Slider

aluminyum profil2 - Mesleki bel ağrısı çok ama teşhisi az!

Mesleki bel ağrısı çok ama teşhisi az!

Kas ve iskelet sorunları işyeri koşulları yüzünden karşılaşılan yaygın meslek hastalıklardan biridir. Mesleki kas ve iskelet hastalıklar öncelikle beli, boynu, dirsek ve omuzları etkiler. En sıklıkla bel ve el tutulur.

Mesleki bel ağrısı en sıklıkla elle taşıma işleri olarak da adlandırılan ağırlık kaldırma, indirme, taşıma, öne eğilme ve dönme gibi fiziksel aktivitelerde bulunanlarda görülür.

Yüksek risk altında olanlar:

  • Ağır sanayide çalışanlar ( Metal sanayi, otomobil üretim yeri)
  • İmalat sektöründe çalışanlar ( Fabrikalar, yiyecek ve içecek üretim ve satış yerleri, depolar gibi)
  • Hizmet ve temizlik sektöründe çalışanlar (Oteller, restoranlar gibi)
  • Sağlık sektöründe çalışanlar ( Hastaneler ve yaşlı bakım evleri gibi)

Meslek hastalıkları listesinde kas ve iskelet sistemi hastalıklarına oldukça geniş şekilde yer verilmiş olmakla birlikte, çeşitli yıllardaki meslek hastalıkları incelendiğinde bu grupta yer alan hastalıklara sık olarak rastlanmadığı dikkat çekmektedir. Ülkemizde meslek hastalıkları tanıları genel olarak son derece az olduğu ve gerçek sayıları yansıtmadığı bilinen bir gerçek. Diğer yandan akciğer hastalıkları ve mesleki işitme kaybına hemen her yıl fazla sayıda rastlarız fakat mesleki kas ve iskelet sistemi hastalığı tanısı ender olarak görülmektedir. Örneğin SGK istatistiklerindeki verilere göre 2003, 2004 ve 2005 yıllarında teşhis edilen toplam meslek hastalıkları sayısı 1343 iken yine bu üç yılda mesleki kas ve iskelet hastalıkları teşhis sayısı sadece 7.

İşe bağlı kas iskelet sistemi hastalıklarının yaygınlık oranı ve oluşmasında etkili olan risklerle ilgili çalışmaların çok yetersiz olması sebebiyle bu hastalıkların diğer meslek hastalıkları gibi teşhis edilmesi, maluliyet alması ve sonuç olarak tazminat ödenmesinde sorunlar yaşanıyor.

aluminyum profil 1024x767 - Mesleki bel ağrısı çok ama teşhisi az!

Muammer E. de işe bağlı kas iskelet sistemi hastalığı yaşayan biri ve teşhis sürecinde yaşadığı zorlukları bizimle paylaştı.

-Ne iş yapıyorsunuz?

Bir alüminyum fabrikasının satış bölümünde çalışıyorum. İşimiz profilleri indirip yerine yerleştirmek, müşteriye profilleri tartıp satın alırlarsa araçlarına yükleme yapıyoruz. Tüm bunlar için bel gücü kullanıyoruz haliyle.

-Bu durum sizde nasıl rahatsızlıklara sebep oldu?

Ben aynı fabrikada 6 yıldır çalışıyordum. 3 sene önce bel ağrısı çekmeye başladım. Gittiğim doktorlar bel kayması olduğunu söyledi ve ameliyat gerektiğini söylediler. 8 tane platin taktılar ama belim hala düzelmedi. Eğilip çoraplarımı bile çıkaramıyorum. Tekrar doktora gittim, platin takılan bölgede vidaların gevşemiş olabileceğini söylediler. Tekrar ameliyat olmam gerekebilir ama ameliyattan beri çalışamıyorum.

-Neden?

Ameliyattan sonra yüzde 52 oranında özürlülük raporu aldım. İŞKUR’a kayıt oldum ama oradan arayan işverenler özrümün ne olduğunu sorduklarında bel ameliyatı deyince geri gönderiyorlar beni. Yüz yüze görüşmeye bile çağırmıyorlar, belden ameliyatlıysanız çalışamazsınız diyorlar. Çalışmazsam nasıl geçineceğim?

-Ameliyat oldunuz, peki meslek hastalığı teşhisi için bir süreç başlattınız mı?

Ben hep işin kaderi bu diye düşünüyordum. Her gün kilo kilo profilleri kaldırıp indirirsen bu olur diyordum. Devlet bana yoksulluk maaşı bağladı, sonra oğlum işe girdi. Geçinip gidiyorduk ama sonra akrabalar meslek hastalığından bahsetti. Maltepe Meslek Hastalıkları Hastanesi’ne gittim. SGK’dan çıkan ilk oran yüzde 10’un altındaydı. İtiraz edip Sağlık Kurulu’na başvurmamı tavsiye ettiler. İtirazdan sonra oran yüzde 18’e çıktı. Ben de şaşırdım ilk başvuruyla ikinci başvuru arasında bu kadar oran farkı olmasına.

-Sizce neden bu kadar fark oldu?

İtirazdan sonra Ankara’ya gittim muayene için. Orada doktorlar daha uzun muayene etti. Bir sürü test yaptılar, fizyoloji testi yaptılar. Hareket kabiliyetimin ne kadar kısıtlandığına ilk defa orada baktılar. İstanbul’da bakmamışlardı. O yüzden olmuştur diye düşünüyorum.

Editör notu: Görseller temsilidir. Bu haberde bahsi geçen kişi ve kurumlarla direkt olarak temsil etmemektedir.

2918 gösterim

Bir yorum

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.