ne iş yapıyorsunuz?
T.Ö.: Dökücülük yapıyorum.

Ne dökümü yapıyorsunuz? Nasıl yapıyorsunuz?
T.Ö.: Hurda alüminyum malzemeleri alıyoruz. Onları potada eritiyoruz sonra kalıplara döküp çeşitli eşyalar, malzemeler imal ediyoruz.

Kaç yıldır bu işi yapıyorsun? Hep aynı işyerinde mi çalıştın?
T.Ö.: 21 yıldır bu işi yapıyorum. 3 ayrı işyerinde aynı işi yaptım.

İş sırasında ortaya çıkan bir duman oluyor mu?
T.Ö.: Tabi olmaz mı?

Dumana maruz kalıyor musunuz?
T.Ö.: Evet, çok.

Kaliteli maske kullanıyor musunuz?
T.Ö.: Hayır.

Hastaya, işyerinin bir videosunu çekip çekemeyeceğini sordum.

Alttaki video kaydında da görüldüğü gibi hasta yoğun metal (alüminyum) dumanına maruz kalıyordu. Oluşan metal dumanını ortamdan uzaklaştıracak etkili bir önlem de alınmamıştı.

 

Hastanın yapılan ileri tetkiklerinde akciğerlerinde bu bozukluğu oluşturacak başka bir hastalık ortaya konulamadı. Hastanın yapılan ölçümlerinde akciğerlerdeki gaz alışverişi yarıya yakın azalmıştı; yani hastalık önemliydi.

T.Ö.’nün çekilen göğüs tomografilerinde de akciğerdeki yaygın bozukluk görülüyordu ve hasta 6 aydır çalışmamasına rağmen, akciğerlerindeki bozuklukta düzelme olmamıştı. Göğüs tomografilerindeki kireçleşmiş lenf bezleri varlığı, hastada ek olarak silika maruziyeti de olduğunu gösteriyor. Bu da iş sürecinde kullanılan kum tozlarına maruz kalmaya bağlanabilir.

Göğüs Tomografi - Alüminoz

Hastada, mesleki alüminyum dumanına bağlı olarak akciğerlerde hasar geliştiğini düşündüm; ama son yıllarda literatürde böyle vakaların nadir olduğu bildiriliyor.

Alüminyum maruziyetinin bu denli ciddi hastalığa neden olduğu vakalar Avrupa’da 1930-40 yıllarında bildirilmişti. Ama bizim işçinin, bugün ülkemizde çalıştığı koşullar da o günün Avrupa’sına benziyordu!

Hastamız T.Ö.’ye “Alüminoz” tanısı kondu.

Alüminoz

Alüminöz oldukça ender rastlanan bir hastalıktır. Alüminyum tozuna, dumanına maruz kalmaya başladıktan genellikle yıllar sonra ( 6 ay-25 yıl) ortaya çıkar.

Kuru öksürük ve eforla nefes darlığı yapar. Zamanla bir çeşit KOAH hastalığı gibi belirti gösterir. Akciğer grafisinde çizgisel, düzensiz daha çok üst ve orta alanlarda görülen opasiteler (beyazlaşmalar-akciğer fibrozisi/katılaşması) görülür. Bazen ileri durumlarda akciğerde kendiliğinden hava kaçağı olabilir (pnömotoraks-“akciğer patlaması”).

9075 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.