Mesleksel Bulaşıcı Hastalıklar

Tetanos1 - Tetanos

Tetanos

Tanım: Yaralara bulaşan “klostridium tetani” adlı bakterinin hazırladığı zehirin yaradan vücuda girmesiyle ortaya çıkan ve genellikle öldürücü bir enfeksiyondur. Ciltteki bir yarıktan bakterinin vücuda girmesiyle enfeksiyon oluşur. Belirtiler enfeksiyonun oluşmasının ardından 3 gün ile 3 hafta arasında ortaya çıkar. Çoğu vakada belirtilerin ortaya çıkma süresi 14 gündür. Genellikle, eğer belirtiler çabuk ortaya çıkmaya başlamışsa, enfeksiyon ciddi demektir.

Belirtiler:
-Çene ve boyunda oluşan kas spazmları, çene krampları, salya akması, baş ağrısı, ağzı açamama, yutkunma problemleri,
-Solunum güçlükleri, ağrılı kasılmalar, kalp ritminde bozulma, ateşlenme, terleme, tansiyon yükselmesi,
-İdrar kaçırma başlıca tetanos belirtileridir.

Hastalığın görüldüğü iş alanları ve kişiler:
-Hayvan gütme, bakma ve terbiye etme, veterinerlik hizmetleri,
-Hayvanlardan elde edilen materyalle veya hayvan artıklarıyla yakın temas, bunların işlenmesi, saklanması ve taşınması (ahır, mezbaha, hayvan taşımacılığı, veteriner hastaneleri, kasap sakatatçı, sucukçu, et ve balık konserveciliği, süt ve süt mamullerinin işlenmesi, mutfak işleri, hayvan derisi kılı, yelesi, yünü ve bunun gibilerin işlendiği, toplandığı, yok edildiği yerlerdeki çalışmalar),
-Laboratuvarlarda bu hastalıkların etkenleriyle veya hastalanmış hayvanlardan alınmış biyolojik materyallerle yapılan çalışmalar.

Tetanos2 - Tetanos

4215 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.