Slider

maden - “Kara akciğer” hastalığının ölümcül şeklindeki esrarengiz artış nedeniyle, genç maden işçilerinin bu hastalıktan ölme olasılığı önceki nesillere kıyasla daha yüksek

“Kara akciğer” hastalığının ölümcül şeklindeki esrarengiz artış nedeniyle, genç maden işçilerinin bu hastalıktan ölme olasılığı önceki nesillere kıyasla daha yüksek

  • Pazartesi yayınlanan bir raporda, en ölümcül “kara akciğer” hastalığı (Progresif Masif Fibrozis – PMF) oranının yükseldiği görülüyor
  • Başka bir raporda, genç madencilerin bu hastalıktan ölme olasılığının daha yüksek olduğu belirtiliyor  
  • Hüküm süren teoriye göre madenciler günümüzde daha fazla silika tozuna maruz kalmakta, fakat doku örnekleri bunu doğrulamıyor 

 

MIA DE GRAAF 20 Mayıs 2019

Raporun bugün açıklanan verilerine göre, genç madencilerin kara akciğer hastalığından ölme olasılığı önceki nesillere kıyasla daha yüksek.

Ulusal Ölüm Endeksi’nden alınan verilerde, 1889 ve 1970 yılları arasında, 65 yaş altındaki maden işçileri ölümlerinde sürekli artış olduğu görülüyor.

1940’tan sonraki yıllarda, madencilerin yüzde 17’si, 65 yaşın altında vefat ederken, önceki nesillerde bu oran yüzde 11’di. Uzmanlar bu oranın yükselmeye devam ettiğini söylüyorlar.

Bugün yayınlanan başka bir rapor, bunun nedenini açıklamaya yardımcı olmaktadır; “kara akciğer” hastalığının en kötü şekline, yani son derece kötü huylu ve tedavisi zor olan “progresif masif fibrozise” (PMF) yakalanan maden işçilerinde esrarengiz bir artış var.

Madencilik yöntemleri zamanla değişime uğradı ve kömür elde etmek gittikçe zorlaşıyor, bu durum ise işçileri silika kristaline  – akciğer hastalıklarını tetikleyen minik toz parçacıklarına –  daha fazla maruz kaldıkları, daha tehlikeli ortamlara mecbur bırakıyor.

Ancak araştırmacılar, akciğer doku örneklerinde silika maruziyetinde bir artış görülmediğini söylüyor.

Çalışmaların ikisi de Illinois Üniversitesi ekiplerince gerçekleştirilmiş ve Amerikan Toraks Derneği’nin bugün düzenlenen yıllık toplantısında kamuya sunulmuştur. Bu çalışmalar, Kömür Ülkesi olarak bilinen Appalachia bölgesindeki sarsıcı ölüm ve hastalık oranlarını ortaya çıkaran CDC (ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri) verilerinin izinden gitmektedir.

Orta Appalachia bölgesindeki her beş kömür işçisinden birinde “kara akciğer” hastalığı görülmektedir.

Bölgede her 20 kişiden biri PMF hastalığının etkisindedir.

2014 yılında kömür madencilerinin güvenliğini artırmak için yeni standartlar belirlendi.

Ancak PMF’nin yükselen oranları, hastalığa neyin yol açtığını henüz çözemediğimizi ortaya koyuyor.

Genç maden işçilerinin ölüm oranları hakkındaki rapor, genel yükselişi detaylı bir şekilde gözler önüne serdi – 1940 ve 1970 yılları arasında madencilerin yüzde 31’i 60’lı yaşlarında vefat ederken; 1930’larda bu oran yüzde 28, 1920’lerde yüzde 18 ve 1920’den önce yüzde 15’ti.

Söz konusu yaş grubunda gerçekleşen ölümlerin ani artışı, büyük endişeye ve PMF hastalığını daha iyi anlama isteğine vesile oldu.

Araştırmacılar ikinci raporda, özellikle PMF’yi incelemek amacıyla, hastalığın yakın geçmişteki akciğer doku örneklerinde, önceki doku örneklerine kıyasla, farklı görünüp görünmediğini anlamak için Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü’nün (NIOSH) veri tabanından alınan PMF vakalarını analiz ettiler.

Ulaşılabilen en güncel numuneler 1996 yılındandı ve bu numunelere göre madencilerde silikanın daha yaygın olmasına bağlı hastalık söz konusu değildi.

Ancak bu durum, hüküm süren teorinin bugünün madencileri için geçerli olmadığı anlamına gelmiyor; araştırmacılar, 1996 yılının, maruziyet halindeki değişimi görmek için çok erken olduğunu ve daha yeni numunelerde daha fazla silika görünebileceğini söylüyor.

 

KARA AKCİĞER HASTALIĞI NEDİR?

Diğer adı “kömür işçisi pnömokonyozu” (CWP) olan hastalık, kömür tozuna uzun süreli maruz kalmaktan ileri gelmektedir.

Silika tozunun ve asbest tozunun solunması ile oluşan hastalığa benzerdir.

Hastalığın en ölümcül formu “progresif masif fibrozis”tir (PMF) ve CWP hastalarının akciğerlerinin üst bölgelerinde büyük kitlelerin oluşmasıyla ortaya çıkmaktadır.

https://www.dailymail.co.uk/health/article-7049971/Young-miners-likely-die-black-lung-disease-previous-generations.html

 

2360 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.