Slider

ibbç der 1024x590 - İBBÇ-DER: İŞÇİLER İÇİN DE HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLSUN

İBBÇ-DER: İŞÇİLER İÇİN DE HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLSUN

İBB Çalışanları Derneği (İBBÇ-DER), 10 Ağustos tarihindeki basın açıklamasında meslek hastalığı sebebiyle işten çıkarılan büyükşehir belediyesi çalışanlarının işe iadesine yönelik taleplerini açıklamıştı. Dernek, yapılan görüşme çağrılarına bir cevap gelmediğini belirtti.

“Bizler 16 milyon için çalışma iddiasıyla gelen bir belediye başkanının, 16 milyon için çalışan işçileri ve İBB Başkanının sahadaki temsilcileriyiz.” diye başlayan basın açıklamasında, alınmayan iş güvenliği önlemleri yüzünden önce sağlığını, sonrasındaysa işini kaybeden işçilerin işe iade talebi yeniden dile getirildi.

İBBÇ-DER Başkanı Ali Rıza İlhan yaptığı açıklamada “Eğer her şey güzel olacak sloganının içinde işçiler, emekçiler, yoksullar yoksa o sloganın büyük bir ayağı eksiktir.” diyerek mücadelelerine devam edeceklerini açıkladı.

İBBÇ-DER üyeleri İBB, İSKİ ve İSPER yöneticilerini yanlış politikaların sonuçlarıyla yüzleşmeye ve işçilere yönelik hak ihlallerini düzeltmeye davet etti. İşten çıkartılan Bahadır Öçalan, işçilere ve emekçilere yapılan haksızlıkların meşru olmasının önüne geçmeye çalıştıklarını belirtti.

Aylar boyunca İSKİ ve İSPER yöneticilerine ulaşmaya çalışan ancak bu çabalardan bir sonuç alamayan İBBÇ-DER, 17 Ağustos tarihinden itibaren İBB yönetiminin olduğu Saraçhane binasının önünde toplanmaya ve taleplerini açıklamaya devam edeceklerini söyledi.

Talepler şunlar:

  • Meslek hastalığı raporu olduğu gerekçesiyle atılan işçiler geri alınsın ve sağlık durumlarına uygun pozisyonlara yerleştirilsin.
  • İBB personeli üzerinde olan fazla iş yükü azaltılsın.
  • İBB’nin tüm çalışanları için işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerine uygun çalışma ortamı sağlansın.

Ayrıca İBBÇ-DER üyeleri, meslek hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olan çalışma koşullarından sorumlu tüm yöneticiler hakkında 23 Ağustos Pazartesi günü savcılığa suç duyurusunda bulunacaklar.

2157 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.