Slider

itfaiyeci 1 - İtfaiyeciler çalışırken zararlı kimyasalları deri yoluyla emiyor olabilirler mi?

İtfaiyeciler çalışırken zararlı kimyasalları deri yoluyla emiyor olabilirler mi?

Kanada’da www.cos-mag.com adlı site tarafından hazırlanmış ve sizin için derlediğimiz habere göre itfaiye çalışanları da meslek hastalığı riski altında.

İtfaiyeciler sadece alevlerle değil, kanserojen maddelerle de savaşıyorlar.

Environmental Science & Technology (Çevre Bilimi ve Teknoloji) dergisinde 18 Ekim’de yayınlanan bir çalışma, itfaiyecilerin sağlığına zarar verebilecek tehlikeli bir tehdit olduğunun altını çiziyor; dumandan çıkan zehirli kimyasallar.

Toronto Üniversitesi ve Institut natioanal de santé publique du Québec ile birlikte çalışan Ottowa Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, Ottawa Yangın Servisi itfaiyecilerinin Ocak 2015 ve Nisan 2016 tarihleri arasındaki vardiyaları ve acil durum yangın söndürme operasyonları sırasında karşılaştıkları kimyasal maruziyeti inceledi.  Bu araştırma, itfaiyecilerin vardiyeleri sırasında yangınla mücadele ederken maruz kaldıkları kimyasalların etkilerini inceleyen ilk çalışma.

Ottowa Üniversitesi’nde çevresel toksikolojş profesörü ve araştırma ekibi lideri olan Jules Blais, “Çalışmamız, bir itfaiyecinin zararlı yanıcı maddelere maruz kalmasını azaltmanın en iyi yolunun cilde kimyasal maruziyeti azaltmak olduğunu gösteriyor” dedi. “Araştırmamız, itfaiyecilerin zararlı kimyasallara maruz kaldıklarını gösteriyor. Bu araştırma umarım maruziyetin etkilerini azaltmanın yolunu bulmamıza ve bir hastalığın gelişmesini yavaşlatmamıza yardımcı olur”

Araştırma ekibi, yangından sonra maruz kaldıkları polisiklik aromatik hidrokarbonları (PAH) ve dumandan sıklıkla çıkan zararlı kimyasalları ölçebilmek için itfaiyecilerin vardiyalarının başında idrar örneği ve cilt sürüntü örneği topladı. Polislik aromatik hidrokarbonlar (PAH) ve zararlı kimyasallar DNA mutasyonlarına ve kansere sebep olabilir.

Ottawa Üniversitesi’den araştırmacı ve bu araştırmanın baş yazarı Jennifer Keir “İtfaiyecilerin yangın sonrasında idrarlarında yangın öncesi metabolizma oranlarına göre 5 kat daha fazla polisiklik aromatik hidrokarbonlarınn yan ürünleri olduğu belirlendi. İdrarın mutajenik potensi (genetik mutasyonlar oluşturma potansiyeli) yangın sonrasında ortalama dört kat arttı.”

Önceki araştırmalar, itfaiyecilerin kısmen duman bulunan tehlikeli kimyasallara maruz kalmaları nedeniyle, genel nüfusa kıyasla kanser ve diğer ciddi hastalık risklerini taşıdıklarını göstermişti.

Bu araştırmadaki şaşırtıcı bulgu ise bir itfaiyecinin vücuduna giren kimyasalların izledikleri rota ile ilgili. Araştırma ekibi, idrarda bulunan PAH metabolitleri ile ciltteki PAH seviyeleri arasında önemli bir bağlantı buldu. Bu bağlantı araştırmacılara, itfaiyecilerin zararları kimyasallara solumaktan ziyade cilt ile temas aracılığıyla maruz kaldıklarını düşündürüyor.

32 yaşındaki itfaiyeci David Matschke, “Yaşıtlarımın ve arkadaşlarımın çoğunun işle ilgili hastalıklara karşı verdiği mücadelelere tanık oldum” dedi. “Kimyasallara maruz kaldığımızın kesin olarak kanıtlanması ve nasıl maruz kaldığımızın belirlenmesi prosedürlerimizi ve ekipmanlarımızı geliştirecek, bu da iş sebepli hastalık oranlarının azalması ve daha uzun ve daha sağlıklı yaşamlar anlamına geliyor” dedi.

Türkiye’de itfaiyecilik

Son verilere göre Türkiye’de 32.007 itfaiye personeli çalışıyor.

Hürriyet gazetesinde 2008 yılında yayınlanan bir habere göre Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı’nın itfaiye personelinin sağlık sorunları konulu çalışmasında itfaiyecilerin yaşam boyunca içinde bulunduğu riskleri şöyle ortaya koydu:

Fiziksel riskler: Elektrolit kaybı, adale krampları, sıcak çarpması, işitme kaybı, görme bozukluğu kas ve iskelet bozukluğu.

Kimyasal Riskler: Kroner kalp hastalığı, karbonmonoksit, kükürt sülfür, nitrik asit ve ağır buharlar gibi zehirli gazların teneffüs edilmesi.

Psikolojik faktörler: Alev ve duman ortamında yalnız kalmak, kanamalı ve ölümlü olaylarla karşılaşmak, yangın ve doğal afetlere maruz kalmış insanların bağırış ve feryatlarını duymak gibi

itfaiyeci 2 - İtfaiyeciler çalışırken zararlı kimyasalları deri yoluyla emiyor olabilirler mi?

5461 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.