Slider

insaat gurultu - Yüksek ses meslek hastalığına sebep olur

Yüksek ses meslek hastalığına sebep olur

Sadık B. 52 yaşında bir inşaat işçisi. Yıllardır çalıştığı işi yüzünden %64 işitme kaybı tanısı kondu. Gürültü sebepli meslek hastası Sadık B.’nin hikayesini kendisinden dinleyelim.

-Merhaba. Kendinizden ve yaptığınız işten bahseder misiniz?

Merhaba. Ben Sadık B. Kusura bakmayın, soyadımı vermek istemiyorum çünkü davalardan çok çektim.

Ben çocukluğumdan beri inşaatlarda çalıştım. Apartman inşaatında da çalıştım, yol çalışmasında da. En son metro inşaatında taşeron olarak çalışıyordum. Fakat sağır oldum iyice. O yüzden sıvacılık yapıyorum artık. Daha sessiz bir iş.

-İşinizin size zarar veren yönleri neydi?

Şimdi bina yıkıyorduk biz. Kullandığımız makinelerin gürültüsü, yıkılan betonun çıkardığı gürültü yüzünden bazen gözüm kararıyordu benim. 2008’den beri makineleri de çalıştırıyordum. Kepçe ve greyderle bütün gün molozları topluyordum. Bu makineler sürekli ve yüksek sesler çıkarıyor. Mesai sonunda makineleri durdurduğumuzda fark ediyorduk ne kadar gürültülü olduğunu. İnsan tüm gün duyunca alışıyor ama kulağa yavaş yavaş zarar veriyormuş meğerse.

-Çalıştığınız şirket herhangi bir iş güvenliği sağlıyor muydu?

İş güvenliği eğitimlerine çok gittim. Orada gürültünün zararlarından bahsediyorlardı ama bunu işverene anlatsalardı keşke. Çünkü iş kıyafetlerim vardı, eldiven ve başlık takıyordum ama hiç gürültüyü azaltan bir şey vermediler bize. Ben de çok önemsemedim. Sonuçta gürültü yani, insanın en fazla başı ağrır diye düşündüm.

-Peki nasıl etkileri oldu sizde?

Mesai sonlarında ya da ara verdiğimizde kulaklarımda uğuldama oluyordu başta. Bazen akşamları evde çınlıyordu. Uğultular dışında bana bir zararı olmuyordu. Sonra etrafımdakiler duymadığımdan şikayet etmeye başladılar. Karım, çocuklarım ya da arkadaşlarım seslendiğinde fark etmiyordum, gelip omzumu dürtüyorlardı. Ben evde televizyonun sesini iyice açınca çocuklarım doktora gitmem için ısrar ettiler. İlk defa 6 yıl önce gittim. O zaman işitme kaybım %40 civarında çıkmıştı.

-Öğrenince ne yaptınız?

Hiçbir şey! Çalışmaya devam ettim. Doktorlar ilaç tedavisinin ya da ameliyatın işe yaramayacağını söylediler. İşitme cihazının da faydası olmazmış. Hayatıma devam etmek zorundaydım.

İnşaatta çalışmaya devam ettiğim için işitme kaybım da arttı. Daha az duyduğum için uğuldamalar biraz azalmıştı ama kulak çınlamaları devam ediyordu. Bir gün karşıdan karşıya geçerken kornaya basan arabayı duymamıştım, adam fren yaptı da çarpmadı bana. 1.5 yıl önce tekrar gittiğim doktor işitme kaybımın arttığını ve %62-%64 olduğunu söyledi. Çalıştığım taşeron şirketine işitme raporlarımı götürdüm ve çalışma yerimin değiştirilmesini istedim. Şirket kayıp oranını görünce işe yetersiz diyerek beni işten çıkardı. Çalışırken bu kadar az duyduğum için kendime ve makinelere zarar verebilirmişim. Kıdem ve ihbar tazminatlarımı ödediler ama işitme kaybımı telafi etmediler. Ben de 2016’da dava açtım. İstanbul Meslek Hastanesi’ne meslek hastalığı tanısı almak için gittim. Raporu SGK’ya gönderdiler ama SGK iş yeri tespit raporunda işvereni hatalı bulmamış. Bu nasıl iş anlamadım. Ben bu kadar yüksek gürültüye başka yerde maruz kalmadım ki! Bu yüzden SGK’ya da dava açtım.

-Davalar ne durumda şu an?

Şirkete açtığım davayı kazandım ama şirket temyize gitti. Temyiz devam ediyor hala. SGK’ya açtığım davanın mahkemesi olmadı henüz. O arada avukat değiştirmek zorunda kaldım. İşten çıkınca aldığım tazminatlar mahkeme masrafları yüzünden azalınca iş aramaya başladım tekrar. Gençliğimde sıva, boya, badana yapıyordum. O işe devam ettim. Serbest işçi olarak çalışıyorum artık. Gürültüden uzak durmaya çalışıyorum. Yaşım daha 52. Birkaç yıl sonra emekli olacağım ama şimdiden 70 yaşındaki insanlar gibi sağırım.

-Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Sağolun. Benim durumumda olan başkaları varsa erken önlem alsınlar demek istiyorum. Şirketler hiçbir önlem almıyor.

insaat gurultu1 - Yüksek ses meslek hastalığına sebep olur

4408 gösterim

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESLEK HASTALIKLARI NEDİR? Meslek hastalığı; işçinin çalıştığı veya yaptığı iş şartları nedeniyle ortaya çıkan geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal rahatsızlık halidir.