Slider

koah - Mesleki KOAH: Sigara içmeyen işçiler de risk altında

Mesleki KOAH: Sigara içmeyen işçiler de risk altında

Dünyanın en yaygın akciğer hastalıklarından biri KOAH’tır. 21 Kasım Dünya KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Günü’nde bu hastalıkla ilgili açıklama yapan uzmanlar şu konun altını çizdi; KOAH sadece sigara içenlerin maruz kaldığı bir hastalık değildir, aynı zamanda meslek hastalığı olarak gösterir kendini.

30 milyon insanın hayatını etkileyen ve birçok vakada saptanamayan KOAH dünya genelinde en ölümcül beşinci hastalık haline geldi. Çoğunlukla ‘sigara içen’ hastalığı olarak bilinen KOAH, şimdilerde gelişmekte olan ülkelerde kendini bir meslek hastalığı olarak gösteriyor.

Yapılan çalışmalara göre, KOAH’ı olan hastaların en az dörtte biri hiç sigara içmemiş. Hindistan’daki KOAH Çalışması kuruluşu da sigara içmeyenlerde KOAH’a yakalanma riski olduğunu bildiriyor.

Yine Hindistan’da Ulusal Sağlık ve Beslenme Ölçme Birimi (NHANES) bir anket gerçekleştirdi ve KOAH riskinde artışa neden olan endüstrilerin ve meslekleri açıkladı. Bunlar; makine operatörleri, inşaat işçileri, stok ve malzeme işleyicileri, kayıt işlemleri ve dağıtım memurları ve garsonlardır. Mesleki maruziyet kaynaklı KOAH oranı, hiç sigara içmeyenler için genel olarak yüzde 19,2; sigara içenlerde ise yüzde 31,2 olarak hesaplandı.

KOAH’a sebep olan başka bir mesleki faktör de kolineserazı salan tarım ilaçlarıdır. Gelişmekte olan ülkelerde sıklıkla kullanılan tarımsal pestisitlere uzun süre maruz kalmak solunum problemlerine, akciğer fonksiyonlarında azalmaya ve KOAH’a sebep oluyor. Veriler, çiftçilerdeki KOAH’a yakalanma oranının (sigara içmeyen ve pestisit kullanan çiftçiler) yüzde 18,1 oranında olduğunu gösteriyor. *

Prof  Dr  Mecit Suerdem - Mesleki KOAH: Sigara içmeyen işçiler de risk altında

Önce astım, ileriki dönemlerde ise KOAH ile tanışan, KOAH Hastaları Derneği Başkanı da olan Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mecit Süerdem, Dünya KOAH günü nedeniyle AA muhabirine açıklamada bulundu.

KOAH’ı, “uzun süren, akciğerleri, nefes borularını tıkayan akciğer hastalığı” olarak nitelendiren Süerdem, tütün ürünleri ve mesleki koşulların KOAH’a neden olduğunu kaydetti.

“Bir iş yaparken, yolda yürürken, merdivenden çıkarken nefesiniz yetmiyor, öksürüğe balgam eşlik ediyor. Çoğu KOAH’lı hastalar bu konuda pek duyarlı değil. Şikayetlerin üzerine pek gitmiyorlar, sadece eforun seviyesini düşürüyorlar. Nefes darlığı çekmemek için merdivenleri daha yavaş çıkıyorlar, ağır iş yapacaklarsa hafifletiyorlar. Bu nedenle de KOAH tanısı hastalarda gecikiyor. Hastalar sinsi ilerleyen nefes darlığının pek üzerinde durmuyorlar.”

KOAH’ın hafif, orta, ağır ve çok ağır olmak üzere dört evrede gelişim gösterdiğini belirten ve teşhisi konusunda zorluklar yaşandığına dikkat çeken Prof. Dr. Süerdem, “Türkiye genelinde 776 hastada yaptığımız bir araştırmada, hastaların yüzde 35’ine, ağır ve çok ağır evrede tanı konuluyor. Hastalarımızın yaklaşık üçte biri ileri evrede tanı alıyor. Başka bir gerçek ise hastalarımızın yaklaşık yüzde 80’i tanı almıyor, yaşadıkları problemleri başka nedenlere bağlıyor ve doktora gitmiyor” dedi.

beyond air pollution 1160x643 1024x568 - Mesleki KOAH: Sigara içmeyen işçiler de risk altında

 

*Veriler buradan edinilmiştir

Kaynak: Mediamagazin, Indiaeducationary

2988 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.