Slider

insev 1024x683 - “Are You Aware? Farkında mısın?" Projesi

“Are You Aware? Farkında mısın?” Projesi

Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi (IOHS) Hibe Programı kapsamında İnsan Sağlığı ve Eğitim Vakfı ile İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi işbirliğinde gerçekleştirilen “Are You Aware? Farkında mısın?” Projesi eğitimleri tamamlandı. 

İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Hibe Programı (Improving Occupational Health and Safety Grant Scheme-IOHS) kapsamında TREESP1.1OHSMS/P-03/290 sözleşme numarasıyla yürütülen Are You Aware? Farkında mısın? Projesinde sektörün çalışan, işveren ve kanaat önderlerine yönelik hazırlanan eğitimlerin yüz yüze oturumları tamamlandı.

Diş protez laboratuvarlarında yaşanan ISG riskleri ve alınabilir önlemlerle ilgili başlıkların ön plana çıktığı eğitimler üç ayrı gruba uygulandı. Sektör çalışanları için 23 Kasım 2021 Salı, kanaat önderleri için 26 Kasım 2021 Cuma ve işverenler için 28 Kasım 2021 Pazar günü gerçekleştirilen eğitimlere sektör temsilcilerinden yoğun katılım sağlandı.

Proje ortağı İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Prof.Dr.Sevgi Canbaz ve Prof.Dr.Nuray Özgülnar tarafından hazırlanarak uygulanan eğitimlerin çevrimiçi oturumları ise 27-28-29-30 Kasım 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Genel Merkez binasında yapılan eğitimlerin ilk günü açılış konuşmalarında İstanbul Umum Diş Teknisyenleri ve Sanatkarları Odası Başkanı Muharrem Değerli ve İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz söz aldı. Sonrasında İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları A.D. öğretim üyesi ve İnsan Sağlığı ve Eğitim Vakfı Kurucu Başkanı Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı, Acıbadem Altunizade Hastanesi Başhekimi ve İNSEV Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Çağlar Çuhadaroğlu söz aldı.

Açılış konuşmalarının sonunda diş protez laboratuvarlarında silikozis başta olmak üzere iş ve meslek hastalıklarının önlenmesi, sektörde bir dönüşüm ve kamuoyu farkındalığı oluşturulması amaçlanıyor. Proje kapsamında gerçekleştirilen bu eğitim videolarının, farkindamisin.insev.org.tr; www.insev.org.tr ve www.idto.com.tr adreslerinden, 6 Aralık 2021 tarihinden itibaren açık kaynak olarak yayınlanacağı müjdesi katılımcılarla paylaşıldı.

2495 gösterim

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.