Slider

varis belirtileri - “İş arkadaşlarıma meslek hastası olabileceğimi söylediğimde bana güldüler”

“İş arkadaşlarıma meslek hastası olabileceğimi söylediğimde bana güldüler”

Aylin K. 5 yıldır çeşitli giyim mağazalarında çalışıyor. Geçen yıl bacak varisi teşhisi konduğundan beri işini yapmakta güçlük çekiyor. “İş arkadaşlarıma meslek hastası olabileceğimi söylediğimde bana güldüler” diyen Aylin K.’nin hikayesini kendisinden dinleyelim.

-Öncelikle biraz kendinizden bahsedin. Kaç yaşındasınız? Kaç yıldır, ne gibi işlerde çalışıyorsunuz?

32 yaşındayım. Liseden sonra eğitimime devam etmedim. Aileme destek olmak istediğim için 27 yaşında X mağazasında satış elemanı olarak işe girdim (Aylin güvenlik kaygısı sebebiyle çalıştığı mağazaların ismini veremiyor) Bazen kasada durdum ama genellikle satış elemanı olarak çalıştım. 2 yıl sonra taşındığımız için evime daha yakın başka bir mağazada çalışmaya başladım. Hala oradayım. Deneyimli bir elaman olduğum için 1850 lira maaş alıyorum.

-İş koşullarınız nasıl?

Zor. Her iş zordur zaten. Aslında işimi seviyorum. Elbiseleri severim. İnsanların sevdikleri şeyleri satın almalarına yardım etmek hoşuma gidiyor. Ama çok yoruluyorum. Sabah 10’da açılıyor mağaza, akşam 10’da kapatıyoruz. Vardiyalı olarak günde 8 saat çalışıyorum. Öğlen vakti yarım saatlik yemek molası dışında sürekli ayakta olmam gerekiyor. Müşteriler olmadığında bile ayakta olmak zorundayım çünkü her an bir müşteri içeri girebilir. Bazen ayakta durmak o kadar zorlaşıyor ki müdüre belli etmeden yere çöküyorum bir iki dakikalığına ya da sürekli mağazanın içinde geziyorum ağrılarım azalsın diye.

-Hastalığınıza da bu iş koşulları mı sebep oldu?

Evet. 2015 yılında bacaklarımın ağrısı çok artmıştı. Akşamları eve gidince soğuk suyla ovmadan uyuyamıyordum. Bir keresinde iş yerinde ağrım çok artınca oturdum ve bu yüzden müdür beni azarladı. Varis çok bilinen bir hastalık. Çevremdeki insanlar varis çorabı almamı tavsiye etti. Bazen iş yerinde depoya inip bacaklarımı kas gevşetici kremle ovduktan sonra işe dönüyordum. Bacaklarımın üzerinde damar damar lekeler ve şişlikler oldu. Hala çok çirkin görünüyor gözüme. Ayak bileğimin etrafındaki şişlikler yüzünden giydiğim ayakkabılar rahatsızlık vermeye başladı.

Ağrılar bir türlü azalmayınca geçen sene doktora gittim. Doktor da varis çorabı verdi, ağrılarımın azalması için ağrı kesici merhemler verdi ve sürekli ayakta durmamamı söyledi ama işim gereği bunu yapmaya mecburdum.

Bu hastalığa sebep olan şeyin işim olduğunu biliyordum. İş arkadaşlarıma söylediğimde bana güldüler. Ailem de “Kader” diyordu. Anlamıyorum, benim saatlerce ayakta durmak zorunda olmam nasıl kader olabilir ki? Bir arkadaşıma bunu söylediğimde “Hiçbir iş kolay değil. Her işin sıkıntıları var. Üniversiteye gitseydin rahat bir işte çalışabilirdin. Bunu sen tercih ettin” dedi.

-Bütün bu itirazlar size kendinizi nasıl hissettirdi?

Başta hak verdim ve çalışmaya devam ettim. Bir yandan oturabileceğim bir iş aramaya başladım. Pazar meslek kurslarına gidersem daha rahat bir iş bulabilirim diyordum ama o gün tek dinlenme günüm olduğu için evde ayaklarımı yüksekte tutarak uzanmayı tercih ettim.

Birkaç ay önce Facebook’ta sitenizin sayfasını gördüm ve takip etmeye başladım. Çoğu yazılarınızı okudum ve haklı olduğumu fark ettim.

-Peki sonrasında ne yaptınız?

Çoğu yazınızın sonunda “Doktorunuza mesleğinizden bahsetmeyi unutmayın” demişsiniz. Ben de öyle yaptım. Doktora gittim. İşimi ve koşulları anlattım. Bana bir meslek hastanesine gitmemi önerdi. Dediği gibi yapacağım.

-Son olarak ne söylemek istersiniz?

Keşke arkadaşlarım bana gülmeseydi de kulak verseydi. Keşke ailem kader deyip geçmeseydi. Bugün çalıştığım yerin adını ve kendi soyadımı bile rahatça söyleyemiyorum çünkü beni işten atabilirler. Ama ben yıllardır ağrı çekiyorum ve bunun hesabını soramadım. Size de teşekkür ederim.

 

 

4757 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.