Slider

ogretmen4 - “Varis, öğretmenliğin doğal bir sonucu olarak görülüyor”

“Varis, öğretmenliğin doğal bir sonucu olarak görülüyor”

Meslek gereği tüm gün ayakta ders anlatan öğretmenler arasında varis oldukça yaygın. Özellikle kadınlar arasında yaygın olan bu hastalık, sürekli bacak ağrılarıyla kendini belli ediyor. Bu hastalığın kişi üzerindeki etkisini ise öğretmenliğinin 20. yılında olan Meliha A.dan dinliyoruz.

-Merhaba, öncelikle bize öğretmen olarak geçirdiğiniz ortalama bir haftanızı anlatır mısınız?
15 yıldır Fen Bilgiler öğretmeniyim. Haftada 35 saat çalışıyorum. Okuldaki öğretmen eksikliği yüzünden Bilgisayar derslerine de ben giriyorum. Haftada en az iki gün nöbetim var. Teneffüslerde koridor nöbeti tutuyorum. O günlerde neredeyse hiç oturamıyorum. Sınıfta tahtayı kullanabilmek ve öğrencilerin ilgisini üstümde tutabilmek için sürekli ayakta olmam gerekiyor.

-Bu tempo sağlığınızı nasıl etkiliyor?
Gün sonunda oldukça yorgun oluyorum tabii. Fakat en büyük problemim 9 yıldır varis ağrısı çekmek. Öğretmenliğimin 6. yılında başladı ağrılarım. Başta yorgunluğun doğal sonucu olduğunu düşündüğüm için evde dinlenerek atlatmaya çalışıyordum ama dinlensem bile geçmeyen ağrılar, alt bacağımda şişmeler başladı. Bazen bileklerim de şişiyordu. Doktor varis teşhisi koyduğunda çok üzülmüştüm. Bunun bir yaşlılık belirtisi olduğunu sanıyordum fakat ilerleyen dönemlerde konuştuğum birçok meslektaşımda benzer şikayetler olduğunu gördüm, bunların arasında da oldukça varis teşhisi alan vardı. Öğretmenler odasında ağrılar ve şişlere çözüm için hazırladığımız kürlerin tariflerini veriyoruz birbirimize (Gülüşmeler)

-Başka tedavi yöntemlerine başvurdunuz mu?
Klasik yöntemlere başvurdum tabii. Yıllardır kremler, varis çorapları kullanıyorum. Alternatif tıbbı da denedim. En son “Sülük iyi gelir” dediler onu da yaptırdım. Fakat çalışma şartlarım böyle oldukça pek bir düzelme olmuyor. Hafta sonu ayaklarımı yukarıda tutarak yatsam ne olur ki, pazartesi yine tüm günü ayakta geçireceğim. Son yıllarda lazerli, köpüklü tedaviler çıktı ama sigortamız bu tedavilerin yalnızca bir bölümünü karşılıyor. Kredi çekerek bu tedaviyi gören meslektaşlarım var. Benim 3 çocuğum var. Eşimle ancak evi geçindirebiliyoruz. Böyle pahalı bir tedaviye para ayıramadım.

-Fakat sizin hastalığınız mesleki koşullardan kaynaklanıyor. Hiç meslek hastalıkları hastanesine gitmediniz mi?
Gitmedim. Varis, öğretmenliğin doğal bir sonucu olarak görülüyor. O kadar ki diğer adı “öğretmen hastalığı” Hepimiz için kanıksanmış bir durum. Gidip de meslek hastası teşhisi alan var mı bilmiyorum. Belki alabilen olduğunu bilsem cesaretlenir ben de giderdim. Sitenizde daha önce yayınlanmış varis röportajını okuduğumda bunun “doğal” olmadığını fark ettim. “Şu saatten sonra ne faydası var?” dememek gerektiğini biliyorum. Umarım benim hikayem okuyan meslektaşlarım için benzer bir farkındalık oluşturur.

ayakta varis - “Varis, öğretmenliğin doğal bir sonucu olarak görülüyor”

2679 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.