Slider

asbest1 1 - Her nefes darlığı KOAH değildir!

Her nefes darlığı KOAH değildir!

1951 doğumlu olan erkek hastamız bize; yürürken nefes darlığı şikayeti ile geldi. Genel durumu iyi görülüyor ancak özellikle yokuş yürürken nefes darlığının çok arttığını söylüyor.

Hastaya 2002 yılında KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı- Genellikle sigaraya bağlı olarak oluşan, hava yollarının daralmasının görüldüğü yaygın müzmin bir akciğer hastalığı) teşhisi konmuş ve solunum yolu ile kullanılan bazı ilaçlar verilmiş. Fakat hasta bu ilaçlardan fayda görmemiş.

Hastanın hikayesi ve yapılan tetkikler…

Ne iş yapıyorsunuz?

Önceden nerede çalıştınız?

  • Balata fabrikasında.

Hangi yıllarda?

  • 1973-1977 ve daha sonra 1980-1989 yıllarında.

Hangi bölümde çalıştınız?

  • Kaliteli dayanıklı ithal bez amyant çözgülerin kullanıldığı tekstil bölümünde (Bu malzeme Kanada’dan ithal ediliyormuş).

Hastanın muayenesinde her iki alt akciğer sahalarında “ince ralleri” vardı. Çekilen Akciğer Grafisinde de her iki akciğerde özellikle orta ve altlarda daha fazla olmak üzere ön planda çizgisel opasiteleri görülmekteydi.

asbestozis1 - Her nefes darlığı KOAH değildir!

Hastanın çekilen Bilgisayarlı Tomografisinde: Her iki akciğerde orta ve alt sahalarda belirgin çizisel opasite artışı-intertisyel fibrozis.

asbestozis2 300x242 - Her nefes darlığı KOAH değildir! asbestozis3 270x300 - Her nefes darlığı KOAH değildir!

Hastanın solunum fonksiyonları ölçüldü.
Zorlu Vital Kapasite: 2.60 litre (Normalin %58’i)

Zorlu Vital Kapasite 1.saniyede: 2.48 (%71).

Fonksiyonlar orta derecede azalmıştı.

Hastanın başka bir sisteme ait şikayetleri yoktu ve kan sayımı ve diğer kan biyokimya bulgularında özellik saptanmadı.

 

Bulguların değerlendirilmesi…

Hasta bir interstiyel akciğer hastalığına sahipti.

  • Bu durum başta bazı romatizmal hastalıklar olmak üzere bazı hastalıkların seyrinde görülmektedir fakat bu hasta da böyle bir durum yoktu.
  • Bazen bu hastalık görüntüsü kişinin uzun süreli kullandığı ilaçlara bağlı gelişebilir ama bu hasta böyle bir ilaç kullanmıyordu.
  • Bu hastalık görüntüsü çoğu zamanda nedeni bilinmeyen bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Buna İdiopatik (Nedeni bilinmeyen) Akciğer Fibrozisi (katılaşması) denmektedir.

Bu çalışma koşullarına sahip kişiler için hastalığa neden olabilecek bir diğer durum da mesleki nedenler…

Hastanın bize gelmeden 40 yıl önceden çalıştığı iş yerinde amyant (asbest) maruziyeti vardı. Bu maruziyet uzun süre ve gerçekten riskli bir bölümde çalışırken olmuştu. Başka bir neden bulunamamışsa bu hastada teşhis kesindi.

Teşhis: Asbestozis

ASBESTOZİS

Asbest çok dayanıklı bir mineraldir. Bu nedenle son yıllarda yasaklana kadar birçok iş kolunda uzun süreler kullanıldı.

En büyük asbest ihracatçı ülke Kanada’dır.

Binalarda ısı ve ses izolasyonu-Asbestli doku/bez-karton üretimi-Asbestli çimento-Fren balataları-Gemi/Uçak yapımı v.b. işkollarında sıklıkla kullanılıyor.

Asbestozis, asbestin yol açtığı birçok hastalıktan birisi. Akciğerlerde yaygın fibrozis (nedbeleşme) görülür. Hastanın solunumu giderek bozulur ve oksijen alamaz olur. Uzun dönemde solunum yetersizliğinden ölüm meydana gelebilir.

8912 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.